CS GO Nedir ve Bilinmeyenler Yanları

Cs Go Nedir
Cs Go Nedir

Cs Go nedir ve bilinmeyen yanlarını yazarak yepyeni bir bilgi ışığını oyunculara sunuyoruz. CS GO’ya ister yeni başlayın, isterse en eski oyuncu olun hiçbir önemi olmadan yazıyı bitirmeniz faydanıza olacaktır. CsGO ne zaman çıktı veya hangi ülkenin gibi aranan bir çok soruya da cevap bulmuş olacaksınız.

CS:GO nedir ile başlayan makalemizin bitişi hakkında bir çok konuyu da içermektedir. Buna ek olarak oyunun sahneleri ve oyuncuyu nasıl bağladığından da bahsetmemek olmaz. Gelin ilk etapta CS GO ne zaman çıktı ile başlayıp kurucu şirketine bir göz atalım.

CS GO Nedir ve Hangi Ülkenin Oyunu

CS GO nedir derseniz birinci şahıs nişancı oyunların lider vasfıdır. Popüler oyuncu kitlesine sahip olup, Valve Corporation tarafından geliştirilmiştir. Ve Hidden Path isminde bir oyun stüdyosu geliştirmeye devam ediyor. oyuncu kitlesine sahip olup 2012’den bu yana oldukça heyecan verici aksiyonlu haritaları mevcuttur.

CSGO Washington, ABD tarafından yönetilir. Burada kurucu şirketi Valve’dir. Sürekli güncelleme alan ve oyunculara en iyi deneyim yaşatması için oldukça istikrarlı bir kapasitesi bulunuyor. E-spor alanında çeşitli sahneleri ile göz kamaştırırken turnuvalarda büyük ödüllerin baştacıdır.

Şimdi CSGO hakkında o kadar çok detay var ki sıraya alarak akıldaki sorulara yanıt veriyoruz.

CSGO Ne Demek?

CS GO nedir dedikten sonra, bu kısaltmanın açılımı ile oyunu tanıtmak isteriz. Kurucu şirket ilk zamanlar oyuna bir ad vermede zorlandığı bilinmelidir. Araştırmalar gereği Counter Strike ismi mi yoksa CS’nin mi duyurulması gerektiğine karar verilememiştir. Kısacası CS açılımı uzunca bir nedenden dolayı oyuncular tarafından dile alışkın şekilde yön vermiştir.

Kimi oyuncu “Kantır STRİKe” diyebilirken, kimisi “CESEGO” adını verdi. Şirket ise, iş gereği yazım kuralına uygun şekilde hareket ederek, hem açılımını hem de kısa yazılımını oyuna sunmuştur. İçeriği ile göz dolduran Cs GO’nun rekabetçi oyun, takım tabanlı mücadele ve strateji odaklı olduğu biliniyor.

CSGO Genel Tanıtımı

E-spor dünyasında hergün ödül yağmurlarına kavuşan oyuncular için bulunmaz bir nimettir. Bilgisayar versiyonu olup, Playstation Csgo serisi bulunmamaktadır. Konsollarda bu oyunun zor oynanması sebebi ile Xbox 360 versiyonları dahil durdurulmuştur. FPS oyunlar kategorisinde üst sırada olup, Valve şirketinin üretmiş olduğu Half-Life, Portal gibi oyunların sonrasında çıktığı bilinir.

Hidden Path Entertainment Stüdyosu, özellikle Age of Empires 2 gibi efsanevi bir strateji oyunuyla tanınmaktadır. Bu nedenle, Hidden Path’in CS:GO’nun geliştirilmesine katılması, oyunun unutulmazlığını artırmıştır. Başlangıçta Hidden Path, Valve’ye belirli bir aşamada CS:GO’nun geliştirilmesini devretmiş gibi görünmektedir. Ancak, daha sonradan bu iki şirket birlikte CS:GO’nun geliştirilmesine başlamış, özellikle önceki Source serisindeki deneyimsizlik sorununu çözmeyi hedeflemişlerdir. Normal şartlarda, Valve, Hidden Path Stüdyosu ile Counter-Strike: Source’un konsol adaptasyonu için bir anlaşma yapmıştı. Ancak, Hidden Path’in çalışmaları başarılı olduğunda ve Counter-Strike: Source’un beklenen başarıyı yakalayamadığı ortaya çıktığında, Valve bu durumu lehine kullanarak proje iptal edilmiş ve Hidden Path ile tamamen yeni bir Counter-Strike oyunu için bir anlaşma yapılmıştır. Bu ortaklık, CS:GO’nun geliştirilmesine ve sonunda oyunun büyük bir başarı elde etmesine yol açmıştır.

