En iyi Bitcoin cüzdanı nedir? Tüm Rehber

en iyi kripto para cüzdanı
en iyi bitcoin cüzdanı nedir

En iyi bitcoin cüzdanı nedir, nasıl kullanılır? Farklı kripto cüzdan türlerini ve değerli kripto paralarınızın güvenli bir şekilde saklanması için neye ihtiyacınız olduğunu işleyeceğiz.

Bu yazımızı okuduktan sonra dijital cüzdan kullanmanın nedenlerini, nasıl farklı olduklarını ve ihtiyaçlarınıza en uygun cüzdan türünün hangisi olduğunu anımsatacağız.

İhtiyaçlarınız için en iyi Kripto cüzdanını seçmeden önceki ilk adım, bir cüzdanın ne olduğunu ve özellikle içerdiği verilerin yanı sıra özelliklerini anlamaktır.

Kripto dünyasına yeni başladıysanız, mevcut bulunan cüzdan seçeneklerinin sayısı sizi şaşırtabilir. Bu sektörün yabancısı olanlara göre Bitcoin ve diğer dijital varlıklar gizemli ve karanlık bir alanda yer alıyor, ancak büyük FinTech’lerin (finansal teknoloji şirketlerinin) destek vermelerinin ve kullanıcıların Bitcoin gibi dijital varlıkları yönetmelerini kolaylaştırmasının bir nedeni var.

İnanması zor ama merkezi bir borsadan, merkeziyetsiz borsayı iyi gören insan sayısı artmaya başlıyor. Bunun asıl nedeni sanal paralarınızı güvence altına almaktır.

Kripto topluluğundaki bazı insanlar, tek güvenli seçeneğin Blockchain’in tam bir kopyasını içeren ve 350GB disk alanı kaplayan ve 24 saat internet bağlantısı gerektiren bir cüzdan olduğundan bahsediyorlar. Bundan bahsedeceğim. 

En iyi Bitcoin cüzdanı nedir ve neden gereklidir?

Bitcoin saklamak için çok kılavuz bulunur. Fakat bir bankadan daha fazlası olsun diyenlere özeldir. Çok çeşitleri bulunan soğuk ve sıcak cüzdanlar, Bitcoin, Ethereum, XRP veya diğer dijital varlıklarınız için bir saklama tesisi olarak işlev görür.

Bir kripto cüzdanı koinlerinizi tam olarak içerisinde barındırmaz, ancak bunları göndermek veya harcamak için gereken özel anahtarları (‘şifre’) tutar. Koinler aslında dijital varlık işlemlerinin dağıtılmış bir kaydı olan blok zincirinde bulunur.

Bir cüzdan sayesinde ailenize, arkadaşlarınıza veya satıcılara kripto para gönderebilir, başkalarından koin alabilir, portföyünüzün değerini görebilir veya bir varlık ile diğeri arasında değişim yapabilirsiniz.

Bazı cüzdanlar, çeşitli ödeme yöntemlerini kullanarak kripto satın almanıza bile olanak sağlar.

Kripto para borsalarından çok uzakta bir kullanımları olduğu için sıcak ve soğuk cüzdan olarak adlandırılır. Merak etme  aşağıda soğuk ve sıcak cüzdan nedir açıklayarak daha ayrıntılı bilgi alacaksın. Böylece aklınızda en iyi bitcoin cüzdanı hangisiymiş demeyeceksiniz

Kripto toplulukları Bitcoin core önerir. Bu Bitcoinde düğümleri ve ağını oluşturmaya yarayan ayriyeten de, cüzdan özelliği olan programdır. Ancak bu zahmetli ve bilgi isteyen bir iştir. Öğrenmek zaman ister. Zamanı çok olanlar deneyebilir.

Biz sizlere en iyi bitcoin ve kripto para cüzdanlarının çoğunu anlatmaya başlamadan önce, isterseniz yukarıdaki cüzdana göz atın. Bildiğiniz gibi borsalara güven olmaz derler, ne zaman kaçarlar,kalırlar bilinmez.

