Borderlands Serileri

BorderLands Serileri
BorderLands Serileri

Borderlands serileri tam kılavuza başlamadan önce, ilk serisini ve hikayesini oynanışını anlatmaya kararlıyız. Gearbox Software tarafından geliştirilen bir bilim kurgu ve birinci şahıs nişancı oyunudur. RPG türlerine sahip ve aşırı derecede sever kitlesi mevcuttur. İlk kez 2007 yılında çeşitli platformlarda duyurulan ve Borderlands serisinde çıkan ilk oyunu olarak bilinir. 2009 yıllarında Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360 ve Mac OS X için piyasaya sürülse de bu serinin adı değişti. Nisan 2019 yılına gelindiğinde geliştiricisi Xbox One, PS4 ve Windows için yeniden uyarlandı.

O halde ilk serisinin adına başlamadan hikayesine geçelim ve ardından ilkten son serisine bakalım. Ve ardından indirme bağlantıları ile istediğiniz seriye ulaşın.

Borderlands Serileri Ve Oyun Hikayesi

Uzak bir gelecekte, gözü kara maceraperestler ve umutsuz yerleşimciler, galaksinin sınırındaki tanınmamış bir dünyaya, Pandora’ya doğru yola çıkarlar. Buraya olan yolculukları, daha iyi bir yaşamın yanı sıra söylenen geniş maden kaynaklarına ulaşma umuduyla gerçekleşir. Ancak, bu gözde gezegenin sırları ve tehlikeleri kolonicileri bekleyen gerçekleri açığa çıkarır. İlk yerleşmelerin ardından, Pandora’nın cazibesi solmaya başlar. Gezegenin yıpranmış uzaylı kalıntıları dışında pek bir şey sunmaz.

Madencilik şirketleri ayrıldığında, suçluları serbest bırakıp diğer kolonicileri geride bırakırlar. Bu zorlu koşullarda bazı koloniciler, gezegendeki uzaylı teknolojilerini keşfetmeye çalışarak hızla zengin olmayı umarlar. Ancak çoğu, hayatta kalmak için savaşmak zorundadır. Yedi Dünya yılı sonra, Pandora’nın yavaş yörüngesi kıştan bahara geçer ve bu geçiş sırasında korkunç yaratıklar uyanmaya başlar, Pandora’yı daha da tehlikeli hale getirir. Koloniciler, sürekli bir mücadele içinde yaşarlar.

Ancak Pandora’nın umutsuzluğu içinde, bir umut ışığı belirir: gizemli uzaylı Mahzeni. Bu Mahzen, geniş uzaylı teknolojisi ve sırlarla dolu olduğu söylenir. Ancak Mahzen’i keşfeden insanlar, bir tür koruyucu güç tarafından tamamen yok edilmiştir. Tek kanıt, Mahzen’in görkemini yücelten ancak konumunu paylaşmayan dağınık bir radyo yayınıdır. Bu hikaye, Pandora’ya olan ilgiyi yeniden canlandırır, şirketler ve hazine avcıları Mahzen’in hazinelerini ele geçirmek için çorak arazilere doğru akın etmeye başlar. Pandora’nın sırları ve tehlikeleri arasında, Mahzen’e giden yolu bulmak isteyenler için bir macera başlar.

Borderlands Game of the Year Enhanced

Yılın oyunu geliştirilmiş sürümü olarak bilinen, Bonderlands isminin 1. serisidir. İlk çıktığı zamanlar oyun geliştirici ve tanıtımlarını yapan firmalar, bir senaryo kurarak yeniden düzenledi. Daha yüksek çözünürlüklü dokular ekleyerek, görsel iyileştirme yapıldı. Çoğu MMO oyun türlerinde 4k çözünürlük yoktur. Bu yüzden fark yaratması için bu oyunda 4K çözünürlük ve daha yüksek kare hızlarına sahip oynanması için geliştirme sağlanmıştır. Bu yeni konsollarda bir başka oynanış stili ortaya koyar.

Hem Borderlands serileri başlangıcı olarak, oyun severlere ilgi uyandırıcı bir kaç daha yenilik sunuldu.

