Bitcoinin Fiyatını Ne Belirler, Fiyat Farkları?

Bitcoinin fiyatını ne belirler
Bitcoinin fiyatı Grafik tablosu

Bitcoinin fiyatını ne belirler? Neden piyasa çok iniş çıkışlıdır? Merak etme tüm soru rehberinin cevabını vermeye hazırız. Bir Bitcoin bir şirkete ait üretilmiş bir ürün olsaydı, yaratıcısının fiyatı doğrudan keyfi olarak belirleyerek veya piyasadaki mevcut miktarı sınırlandırarak veya artırarak dolaylı olarak belirlemesi mümkün olurdu.

  • Bitcoin doğası gereği merkezi olmadığından, fiyatını kontrol etmek için bu iki yöntemi kullanmak mümkün değildir.
  • Daha önce gördüğümüz gibi, üretilen yeni bitcoin sayısı madencilik süreci tarafından belirli bir süre boyunca sabitlenir.
  • Yeni bitcoinler, ağdaki bilgi işlem gücüne (hashrate) bağlı olarak “dağıtılır”.

Kripto Paralar Neye Göre Yükselir, Ne Belirler?

Kripto paralar sadece Bitcoin olarak düşünülmemelidir. En başı Btc çekse bile türevleri oldukça fazladır. Kripto paraların fiyatlarını belirleyen birden çok katman bulunur.

Bu sorunun cevabını merak etmeyin.

Çünkü Bitcoin neye göre yükselip düşüyorsa, diğer kripto para birimlerinin çoğu da buna benzerdir. Bitcoinin değerinin nasıl belirlendiğini ve neye endeksli olduğunu diğer alt başlıklarda gelin inceleyelim.

Bitcoin, değişken bir varlık !

Bitcoin ne bir Rulet masası nede bir sıcak tereyağı tenekesidir. Kumar değil ve erimez. Düşüş yaşanır. Kim bilir tüm alıcılar satarsa eriyedebilir.

Fakat bu erimenin geri yükselme olasılıkları? Düşünün !
Her gün, Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatı önemli ölçüde dalgalanma eğilimindedir. Hisse senetleri veya değerli metaller gibi diğer varlık sınıfları için son derece nadir olan durum değildir.

Ve bir günde% 10 veya daha fazla artış veya düşüş görülmesi alışılmadık bir durum değildir. Bu diğer varlıklar gibi, Bitcoin’in değeri de pazar yerlerindeki arz ve talep tarafından belirlenir.

Herhangi bir zamanda, ekonomik aktörler ilginç buldukları bir fiyattan alıp satmaya karar verirler. Alıcı ve satıcı bir fiyat üzerinde anlaştığında işlem yapılır ve fiyat bu son işleme göre belirlenir.

Bu bir ilk cevap. O halde asıl soru şudur: Farklı aktörlerin analizini etkileyen ve onları belirli bir fiyattan alım veya satım emri vermeye iten faktörler nelerdir? Pek çok faktör var.

Bitcoin fiyatını ne belirler, ne etkiler daha kapsamlı gelin biraz daha kontrol edelim.

Kripto Temel analiz

Bir projenin analizi, teknolojik ve ekonomik bileşenleri, geliştirme ekibi tarafından yönetimi, Bitcoin gibi bir varlığın değerini belirlemede mükemmel faktörlerdir. Yenilerini ekleyebiliriz, örneğin proje teknolojisini kullanan ve benimsemesini geliştirebilecek büyük bir şirket.

Benzer şekilde, 2017 spekülatif balonu sırasında Bitcoin hakkındaki basın makalelerinin sayısı ile fiyatı arasında güçlü bir korelasyon vardı.

” Bir projenin teknolojik ve ekonomik bileşenlerinin analizi, Bitcoin gibi bir varlığın değerini belirlemek için mükemmel bir faktördür “

Bununla birlikte, kripto piyasasının değerlemesini belirlemek zordur çünkü altta yatan şey iyi tanımlanmamıştır. Bir hissenin değeri, karşılık geldiği şirketin sonuçlarından büyük ölçüde etkilenir. Mmorg online’nin size bu pazara yatırım yapmanız için kişiselleştirilmiş bir program sunmasının nedenlerinden biri de budur .

Teknik Analiz

Bitcoinin fiyatını ne belirler denildiğinde teknik analizi görmemek çok vahim bir durum olur. Teknik analiz, eğilimleri belirlemek ve geçmişteki piyasa hareketlerine dayalı olarak gelecekteki gelişmeleri tahmin etmek için çeşitli varlıkların grafik eğrilerini analiz etmekten oluşur.

Bazı kartezyen beyinler, önceki üç Çarşamba yağmur yağdığı için önümüzdeki Çarşamba yağmur yağacağını söylediğini düşüneceklerdir. Ancak, ekonomik aktörlerin çoğunluğu bu tür göstergelerin geçerliliği konusunda hemfikir oldukların da, piyasa gerçekten de beklenen yönde tepki verebilir.

“Teknik analiz, eğilimleri belirlemek ve gelecekteki pazar gelişmelerini tahmin etmek için çeşitli varlıkların grafik eğrilerini analiz etmekten oluşur ”

Madencilik ( Mining)

Madencilik endüstrisinin Bitcoin’in gelişimi üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu unutmayın. Madenciler tarafından yaratılan bitcoinlerin çoğu hızlı bir şekilde satışa sunulur, böylece madencilik havuzu özellikle elektrik faturalarını ödeyebilir.

Bu nedenle, madencilik faaliyeti nedeniyle fiyat üzerinde sürekli bir aşağı doğru baskı vardır ve bu, bitcoin üretimi yavaşladığında kademeli olarak azalacaktır.

Ekonomik bağlam

2017 yılına kadar kripto para piyasası, meraklılar ve fırsatı erken tespit edenler için bir zemin oluşturuyordu. Bugün, geleneksel finans dünyası, portföy çeşitlendirme aracı olarak bu varlıklarla çok ilgileniyor.

2019 Nisan ayı boyunca, geleneksel borsalardan yapılan transferlerle açıklanabilecek kripto piyasasında fiyatlarda keskin bir artış yaşandı. Yatırımcılar bu yeni pazara girmek için güven kazandıkça bu etkilerin artması muhtemeldir.

Hemen Dünyanın en iyi Borsası Binanceye katıl ve Türkiye’de trade yap.

Nisan 2019’da, geleneksel borsalardan yapılan transferlerle açıklanabilecek kripto varlık fiyatlarında keskin bir artış oldu.

Bitcoinin fiyatını belirleyen faktörler nelerdir, nedir dedikten sonra bir özet olarak aşağıda konu tam olarak anlatıldı.

Sonuç olarak, Bitcoin ve diğer kripto varlıkların değerini etkileyen çok sayıda faktör vardır. Akıllı yatırımcılar, stratejik yatırımlar yapmak için birkaçını analiz edebilecekler, ancak bu oldukça zor bir görevdir.

Teknik analiz gibi bu faktörlerden bazıları kısa vadede daha faydalı olurken, bilgisayar kodunun teknolojik analizi çok daha uzun vadede olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*