İnsanların çoğu kriptolarını satın aldıktan sonra en güvenilir kripto para cüzdanı aramaya başlarlar. Sebebi ise, genelde yeni başlayanlar önce kripto para birimlerini tanımaya çalışır. Daha sonra ise, bu Bitcoin borsaları güvenilir mi diye kendi kendine düşünür.

En iyi Bitcoin ve kripto paralar için blok zinciri cüzdan türleri

Kripto paranızı güvenli bir şekilde saklamak için, 2021, 2022, 2023 gibi uzun yıllar sonralarına göz atalım. Unutmayalım değişim olabilir, fakat alıştığınız wallet ( cüzdan ) adreslerini bile terk etmek zor olur.

 • Donanım Cüzdanları: İnternetten bağlantısı kesilmiş bir flash sürücüye benzer fiziksel bir cihaz.
 • Web Tabanlı Cüzdanlar ve Mobil Cüzdanlar: Bunlara herhangi bir cihazdan özel anahtarla oturum açılarak erişilebilir.
 • Masaüstü Cüzdanı: Bunlar masaüstünde bulunur ancak bilgisayar kaldırılırsa çalınabilir.
 • Custodial ve Non-custodial ( emanet edilen ve edilemeyen türler olarak bilinen yapıları vardır.

En iyi kripto para cüzdanları sıcak türlerinden  başlayarak anlatalım.

binance kayıt ol üye ol
binance kayıt ol üye ol

En iyi Sıcak Coin Cüzdanı Nedir, Nelerdir?

Emanet edilebilen kripto cüzdanlarında kullanıcıya özel bir anahtar verilmez. Bunun yerine emanetçi  genellikle bir borsa, kriptonuzu çoklu imza gibi çeşitli güvenlik mekanizmaları aracılığıyla koruyarak bir banka gibi davranır.

Özel anahtarlarını kaybederek dijital varlıklarına erişemeyeceklerinden korkan kişiler için uygun bir seçenektir.

Borsalar yıllar içinde birçok kez hacklenmiş ve kullanıcılar para kaybetmiş olsa da, saygın kripto şirketleri kullanıcıların varlıklarını korumak için son derece güvenli soğuk depolamayı kullanıyorlar.

Emanet edilebilen cüzdanlara soğuk cüzdan diyebiliriz. Emanet edilemeyen kripto para borsa cüzdanlarıdır. Veya kendileri de diyebilirsiniz.

Ethereum blok zincirinin ve merkezi olmayan uygulamaların potansiyelinden tam olarak yararlanmaya başlamak için Metamask cüzdanı çok önemlidir. Doğrudan Google Chrome tarayıcısına entegre edilmiş bir uzantı olarak mevcuttur. Bu nedenle Chrome’un kullanılabildiği tüm platformlarla uyumludur.

Metamask, herhangi bir merkezi olmayan uygulamayı basit ve sezgisel bir şekilde kullanmanıza, merkezi olmayan finans tekliflerini keşfetmenize olanak tanır veya sanal kedileri benimsemek için mükemmel bir çözümdür .

Metamask ayrıca, reklamları izleyerek kripto para birimlerinde ödeme almanıza olanak tanıyan Brave tarayıcısına yerel olarak entegre edilmiştir.

Ve bilindik en güvenilir kripto para cüzdanları;

 • Walletconnect
 • Coinbasewallet
 • Fortmatic
 • Trustwallet
 • Portis
 • Binance cüzdan ( chain )
 • Uniswap

olarak özetleyebiliriz.

Bunlar genel olarak kullanılan ve ön satış coin listesi için çok işe yarayan yöntemlerdir.

Tarayıcılarınız veya İOS, ANDROİD, F-DROİD cihazlarınıza asla virüs girmesin. Başınıza dert alabilirsiniz. Bu sizlerde ekşi bir durum yaratır.

En iyi Dijital Soğuk Cüzdan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yukarıda bahsedilen diğer tüm cüzdanlar, iyi bir güvenlik düzeyine sahip olsalar bile, nihayetinde yüklendikleri işletim sisteminden daha güvenli olduklarını iddia edemeyecekleri bir yazılımdır.

Söylediğimiz gibi, virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar her gün yeni kurbanlar oluşturuyor ve cüzdanlar ilginç hedeftir.