Csgo Global Offensive (CSGO), bu tarihlere kadar (2023-2024) 3199 e-spor etkinliği yapılmış ve 62 milyon dolardan fazla turnuva ödülü verilmiştir. Bu istatistikler, sunulan ödül miktarının olağanüstü derecede yüksek olduğunu gösteriyor.

CSGO Müzikleri Ve En Çok E-Spor Kazananı

CSGO’nun tüm orijinal müzikleri Portal 2, Left 4 Dead 2, Team Fortress 2 oyunlarının da müziklerinin yapımcısı olan Mike Morosky tarafından yapılmıştır. Çok geniş bir CV’ye sahip olan Moraski, sadece bir müzisyen değil, aynı zamanda da bir görsel efekt uzmanıdır. Yüzüklerin Efendisi, Karaip Korsanları gibi büyük yapımlarda da görsel efekt artistliği yapmıştır.

Baştan sona uzunca soluklu turnuva ve e-sporları yayın hayatında bulunduran Counter-Strike, süper oyuncularla kıyasıya piyasada yerini alıyor. Hem CSGO hem de CS2’de tüm zamanların en çok kazanan profesyonel oyuncuları aşağıda yerini alıyor. Aslında ilk akla gelen isim, Astralis takımında oynayan Xyp9x denilse de, bu sıralama değişkenlik göstermiştir.

2018-2019 verilerine göre para açısından ödül alan en iyi CSGO oyuncuları:

SıralamaOyuncuÜlkeCS:GO Kazananları
1dupreehDEN$2,181,163
2Xyp9xDEN$2,001,284
3dev1ceDEN$1,981,532

2024 yıl başlarında açıklanan en çok kazanan oyuncu listesi ise aşağıdadır.

SıralamaOyuncu adıÜlkesiCS2 Kazananları
1brokyLAT$229,400
2karriganDEN$223,500
3rainNOR$229,500
4ropzEST$229,500
5meziiUK$147,500
6apEXFRA$147,300

CSGO Hakkında Detaylar

CSGO, Ekim 2012’de oyuncularına yeni rütbe sistemini duyurdu. Bununla birlikte CSGO kendi içinde bir rütbelendirme sistemi olan ilk Counter Strike oyunu oldu. CSGO’daki rütbe sistemi ELO sistemiyle bağlantılı değildir. ELO sistemi sadece maçları kazanıp kaybetmenize bağlantılı olan ve günümüzde League of Legends gibi birçok oyunda kullanılan bir yerleştirme sistemidir.

CSGO’nun ilk çıktığı ağustos 2012 tarihinde oyunda silah skinleri yoktu. Biraz daha aydınlatacak olursak, bir yıl boyunca bu silah skinlerine dair hiçbir şey oyuna eklenmemiştir. Gelelim diğer Csgo’da ne nedir ayrıntılarına…

CSGO’DA Güncelleme ve Ayrıntıları

CSGO nedir ve nasıl bir oyun olduğunu özetledikten sonra, birazda güncellemelerine bakalım. 2012 çıkış sonrası eklenmeyen silah skinleri, Ağustos 2013 yılında yenilenecekti. Ağustos 2013’e gelindiğinde, CSGO kendi tarihinde almış olduğu en büyük güncellemeyi almıştır.

Armsteel ismindeki bu güncellemeyle oyuna Valve’in kendisinin hazırlamış olduğu 100 adet silah skin’i ve 2 adet kasa eklendi. Aynı güncellemeyle birlikte Steam atölyesine silah skin’leriyle ilgili de bir başlık eklendi.
O günden bugüne kadar CSGO’ya onlarca yeni kasa ve yüzlerce yeni skin geldi. Ve bu sayede kimsenin geleceğini tahmin edemediği yepyeni bir piyasa ortaya çıktı. CSGO’nun şimdiye dek en çok izlenen e-spor etkinliği anlık 1.600.000’den fazla izlenmeyle MLG Columbus 2016 oldu.

Bu turnuva aynı zamanda oyunun ilk 1 milyon dolar ödüllü turnuvasıydı. Ve bugüne kadar hiçbir CSGO turnuvası hala MLG Columbus 2016 kadar izlenmeyi başaramadı. CSGO içerisinde bulunan AUG Seed Mead skininin yapımcısının da vefat ettiğini bildirmek isteriz.

Orjinal GirişGİT
Yeni Güncelleme BilgileriGÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*