 • SHiFT Kodları: Bazı serilerde desteklenen, 25 karakterlik alfanümerik bir kod.
 • Altın Sandıklar: Anahtarlar ile açılan, Fyrestone ve New Haven bölgelerinde eklenir.
 • Efsanevi Silahlar
 • Oyunda denge yeniden bu seri ile kuruldu
 • Dört oyunculu bölünmüş ekran: Aynı konsolda arkadaşlarınız ile oynarken dört oyunculu bölünmüş ekranda, oynama imkanı getirildi.
 • Kaya, ağaç ve yağmalanacak kapların oyun içine getirilmesi
 • Karakter özelleştirmesi yenilendi

Geliştirici tarafından üretilebilen bu altı silah isimleri şunlardır.

 • Hive Mind,
 • Violence,
 • Silent Night,
 • Mug Shot,
 • Baha’s Bigger Blaster
 • Sucker Punch
Borderlands: Game of the Year Enhanced PC Gereksinimleri
İşletim SistemiWindows 7 64-Bit
İşlemciIntel Core i3 530 @ 2,93GHz / AMD Phenom 9950 @ 2,6GHz
RAM4GB
Grafik KartıGeforce GTX 660, Radeon HD 6970
DirectX Sürümü11
Depolama Alanı25 GB kullanılabilir alan
Ses KartıDirectX 9.0c uyumlu ses kartı

Borderlands 2 Serileri

İlk resmi olarak 3 Ağustos 2011’de duyurulan, birinci şahıs ve RPG olarak tanıtıma çıktı. ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde 18 Eylül 2012 yılında çıkarken, uluslararası çapta 3 gün sonra yayına alındı. Unreal Engine 3 motora sahip, görsel efektlerde PhysX teknolojisi kullanılmıştır. 10 milyonu geçkin bir satış elde eden Borderlands 2, benzersiz hikaye ve zengin oyun dünyasına sahiptir.

ilk başta bulunan 4 karakter ve 2 DLC karakter listesi şu şekildedir.

KarakterSınıfÇıkış Tarihi
AxtonCommando
MayaSiren
SalvadorGunzerker
Zer0Assassin
DLC: GaigeMechromancer9 Ekim 2012
DLC: KriegPsycho14 Mayıs 2013

Ve diğerleri:

BrickClaptrap
Dr. ZedEllie
LilithMad Moxxi
Marcus KincaidMichael Mamaril
MordecaiPatricia Tannis
RolandScooter
Sir HammerlockTiny Tina
Crazy Earl

Borderlands NPC Listesi

Oyuncu olmayan karakterlerde Borderlands serileri için vardır. Bu liste genel şekilde İnsan NPC türleri listelense de, Robot ve diğer türlü NPC listesi de vardır. Ancak şuan bir kaçına göz atalım.

Athena: Kızıl mızrak kaçağı
olarak tanımlanır.
Mr. Blake: Hyperion şirketinin yardımcısı
ve Tartarus istasyonunda hayırsız yardımsever diyebiliriz.
Chuck Durden: Slaughter Circle’ın sahibiCommandant Steele: Mahzen kapalı iken, Pandora’daki Kızıl Mızrak’ın lideridir.
Crazy Earl: Çılgın Earl’ün Hurdalığı’nda yaşayan kapalı biriDr. Ned: Jakobs Cove’da ikamet eden birisidir.
Dr. Zed: Fyrestone’un asistan doktoru
diyelim.
Erik Franks: Taylor Kobb’un sadık bir dost ve takipçisi
Ernest WhittingGeneral Knoxx
Helena PierceHudson Johns
Jaynis KobbLucky Zaford
Mad MoxxiMarcus Kincaid
Patricia TannisRade Zayben
ScooterShep Sanders
Stance Von KofskyTaylor Kobb
T.K. BahaZach

BorderLands 2 Serisinin Özelliği

Karakter özelleştirmesi, yeni donanımlar, görünümler ve belirli düşmanlardan düşme olarak ve görev, meydan okuma ve seviye atlama ödüller bulunur. Öğeler farklı nadirlik derecelerine sahip olabildiği gibi oyun deneyimlerini zenginleştirir.

E-tech, Borderlands’ın Eridian silahlarından kalma bir namlu modifikasyon tekniği olan ve tüm silah markalarıyla uyumlu bir özelliktir. Badass Sıralaması, oyuncuların mücadeleleri tamamladıkça artırabileceği ve oyunda daha zorlu veya yüksek seviye zorlukları tamamladıkça sıralama kazanacağı sistemdir.