Çok büyük yatırımcı iseniz, tamamen soğuk cüzdanları tercih edebilirsiniz.

Önemli yatırımlar için, şu anda mevcut olan en yüksek güvenlik düzeyini öneriyoruz: Güvenli ST mikro grup yongaları kullanan tanınmış uzmanlığa sahip bir Fransız firması olan Ledger !

Nano Sve Nano X koruma kripto varlıkları şu anda mevcut olan en uygun fiyatlıları temsil ediyor.

Bu cihazlar, çoğu kullanıcı ihtiyacını karşılayan bir Ledger Live uygulamasıyla sağlanır.

Ledger ürünleri, Nano S için her tür bilgisayarla veya Nano X için akıllı telefonla uyumludur. Ve bunlar haricinde;

 • Trezor
 • MyCelium

gibi soğuk cüzdanlar bulunur. Ve aracılık eden “https://greenaddress.it/fr/” tarzı siteler mevcuttur.

Soğuk ve Sıcak cüzdanların Avantajları ve Dezavantajları

Sıcak cüzdan Avantajları: Bu cüzdanlar, genellikle kripto para alım satımı yapmanıza da izin veren çeşitli çevrimiçi hizmetlerde bulunur. Sonuç olarak, neredeyse sınırsız sayıda işlemi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Çevrimiçi ve yazılım cüzdanları genellikle ucuz veya ücretsizdir (çünkü genellikle açık kaynaklıdırlar). Çoğu kişinin akıllı telefonu olduğu için mobil cüzdanlar kullanışlı olabilir.

Alıcının kripto cüzdanı adresinin QR kodunu taramak için telefon kameranızı kullanabileceğiniz için işlem yaparken kullanımı kolaydır.

Sıcak cüzdan  Dezavantajları: Sürekli olarak internete bağlı bir cüzdanın bariz bir zayıflığı vardır: hacklenmeye karşı savunmasız olabilir. Bu nedenle, cüzdanı sunan hizmetin sahiplerine gerçekten güvenmiyorsanız uzun vadeli saklama için uygun değildir.

Soğuk Cüzdan Avantajları: Bu cüzdanlar internete bağlı olmadığı için uzun süreli saklamalar için oldukça güvenlidir. İnternet bağlantısı yalnızca kripto para gönderirken gereklidir.

İşlemlerin alıcı tarafı olarak onay vermenize gerek olmadığı için kripto para alırken internet bağlantısı kurmanız gerekmez. İşlem, cüzdanınızın tüm işlem geçmişinin saklandığı blok zincirinde gerçekleştirilir.

Gönderenin yalnızca sizin açık adresinizi bilmesi yeterlidir. Bu, aynı zamanda kripto paraları bağışlar için ideal hale getirir.

Ayrıca, özellikle kâğıt cüzdan tercih ederseniz, tamamen ücretsiz bir Bitcoin cüzdanı edinebilirsiniz.
Soğuk Cüzdan  Dezavantajları: Dondurulmuş varlıklar önce çözülmelidir. Soğuk cüzdanlar da ilk önce internete bağlanmaları gerektiği için buna benzerdir.

Bu yüzden süreç uzar ve yeni başlayanlar için zor gelebilir. Ayrıca donanım cüzdanları nispeten pahalı olabilir, ancak bu fiyat genellikle ek güvenlik önlemleriyle telafi edilir.
Soğuk cüzdanlar çok daha güvenli olarak kabul edildiği için genellikle büyük miktarlardaki dijital varlığınızı saklamak için önerilir.

Öte yandan sıcak cüzdanlar, varlıklarınıza ve alım satımlarınıza sık erişmek için daha uygundur.

En iyi Bitcoin cüzdanları nasıl çalışır?

Bir Bitcoin cüzdanı iki parçadan oluşur. İlk parça, cüzdanın başkalarıyla paylaşılabilen açık anahtarıdır (açık adres olarak da adlandırılır).

İkinci parça, asla açıklanmaması gereken özel bir anahtardır.

Açık Bitcoin adresinizi e-posta adresiniz ve özel anahtarınızı şifreniz gibi düşünebilirsiniz.

