Minecraft

Minecraft
Minecraft

Minecraft, İsveçli moda tasarımcısı Markus “Notch” Persson tarafından geliştirilen ve daha sonra Mojang tarafından tamamlanan bir sanal bilgisayar oyunudur. Oyunculara, Voksel macera içinde üretilen bir 3D dünyada yaratıcılıklarını serbestçe ifade etme durumunu getirmiştir. 3D sandbox oyun türleri arıyorsanız, Minecraft tam size göre.

Minecraft Nasıl Oynanır?

Eğer bir bilgisayarınız varsa ve Minecraft’i iki kişilik veya tek oynamak için birkaç farklı seçeneğe örnek verelim. Öncelikle oyunu Bilgisayar veya mobile kurduğunuzda karşınıza ilk ekran bu şekilde çıkacaktır.

Menü İkonuAçıklama
SingleplayerBu seçenek, tek Oyunculu ekranına götürür.
MultiplayerBu seçenek, Sizi Çok Oyunculu ekranına götürür.
Minecraft RealmsMinecraft Realms ekranına götürür.
Earth IconDiller sekmesine gider.
OptionsSeçenekler
Person IconErişilebilirlik ayarlarını açar.
Quit GameOyundan çıkışı sağlar.

Tek oyunculu olarak: İlk başlangıçta “Create New World” adımından yeni bir dünya yaratmaya gidin. Ana menüdeki butonlarda yer alan grupta “Singleplayer” butonu, sizi tek oyunculu oyunlarınızı yönetebileceğiniz ekrana ışınlar. Bu ekranda, halihazırda oluşturduğunuz dünyalarınızı gözden geçirebilir, düzenleyebilir ve oynayabilirsiniz.

Aşağıda sağ tarafta gösterilen örnek ekran, iki farklı dünyayı içermektedir. Her dünya, listede aşağıdaki bilgilere sahip kendi bölümünü içerir:

 1. Dünya Adı: Hali hazırda kendi dünya adı.
 2. Dünya dosya isimleri: Saklandığı dosyanın adı, tarihi ve saat bilgileri yer alır.
 3. World Data: Kurulu oyun modunu gösterirken aynı zamanda, en son hangi Minecraft: Java Edition sürümünde erişildiğini belirtir.

Yeni dünyanızı kurduktan sonra hileler adı altın seçeneği etkinleştirin veya devre dışı bırakın. Tek oyunculu dünyalarda, mevcut oyun oturumunu LAN oyununa Aç diyerek hileyi geçici olarak etkinleştirebilirsiniz.

Aynı şekilde, çok oyunculu türde, sunucuya katılıp, doğrudan bağlanabilirsiniz.

Oluşturulan Dünya Tipleri

Oluşturulacak dünya tipleri aşağıda listelenmiştir. Bu tip ayarlarda, “Alt” tuşunu klavyenizde basılı tutun. Hata ayıklama moduna dünya türleri arasında ancak bu şekilde erişim sağlayabilirsin.

 • Default (Varsayılan): Standart Minecraft dünyası. Karışık biyomlar, dağlar, ormanlar ve diğer pek çok özellik içerir.
 • Superflat (Süper Düz): Dünya, tamamen düz bir yüzeye sahiptir. Bu dünya türü özellikle yapı inşa etmeye odaklıdır.
 • Large Biomes (Büyük Biyomlar): Biyomlar daha büyük ve daha açık seçeneği sunar. Bu, büyük ölçekli projeler yapmak isteyenler için uygundur.
 • AMPLIFIED (Yüksek): Dünya, normalden daha fazla yükseklik farkına sahiptir. Dağlar daha büyük ve manzaralar daha dramatiktir.
 • Single Biome (Tek Biyom): Dünya, yalnızca belirli bir biyom türüne sahiptir. Örneğin, yalnızca çöl, orman veya karlı biyomlar olabilir.
 • Debug Mode : Bu, oyun geliştirme amaçları için kullanılan bir dünya türüdür. Oyunda hata ayıklama ve test amaçları için kullanılır.

MineCraft ile Ticaret Özelliği

Minecraft’ta bir çok köylü mesleği ve ticaret türleri bulunur. Bu oyundaki en zevkli süreçlerden bir tanesidir. Kullanıcıyı oyuna bağımlı yapan önemli ara geçişlerden bir tanesidir.

 • Mechanics: Minecraft oyununda, oyuncular köylüler ve gezgin tüccarlar ile ticaret yapabilirler. Bu işlem, oyuncunun dünya keşfini duraklatır ve ticaret yapma fırsatı sunar. Ticaret, genellikle zümrüt kullanılarak gerçekleştirilir. Köylüler, zümrüt karşılığında ürünler satar veya alırlar, ancak gezgin tüccarlar sadece ürün satarlar, ürün satın almazlar.
 • Economics: Java sürümünde, köylüler en fazla 10 ticaret sunabilirler. Her seviyede, en fazla iki yeni ticaret kilidi açılır. Eğer bir seviye 2’den fazla işlem sunuyorsa, o zaman iki işlem rastgele seçilir. Öte yandan, Bedrock sürümünde köylülerin 7-10 ticaret yuvası vardır. Bazı yuvalarda birden fazla mümkün ticaret olmasına rağmen, yalnızca bir ticaret görüntülenir. Örneğin, çiftçi köylülerin ilk ticaret yuvalarında 4 potansiyel ticaret bulunur.

