0xc00007b Hatası ve Çözümü

0xc00007b hata ve düzeltilmesi
0xc00007b error and fix

0xc00007b hatası alırken oyunun en önemli yerinde moraliniz bozulduğunu anlıyorum. Bu hata bir çok nedene dayanır. Hata, The application was unable to start correctly 0xc00007b olarak ekrana çıkar.

Öncelikle, 0xc00007b hatasının bir uygulamanın düzgün başlatılamadığını belirten bir hata kodu olduğunu belirterek bazı çözüm yollarını izleyelim.

0xc00007b Hatası ve Nedenleri

Pes 2013 veya GTA 4 oyunları oynarken veya da, µTorrent tarzı indirme programlarında karşınıza çıkabilir. Tabi bunlar bir örnek olsa da, herhangi bir yerel çok oyunculu oyunlar da bile karşınıza çıkabilir. Uygulama doğru şekilde başlatılamadı hatasını bu yazıda tamamen çözüyoruz. Bilgisayar sorunları can yakıcı bir durum olsa bile hızlıca bazı çözüm yollarına geçelim.

Aşağıda bulunan sorunlar genel 0xc00007b hata nedeni ve giderme adımlarıdır. Biz bu adımları öncelikle uyguladıktan sonra, anlatacağımız ikinci adıma geçmenizi öneririz.

 1. Dosyayı İndirme:

  • İlk olarak, hatayla karşılaştığınız oyun veya uygulamayı yeniden indirin ve yükleyin. Sorun, dosyanın eksik veya bozuk olmasından kaynaklanabilir.
 2. DirectX ve Visual C++ Yükleme:

  • Oyunlar ve uygulamalar genellikle DirectX ve Visual C++ bileşenlerine ihtiyaç duyar. Bu bileşenleri güncellemek veya yeniden yüklemek, sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Resmi Microsoft web sitesinden bu bileşenleri indirebilirsiniz.
 3. DLL Dosyalarını Onarma:

  • İşletim sisteminizin System32 ve SysWOW64 klasörlerindeki DLL dosyalarının eksik veya bozuk olabileceğini kontrol edin. Bu nedenle, önerilen DLL dosyalarını indirip bu klasörlere kopyalayabilirsiniz.
 4. .NET Framework Güncelleme:

 5. Grafik Sürücülerini Güncelleme:

  • Grafik sürücülerinizi güncellemek, oyunlar ve uygulamaların düzgün çalışmasını sağlamak için çok çok önemlidir. Grafik kartınızın üreticisinin web sitesinden en son sürücüleri indirin ve kurun.
 6. Yönetici Olarak Çalıştırma:

  • Oyunu veya uygulamayı yönetici olarak çalıştırmayı denedin mi? Sağ tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini kullandığınız da tekrar hatalar yansıyor mu?
 7. Anti virüs ve Güvenlik Yazılımlarına Bakın:

  • Antivirüs veya güvenlik yazılımları, zamanla oyunların veya uygulamaların düzgün çalışmasını engelleyebiliyor. Geçici olarak bu yazılımları devre dışı bırakmayı deneyip ilgili hata veren oyunlara veya uygulamalara tekrar bakın.
 8. Windows Güncellemelerini Kontrol Ettiniz mi:

  • Windows işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun. Güncellemeler eksikse, bunları yükleyin.

Bu adımları izleyerek, 0xc00007b hatasını çözmeye çalışabilirsiniz. Herhangi bir işlem yapmadan önce, önemli dosyalarınızın yedeğini almanızı öneririm.

0xc00007b Hatası ve Çözümü Resimli

Hiç konuyu uzatmadan hatayı gidermek için balıklama dalalım. Resimlerle çözerek, 0xc00007b hatalarını 3 taraf programlarda çözebilirken, bu yöntemi tercih ederiz. Denetim masasına gidin. Bu Windows 7, 8, 9, 10 ve 11 olarak fark etmez. Denetim masasını bulup, amaç program kaldırma kısmını açmaktır.

Windows 10 64 ve 32 bit klasöre erişim
Windows 10 64 ve 32 bit klasöre erişim

Daha sonra, Windows özelliklerini aç veya kapat bölümüne tıklayın.

Bilgisayarda Framework klasörlerini görme
Bilgisayarda Framework klasörlerini görme

Framework 3.5 veya 4,8 alanlarının seçili olup olmadığına bakın. Tabi Windows işletim sisteminin sürümüne göre bu güncelleme (3.5,-4.8 ) farklılık gösterebilir. Siz o alanların seçili olduğundan emin olduktan sonra, aşağıdaki bağlantıdan dosyayı indirin.

İşletim Sistemiİndirme Linki
Windows 64-bitİndir
0xc00007b Hata Giderme Bağlantısı

İndirdikten sonra veya önce, Windows sürümünüzün hangisi olduğunu öğrenin. Masaüstü bilgisayarıma, sağ tıkladıktan sonra özelliklere gelip öğrenebilirsiniz. Şimdi size, geri kalan bölümünde ikinci adımını belirterek, hatayı temizlemeyelim.

The application was unable to start correctly 32 ve 64 Bit İndir

Yukarıdaki dosyaları indirdikten sonra, Windows sürümüne göre dosyayı kuracağız. İndirilen dosyada sırasıyla;

 • İn game folder
 • Solving error
 • 32 veya 64 bit dosyasından birini seçin

İlgili Solving error, dosya içinde yer alan tüm Msvcp100.dll dosyalarını kopyalayın. Hataya sebep olan oyun veya programın masaüstü kısa yoluna gelerek, sağ tıkla ve dosya konumu aç. Sonra kopyalan bu Msvcp100.DLL dosyalarını hatalara sebebiyet olan, uygulama içine kur.

0xc00007b indirdikten sonra kopyalama
0xc00007b windows 10 indirdikten sonra kopyalama

Aşağıdaki gibi sağ tarafta ok işareti ile gösterilen alanda 7 öğenin olduğunu kontrol et.

0xc00007b hatası ve çözümü
0xc00007b hatası ve çözümü

DLL ve İn Game Folder Yapıştırma

Daha sonra, indirdiğiniz dosyada DLL FiLES klasörün içinde ne varsa kopyalayın. İndirilen ve kopyalanan öğelerin toplamı 150 adet olduğunu resimde kırmızı ok ile gösterdik. Sizde de aynı şekilde olması gerekir.

0xc00007b hata ve düzeltilmesi
0xc00007b error and fix

Bilgisayarım C, Windows System 32 içine girerek, tüm kopyalanan DLL dosyalarını yapıştırın.

Eğer kopyalarken Windows 3 seçenekli bir soru sorarsa, hedefteki dosyaları değiştir seçeneğini seçin. Bu Msvcp.dll içinde geçerlidir.

Daha sonra hata veren programı veya oyunu açıp kontrol edin. Çalışacaktır.

0xc00007b Hatasına Son Veren 3. Taraf Program

Dependency Walker, adlı program bu soruna yol açan hataları giderebiliyor. X86 veya Windows 95 ve hatta 98 sürümü için yardımcı olan bir uygulamadır. Ancak bunu kullanmadan önce, 0xc00007b hatasını resimli çözmenizi isteriz. Bu programlar alternatif yöntemler işe yaramazsa kullanılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*