GTA IV Fatal Error Hatası

Gta IV Fatal Error hatası ve Çözümü
Gta ıv fatal error

GTA IV Fatal Error hatası almak oyundan soğumanıza yol açmayacak. Çünkü bu yazımız, GTA IV fatal error da arka planında neler olduğunu ve çözümünü sunacaktır. Aslında hata çok zor çözülebilen ve bir çok forum sitesinde dile getirilmiş WS10 kodlu bir sorundur. 

Ölümcül bir hata adıyla anılan, bu hata çeşitli nedenlere dayanmaktadır. Tıpkı diğer oyunlarda hatalar ve çözümlerine ulaştığımız gibi, bunu da çözmek istedik.

GTA IV Fatal Error Tam Olarak Nedir?

GTA IV fatal error hatası nedir? Oyunda en nefret edilesi bir hatadan bahsediyoruz. Fatal error sinir krizleri geçiren bir nefret edici unsurdur. Fatal error neden bu kadar çözümlenmesi zor hata olduğunu ancak çözmeye karar verenler anlayacaktır.

Şöyle ki GTA IV üzerinde bulunan FATAL ERROR WS10 hatasının gerçek nedeni, biraz da yazılım kaynaklı bir problemden ibarettir. Çoğunlukla çok düşük performanslı bilgisayarlarda görülebilmektedir. Gta IV hatasında sizin için hazırladığımız rehberi inceleyerek hata hakkında bilgi sahibi olabilir ve alternatif çözüm yollarını görebilirsiniz.

GTA IV Fatal Error Hatası Nedir?

GTA IV oyununda meydana gelen hatalar, Fatal Error kalıbında kodlandırılmıştır. Burada hatayı tespit ederken dikkat edilmesi gereken nokta WS10 kodudur. Eğer WS10 kodu altında bir hatayla karşı karşıyaysanız bunu birçok sebebi olabilir.

Fatal Error WS10 probleminin başlıca sebepleri;

casus yazılımlara karşı yetersiz veya güvenlik programları yetersiz bir sisteme sahip olmak, donanımsal olarak yetersiz bir sistemde oyunu çalıştırmaya çalışmak ve kurulum esnasında yaşanan hatalar olabilir.

Tüm bu problemlerin çözüm yolu benzerdir. Oyunu oynadığınız esnada, oyunda bir mekâna girerken veya kayıtlı oyunları çalıştırırken birden bire oyun kapanıp karşınıza bu pencere gelir.

Hatanın Önce Temel Çözümleri

WS10 neden kaynaklanır diye aramak doğru bir yöntem olsa da çözmesi biraz emek istiyor. Gta 4 fatal error hataları bazen Windows sisteminizi güncellemeye çalışırken bazı dll dosyaları veya bunların girdileri eksik girilebilmektedir. Yani sistem tarafından istemsizce göz ardı edilebilir. Bu doğrudan doğruya GTA IV oyunu için WS10 hatasına neden olur. Korsan yazılımlar, tüm sisteminizi kaplamış olabilir. Bunları çözmek ve kurtulmak için öncelikle temel adımları uygulamak gerekiyor. 

Temel adımları denedikten sonra olmazsa, aşağıda kurtarıcı önemli dosyamız bulunur. Bu kurtarıcı ve oyun indirme kılavuzları sayesinde kesin çözüme gidiyoruz.

GTA IV Fatal Error WS10 Sorunu Çözümü

Sistem dosyalarında xlive.dll dosyası yoksa bu durumda bu hata doğrudan gerçekleşir.
Yapmanız gereken en önemli şey oyunu tamamen silin. CC cleaner gibi uygulanması kolay program  ile kayıt defterinizi temizleyin. Daha sonra lütfen internetinizi kapatıp kurulumunuzu yapın ve hata durumunda aşağıdakileri inceleyiniz! İlk aşağıdaki çözümleri sırasıyla uygulayın ve her uygulamadan sonra hatanın düzelip düzelmediğine bakın.

 1. Eksik veya Bozuk Oyun Dosyaları: Oyun dosyalarında eksiklikler veya bozuk dosyalar bu hataya neden olabiliyor. Bu tür sorunları düzeltebilmek için oyun dosyalarını doğrulamak ve yeniden kurmak gerekir.

 2. Grafik Sürücü Sorunları: Grafik sürücülerinizin güncel olmaması veya uyumsuz olması WS10 hatasına neden olabilir. En son grafik sürücülerini indirip yükleyin.

 3. DirectX Sorunları: DirectX bileşenlerinin eksik veya bozuk olması oyunun açılmasını veya çalışmasını engelleyebilir. DirectX’i güncellemek veya onarmak için gerekli sitelerine gidin.

 4. Güvenlik Yazılımı Sorunları: Güvenlik yazılımları veya güvenlik duvarları, oyunun işleyişinde anormal bir tavır sergiler. Bu nedenle, oyunu bu yazılımların güvenlik istisnalarına eklemek veya bu yazılımları geçici olarak devre dışı bırakıp hataya engel mi değil mi bakın.

 5. Çakışan Yazılımlar: Arka planda çalışan başka uygulamaların oyunun işleyişine müdahale etmesi, WS10, GTA 4 ve 5 hatalarına sebebiyet verir. Bundan dolayı, oyunu oynarken başka uygulamaları kapatmayı denemelisiniz. Önbellek temizlenmesi veya bilgisayarın temizliğini örneğin, SlimCleaner gibi bir programla tamamlayabilirsin.

 6. Donanım Sorunları: Bilgisayarınızın donanımı, oyunun gereksinimlerini karşılamıyorsa bu hata olabilir. Yetersiz RAM, düşük işlemci hızı veya eski grafik kartları büyük sorunlara yol açarak bu hataları tetikler.

 7. Oyun Güncellemeleri: Güncel sürümünü kullanmanız önemlidir. Güncelleme eksikse, oyunun resmi web sitesinden veya oyun platformunuzdan indirip tekrar kurabilirsin. Bu fatal hata bazen en çok oynanan mmorpg oyunlarda bile görülebiliyor.

Xliveless Dosyaları ile WS10 Sorununu Kesin Çözme

Gerekli dosyayı indiriniz ve sonrasında  Windows/System32 klasörüne atmayı unutmayın. Ama bu hatırlatmadan önce şimdi aşağıdaki dosyayı indirin.

WS10 hata düzelme dosyaları buradan indirin.
 • İndirilen dosyayı masaüstüne çıkart
 • GTA 4 masaüstü simgesine gelin ve sağ tıklayıp dosya konumu aç
 • İndirilen klasörde SRC dosyası içinde bulunan tüm küçük dosyaları, açtığınız GTA4 dosya klasörüne yapıştırın
 • Daha sonra indirdiğiniz dosya içinde, xlive.dll ve xlive_d.dll kopyalayın
 • Sonra yine masaüstünde GTA IV oyun simgesine sağ tıklayıp, dosya konumu aç dedikten sonra açılan GTA klasörüne bu iki Dll’yi yapıştırın.
 • Ve GTA 4 klasörünü açtığınızda yenile veya kapatıp açtıktan sonra, LaunchGTAIV sağ tıklayıp çalıştırın.

Hepsi bu kadar. Sorun çözüldüyse teşekkürleri ve yorumlarınızı alt tarafa yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*