Elemental Nerfing, Borderlands 2’de elemental tabanlı düşmanların daha dirençli hale gelmesini ifade eder. Bu düşmanlar, kendilerine karşı direnç gösterdikleri elementi kullanan silahlardan daha az hasar alır. Çoktan seçmeli görevler, bazı görevlerin nasıl tamamlanacağına dair oyunculara seçenekler sunarken, daha fazla özelleştirebilme sağlar.

Ticaret ara yüzü oldukça gelişmiş ve gerçekçidir. Eşya ticareti yaparken, düello yapılacak eşyalara bahis oynama şansınızda vardır. Eridyum, yeni bir elementtir ve oyuncuların karakterlerini güçlendirmek için kullanabileceği bir para birimidir. Sırt çantası kapasite genişletme ve özel sandıkları açma gibi çok yönlü özellikleri de kapsar.

BorderLands 3 Sürümü

Borderlands 3, bu serilerin on dördüncü ana sürümü diyebiliriz. Toplamda ise, 6. oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Gearbox Software tarafından geliştirilen ve 28 Mart 2019 tarihinde Gearbox CEO’su Randy Pitchford tarafından resmi olarak duyurulmuştur.

Google Stadia platformu için ve 13 Mart 2020’de PC oyuncuları için Steam üzerinde yayına alındı. Ancak Google Stadia Ocak 2023 tarihinde kapatıldı. Geliştirme aşaması, Unreal Engine 4 oyun motoru üzerine inşa edilmiştir. Hem görsel, hem efektler oldukça hassas ve gerçek yaşama göre uyarlandı. Grafiksel kalitesi ve teknik yetenekleri bu oyun motoru ile önemli ölçüde yükseldi. Borderlands serisinin tüm özelliklerine eriştiğiniz gibi, kendine özgü aksiyon, mizah ve karakter gelişimi öğeleriyle dolu dolu bir RPG tarzına da erişiyorsunuz.

BorderLands The Pre Sequel

Borderlands The Pre-Sequel, Gearbox Software ve 2K Australia işbirliğiyle geliştirilmiş sürümüdür. İlk olarak resmi şekilde, 9 Nisan 2014’te duyurulan bir video oyunu olarak piyasaya çıktı. Amerika gibi büyük ve oyun sevdalısı bir ülkede Xbox 360, PlayStation 3 ve PC için piyasaya sunulmuştur. Daha sonra 27 Mart 2015’te Borderlands: The Handsome Collection’ın bir parçası olarak Borderlands serileri içinde olan, 2’nin yanına geliştirici tarafından geçiş yapılmıştır. Serinin hayranlarını yeni karakterler ve oynanış özellikleri ile öne çıkaran büyük bir başarıdır. Eşsiz tarzı ve eğlenceli oynanışını korumuş Borderlands’ın serilerini yeni zirvelere taşıyan sürümü olarak bilinmelidir.

Ödüllü bu temel oyun, tüm içerik eklentilerini ve bonus kozmetik paketlerinin tam koleksiyonunu sunmuştur. Birinci şahıs kooperatif yağmacı ve nişancı türü oyun arıyorsanız tam size göre bir versiyondur.

KarakterleriSınıfAksiyon BecerisiBeceri Ağaçları
ATHENAGladyatörKinetik AspisPhalanx / Xiphos / Ceraunic Storm
CLAPTRAPFragtrapVaultHunter.EXEBoomtrap / I Love You Guys! / Fragmented Fragtrap
NISHALawbringerHesaplaşmaKanun ve Düzen / Çekici Hayranla / Tüfekçi Kadın
WILHELMWolf and SaintKurt ve AzizAvcı Katil / Siber Komando / Korkusuz
JACKDoppelgangerHarcanabilir VarlıklarThe Hero of this Story / Greater Good / Free Enterprise
AURELIABaronesBuz Kadar SoğukAvcı / Soğuk Para / Sözleşmeli Aristokrasi

Tales From The Borderlands

Macera epizodik türü bir oyun serisi arıyorsanız tam da uygun bölümü okuyorsunuz. Telltale Games’in elinden çıkan ve Gearbox Software’in yaratıcı katkılarıyla şekillenen heyecan verici bir bölümlü grafik macera serisidir. Borderlands serileri arasında, ilk olarak Kasım 2014’te PC/Mac, PlayStation 3 ve PlayStation 4 platformları için piyasada görüldü. Ardından çok yönlü dağıtımı ile Xbox One, Aralık ayında Xbox 360, en son olarak yine Aralık’ta iOS ve Android için oyun severlerle buluşmuştur.

