Hotbit Borsası Kapandı mı Ne zaman açılır?

Hotbit borsası kapandımı
Hotbit borsası siber saldırısı
Hotbit borsası kapandı mı ? Gün geçmiyor ki  internet üzerinde sorunlar, problemler devam etmesin. Yine bir kripto para borsası olan Hotbit siber saldırıya uğrayarak İnternet sitesinde bakım modunu devreye aldı.

Hotbit Borsası Kapatıldı mı, Gerçekten Bakım Modu mu ?

Hotbit Estonia ülkesinde işlemlerini yürüten bir firmadır. Çok küçük coinlerin de ön satışını yapabilen kripto para borsası Hotbit aniden kapatıldı.
29 nisan akşam saatlerinde Hotbit crypto exchange tüm alım satımlarda aksaklık yaşandı. Türkiye’den de kullanıcıların olduğu borsa verilerinin kaybolduğunu anladı. 
Büyük bir Hacker saldırısı meydana geldi. Diğer borsaların çoğunun beyaz şapkalı hacker koruması olan Hacken proof tarafından korunmadığı aşikardır. 
Söylenen ve araştırdığımız verilere göre HOTBIT’te  büyük bir güvenlik olayı, korsanlık veya para kaybı yaşanmadı. Mozilla web tarayıcısının güvenlik sınıflandırması Binance gibi büyük Dünya devi borsa ile aynıdır.
Amerika birleşik devletlerinde çoğu kullanıcı her borsada işlem yapamazken Hotbitte işlem yapıyordu. Bunlarla ilgili bir saldırı olabileceğinden şüphe duyulmuştur.
Çin kripto borsası, fonların “SAFU” olduğunu ve acil durum bakımının iki hafta kadar sürebileceğini söylüyor. Hotbitte para yatırma, çekme ve kayıt işlemleri dahil tüm fon hesapları güvende olduğu bildirilmesine rağmen endişeler devam ediyor. 

Hotbit Borsasına Güvenilir mi, Askıya Neden Alındı?

Hotbit borsasının kapanması endişeli bakışlar altında kafalarda sorular bıraktı. Thodex ve Vebitcoin gibi ya geri açılmazsa? soruları elbet sorulması gerekenlerdir.

Siteye erişen yatırımcılar sunucunun bakımında yükseltme nedeniyle kapalı olduğunu görmektedir.

Ayrıca kullanıcıların çoğu, Hotbit.io hesabıma giremiyorum Database Connect Error Hatası veriyor gibi çığır açan kapanma belirtilerini anlatıyor.

Bunun en büyük sebebini açıklayan Hotbit şunları sıraladı.

  • Hotbit’in 2 milyon kayıtlı kullanıcıyı aşmak üzere olduğu ve 200’den fazla sunucudan oluşan devasa bir servis sistemi mimarisine sahip olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, güvenliği sağlamak için Hotbit ekibi tüm sunucuları tamamen yeniden inşa edecek ;
    Saldırgan, varlıkları elde edemedikten sonra kullanıcı veritabanını kötü niyetle silmiş.
  • Veritabanı rutin olarak yedekleniyor olsa da, saldırganın saldırıdan önce verileri kirletip kirletmediğinden hala emin değiliz. Bu nedenle, genel verilerin kapsamlı bir incelemesini de yapmamız gerekiyor.
  • Herhangi bir anormallik tespit edildiğinde, tüm kullanıcı verilerinin doğru olduğundan emin olmak için doğru bir yeniden yapılandırma gerçekleştireceğiz.
    Bu nedenle, bu iki çalışma bölümü çok zaman tüketecektir.
  •  Başlangıçta iyileşme süresinin yaklaşık 7-14 gün sürmesini bekliyoruz. Tahmini iyileşme süresi her şey gibi daha uzun olacak ve Hotbit topluluklarındaki en son ilerlememizi de güncelleyeceğiz.
  • Lütfen tüm varlıklarınızın güvende ve güvende olduğunu ve Hotbit’in en son kurtarma ilerlemesi için bizi Twitter, Facebook ve Telegram’da takip edebileceğinizi unutmayın. ( Devre dışı olduğunu unutmayın. )

Bunların açıklamanın ardından ve diğer Türk borsalarından farklı olarak birçok farkı vardır. Hotbit 14 gün en fazla süre vermiş ve her gün güncelleme hakkında detaylarını sitesinde yazmaktadır. Bu sitenin açılma ümitlerini tazelemektedir. Dünyanın en iyi borsası Binance bile bir zamanlar siber saldırıya uğradığını duyurmuştu. Fakat sonra sitesini açmış tüm yatırımcılara nakitlerini ödemiştir.

Binance Sorunsuz Üyelik Açarak Kayıt ol

Hotbit Borsası Açılır mı, Ne zaman Açılacak?

Hotbit borsası kapandı mı, gibi sorular genelde açılmaz anlamını taşımıyor. Hesabınız ve verileriniz sıfırlansa da yüksek koruma altında olan yedeklemeler sayesinde verileriniz güvende tutulur. Ancak başka borsalarda aynı e mail veya şifre kullanıyorsanız değiştirmeniz önerilir.

Siber saldırıya uğrayan Hotbit Telegram grubundaki baş güvenlik görevlisi Alex Zhou, kullanıcı fonlarının saldırıdan etkilenmediğini belirtti. Ayrıca Zhou: “Saldırgan para çalmak için cüzdan sunucusuna girmeye çalıştı ancak eylem başarıyla tanımlandı ve engellendi. Hotbit risk kontrol sistemi ile. Tüm kullanıcıların fonları güvendedir. ” mesajını gönderdi.

Tüm yatırımcıların sabırla beklemelerini ve güvenlik kontrollerinin tamamlanmasına önem duymalarını açıklandı.

2024 Hotbit Borsası Tamamen Kapatılmış

Geçmişte yaşadığı saldırı haberleri ile kullanıcı ve yatırımcılarında büyük endişe yaratan Hotbit, şimdi ne durumda?

2023’ün bitmesine sayılı aylar kala, borsadan bir açıklama geldi. Hotbit kapatılıyor, kullanıcılar bulunduğu Mayıs ayından Haziran’ın 21’ine kadar kriptolarını çekmesi gerektiğini belirtmiştir. Ancak Hotbit kapatılacak diye herhangi bir E mail mesajının kayıtlı kullanıcıları iletilmediği de görülmüştür. Bu nedenle eğer bu borsadan belirtilen süre içerisinde paralarını çekmeyen yatırımcı ve traderlerin 2024’de kriptolarına erişemeyeceğini de söylemek üzücü bir durum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*