Ticarete Kapalı Köylüler

Ticareti yapamaz veya ticarette başarısız karakterlerdir. Minecraft Java Sürümü’nde, oyuncu bir köylü ile ticaret yapmaya çalıştığında ve köylü ticaret sunmuyorsa, köylü reaksiyon gösterebilir. Bu reaksiyon, köylünün başını sallayarak veya homurdanarak oyuncuya “ticaret yapamam” mesajı vermek şeklinde olabilir. Bu sınıflar, iki bölüme ayrılır.

 • Nitwit: Yeşil ceketleri olan bu köylüler asla meslek edinmezler.
 • İşsiz köylü: İş yapmayan köylüler ticaret yapma yeteneğine sahip değillerdir. Bu köylüler “işsiz” olarak kabul edilirler ve sadece biyom kıyafetlerini giyerler. Ancak işsiz bir köylüyü bir meslek sahibi yapmak için belirli bir şantiye bloğu kullanabilirsiniz. Örneğin, sahipsiz bir harita masası kullanarak işsiz bir köylüyü bir haritacıya dönüştürebilirsiniz.

Java Sürümünde Yer Alan Meslekler

Her seviyede yalnızca iki yeni ticaret kilidi açılır. İkiden fazla olası ticaret seçeneği varsa, bu seviyede sadece iki ticaret rastgele seçilir. Örnek vermek gerekirse, Zırhçıda kendi ustalık seviyeleri vardır. Acemi, çırak, kalfa , uzman ve usta mesleklerin seviyeleridir. Bu Java sürümünde her meslekte vardır.

ZırhçıÖzellikle zırh eşyalarının üretimi ve iyileştirilmesi ile ilgilenir.
KasapKasap köylüleri, oyuncuların kendilerine getirdiği hayvanların etlerini kesip işleyebilirler.
HaritacıHaritacılar, keşif yapma ve hazine bulma ile görev alırlar.
Din adamıÇeşitli büyü ve sihir eşyaları sunarak, iksir ve tılsım üretirler.
ÇiftçiÇiftçi köylüleri, oyunculara çeşitli tarım ürünleri, yiyecekler ve diğer bitki ürünlerini
temin ederler. Ayrıca hayvan satma ve takasında etkilidir.
BalıkçıBalık, su ürünleri olta gibi malzemeler ile uğraşırlar.
FletcherOkçuluk ve ok yapımı ile ilgilenirler.
Deri işçisiKitap ve kâğıt gibi deri ürünlerini satabilir, deri ceket gibi zırh eşyaları üretirler.
KütüphaneciKütüphaneciler, oyunculara büyü taşları ve büyü eşyalarını temin ederek,
eşyalar karşılığında farklı büyü eşyalarını sunabilir.
DuvarcıTaş işleri ve çeşitli inşaat malzemeleri ile ilgilenir.
ÇobanYün satışı ve boya malzemelerini satabilir ve takas için bazı eşyaları öngörürler.
Alet ustasıÇeşitli maden aletleri, silahlar ve diğer eşyalar ile ilgilenirler.
Silah ustasıKılıçlar, balta, baltalar ve diğer savaş silahlarını satar, zırh koruyucu eşya üretirler.

Bedrock Sürümü için meslekler: Bu sürümde Taş mason mesleği ek olarak eklenebilir. Bu iş, Java Edition’da “Mason” , Bedrock Edition’da ise “Stone Mason” olarak bilinmelidir. Taş mason köylüleri oyunculara çeşitli taş ürünleri, inşaat malzemeleri ve dekoratif eşyalar satabilir veya sunar.

Minecraft Hakkında Detaylar

Minecraft, oyuncuların yaratıcı ve hayatta kalma modlarında oynayabileceği, üç boyutlu bir sanal dünya oyunudur.

Microsoft tarafından Mojang’ı satın alarak 2,5 milyar dolar karşılığında edinmiştir. Oyun, milyonlarca kopya satarak büyük bir başarı elde etmiş ve oyuncular arasında geniş bir hayran kitlesi bulunmaktadır.

ÖzellikleriBilgi
Orijinal Sitesiİnternet sitesini görüntüle
TürMmorpg
Rol yapmaFantastik
PVPEvet
SınıflandırmaAAA
MotorCustom
StilBilinmiyor
GeliştiriciMojang
DurumPiyasada
PlatformWindows, Mac
Dağıtımİndirilebilir, Perakende
Hemen oynaİndir
Çıkış Tarihi2009

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*