Daha ayrıntılı bir oyun açıklamalarını bu seri için yaparsak;

 • Borderlands serileri içinde farklı bir bakış açısıyla keşfettiğiniz sevilen bir seçim odaklı anlatı macerasıdır.
 • Borderlands 2 ve Borderlands 3 arasında geçen olayları ele alır
 • Ayrıca aç gözlülükten doğan, ancak kaderinde büyüklük bulunan bir arayışa tam olarak odaklanma sağlamıştır.
 • Rhys ve Fiona, bu eşsiz hikayede merkez yer almıştır.
 • Kötü şöhretli ve çok yakışıklı Jack’in yerini almaya çalışan Hyperion şirketi çalışanı Rhys bu seride yer alır.
 • Zeki dolandırıcı Fiona keşfederbilirsin.
 • Pandoran’ın zaferine giden bu çılgın yolculukta, onların eylemlerini nasıl şekillendireceğinizi seçme hakkına erişin.

Oynanabilir karakterler içinde, Fiona dolandırıcıdır. Rhys ise, Hyperion orta yöneticisi olarak bilinir. Bu müthiş Borderlands serileri için aşağıdaki bağlantıları takip edebilirsin.

ÖzellikleriBilgi
Orijinal Sitesiİnternet sitesini görüntüle
TürNişancı, RPG, FPS, Macera
Rol yapmaİşbirlikçi çok oyunculu, Bilim kurgu oyunları
PVPHayır
SınıflandırmaAAA
MotorUnreal Engine 3
StilThemepark
GeliştiriciGearbox Software
DurumPiyasada
PlatformMicrosoft Windows Oyun Türü, Mac, Linux, PlayStation 3, PlayStation Vita,
PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch
İş Modeliİndirilebilir, Ücretli
Hemen oynaTek bir pakette tüm seriyi satın almak için
Çıkış TarihiMayıs 2014
DerecelendirmeYetişkin 17+ ve PEGI18
Yayıncısı2K Games
Bazı serilerde
Açılış Teması
Short Change Hero” by The Heavy
Diğer serileriSatın al ve oyna
Borderlands Serisinde Sistem Gereksinimleri

Genel olarak Borderlands oyununda Windows için istenen;

Windowsİşletim SistemiİşlemciBellekBoş Sabit Disk AlanıVideo BellekEkran KartıSes
Minimum GereksinimlerWindows XP SP32.4 GHz Çift Çekirdekli İşlemci2 GB (XP) / 2 GB (Vista)13 GB Boş Alan256 MB Video BellekNVIDIA GeForce 8500 / ATI Radeon HD 2600DirectX 9.0c Uyumlu
Tavsiye Edilen GereksinimlerWindows XP SP3 / Vista / Windows 72.3 GHz Dört Çekirdekli İşlemci2 GB Bellek20 GB Boş Alan512 MB Video BellekNVIDIA GeForce GTX 560 / ATI Radeon HD 5850DirectX 9.0c Uyumlu

Ayrıca Mac ve Linux gibi işletimlerde sistem gereksinimleri bulunur. Tüm tam paketler için ise, istenen Disk kapasitesi toplam 75 GB alana sahip olmanız gerekir.

Örneğin aşağıdaki tabloda sistem gereksinimi, Borderlands 3 içindir.

İşletim SistemiİşlemciHafızaGrafikDisk
Asgari GereksinimlerWindows 7 SP1AMD FX-8350 (Intel i5-3570)6 GB RAMAMD Radeon™ HD 7970 (NVIDIA GeForce GTX 680 2GB)75 GB*
Tavsiye Edilen GereksinimlerWindows 7/8/10 (en son hizmet paketi)AMD Ryzen™ 5 2600 (Intel i7-4770)16 GB RAMAMD Radeon™ RX 590 (NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB)175 GB

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*