Airgap Hava boşluğu Nedir? Crypto Alanı

Bu makalede Airgap nedir, kriptolarda önemi anlatan bir yazı paylaşmak isterim. Buna bir örnek verecek olursak, geçenlerde Hotbit borsası kapandı haberini duymuşunuzdur. Eğer hava boşluğu olmasaydı hacklenmeye karşı sitelerini alamayacaklardı. Bu ve buna benzer örnekler daha anımsatıcı olmaktadır. 

Airgap kavramı aşağıdakileri ifade eder: verilere erişilemezse, virüs bulaşamaz veya bozulamaz. BT endüstrisinde, bu genellikle çevrimdışı olan ve bu nedenle herhangi bir üretim veya genel ağa bağlı olmayan ikincil bir depolama sisteminde uygulanır. Ayrıca üretim verilerinin yinelenen bir kopyası olarak uygulanır. Böylelikle, pratikte, bu ekstra veri kopyası, boşluk korunduğu sürece yolsuzluğun yanı sıra saldırılara karşı korunur.

Şirketler genellikle bu hava boşluğu verilerine son çare olarak güveneceklerdir. Hava boşluğu, ek bir koruma katmanı sağlamak amacıyla tipik olarak mevcut yedeklemeleri, kurtarma ve felaket kurtarma stratejilerini artırır.

Bununla birlikte, bunun yanı sıra, büyük bir saldırı durumunda hızlı iyileşme sağlama avantajına da sahipsiniz.

Birçok satıcı bunu, müşterileri iki kat daha fazla donanım satın almaya ikna etmek için bir strateji olarak kullanır; biri üretim için diğeri hava boşluğu için, bu da daha yüksek bir maliyet düzeyine yol açabilir.

Bu yüksek maliyet, geleneksel donanım hava boşluğu stratejileri söz konusu olduğunda benimsenmeyi sınırladı.

Airgap Örneği ve Amacı

İsviçre merkezli AirGap, çeşitli dijital varlıklar için iki cihazlı bir kendi kendine saklama çözümüdür. Altında AE, BTC, ETH, ATOM, XTZ, tzBTC, XCHF, GRS, KSM ve DOT gibi coinler bulunmaktadır.

AirGap, işlemleri gerçekleştirmek, kripto varlıklarını yönetmek, delege / bahis destekli kripto para birimleri için kullanılabilir. Ayrıca cüzdanda para alışverişi yapma olanağına sahiptir.

  • AirGap kasası, AirGap cüzdanını, dolayısıyla iki uygulamayı tamamlar.
  • Anımsatıcı üretimi, ideal olarak çevrimdışı bir cihaza yüklenmesi gereken AirGap Vault ile gerçekleşir. Buradaki ağın herhangi ağa bağlı olmaması gerekiyor. Ayrıca 24 kelimelik parola şartı aranır.
  • AirGap cüzdanı, herhangi bir sırdan haberi olmayan ve portföy izleme için kullanılan normal günlük cihazınızda kullanılacaktır.
  • Elbette Kasa ve Cüzdanın aynı cihazda bulunma olasılığı da vardır, ancak en yüksek güvenlik seviyesi için iki cihaz yaklaşımı önerilir.
  • AirGap Wallet açık kaynaklıdır.
  • Dünyadaki en büyük finans kuruluşlarından bazılarıyla çalışan siber güvenlik konusunda yüksek uzmanlığa sahip bir şirket Papers.ch tarafından geliştirilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*