İşlemleri şifrelemek için özel anahtar kullanılırken, şifre çözme için açık anahtar kullanılır.

Bu nedenle özel anahtarın güvende tutulması gerekir. Özel anahtara erişimi olan herkes aynı zamanda cüzdanın da sahibidir.

Açık anahtar, üçüncü şahıslarla paylaşmak içindir ve Bitcoin adresinin sahibi olduğunuzun kanıtlamak için kullanılır.

Özel ve açık anahtarların birleşimi bir dijital imza oluşturur.

Bu, cüzdan sahibinin kimliği hakkında güvenli bir dijital referans oluşturmayı amaçlayan özel bir dijital kriptografi türüdür.

Dijital imzalar aidiyeti kanıtlar ve varlıklarınızı kontrol etmenize izin verir.

Bu şaşırtıcı gelebilir, ancak bir Bitcoin cüzdanı bir kâğıda da yazılabilir. Basitçe bir kâğıdın üzerine düz metin olarak yazılmış açık ve özel anahtarlar ve ilgili QR kodları bulunur.

Güvenli bir şekilde saklama için ihtiyacınız olan tek şey budur. Bitcoin, mesela bir USB sürücüsüne dijital bir dosya yüklemek gibi herhangi bir yerde saklanamaz.

Tüm Bitcoin bilgileri, dünya çapında binlerce insan tarafından yönetilen merkezi olmayan bir blokzincirinde saklanıyor.

En iyi Kripto Cüzdanı Özelliği Nasıl Olmalı?

Satın aldığınız kripto ne olursa olsun ( düşük fiyatlı ) asla değersiz değildir. İyi ve güvenli bir ortama ihtiyacı vardır. Çünkü birgün değer kazanabilir. Bitcoin haberlerinde bu olayı bazen görüyoruz. Değersiz denilen her varlık bir gün kazandırabilir.

Bitcoin’leriniz için yüksek seviyede güvenlik sağlayan ve kullanımı kolay bir cüzdan olmalıdır. Peki en iyi bitcoin ve kripto para cüzdanını nasıl seçmelisin?

Bir kripto cüzdanı seçmeden önce, seçeneklerinizi yukarıda belirttiğimiz cüzdanlara dair bilgiler ışığında gözden geçirmelisiniz.

Sorular şunlardır:

Cep telefonu mu yoksa bilgisayar mı kullanmayı tercih ediyorsunuz? Harici bir USB cihazla rahat eder misiniz? Uzun süreli saklama için mi satın alıyorsunuz yoksa kripto para ile düzenli olarak ödeme mi yapacaksınız? En iyi Bitcoin cüzdanı, ihtiyaçlarınıza göre en iyi kullanıcı deneyimini sağlayan cüzdan olacaktır.

Bitcoin cüzdanı nedir, nasıl alınır anlatıldıktan sonra daha güzel bir konuya geçebiliriz.

En iyi Bitcoin cüzdanı hangi tür cüzdandır?

Btc Türkiye’ye duyulması üzerinde yıllar geçti. Ve her gün kripto paraları saklayacak yerler araştırma oranı da arttı.

Kripto paralarımı nerede saklayabilirim soruları yayılmaya başladı. Aslında yukarıdaki soğuk cüzdanlar en iyi cüzdan kategorisinde olsa da, herkes için seçenek farklıdır. Çünkü, saklama ve kaybetme olasılıkları düşünüldü.

Kripto paralar değerlidir. Saklamak için kullandığınız cüzdan da öyle. Araştırmanızı yapın ve güvenliği erişilebilirlikle dengeleyen birini seçin.

Varlıklarınızı koruyan doğru bir dijital cüzdan ile geceleri daha rahat uyuyacaksınız. Daha sonraki makalelerimizde Bitcoin cüzdanı nasıl alınır başlıklı yazımızı bulacaksınız.

2 geri izleme / bildirim

 1. Dogecoinin Tarihi ve Geleceğine Bakın | Kripto Haberleri, Mmorpg online
 2. En İyi Kripto Para Borsası Hangisi Tam Liste - Kripto Haberleri, Mmorpg online

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*