THE FINALS

The Fınals
The Fınals

The Fınals oymadan önce genel bir bakış açısı ile tanıtımını ve oyun mekaniğini bildirmek istedik. First person shooter türünü benimseyen The Finals geliştiricisi Embark Studios ekibidir. Bu şirket aslında Nexon yan kuruluşudur.

Sıraya giren dünya çapındaki tüm oyuncular, THE FINALS’ın çıkma tarihini beklerken bir anda sürprizle karşılaştı. Tüm platformlarda oyunla ilgili aranan en çok kelimelerden birisi, the finals ne zaman çıkacak olmuştur. 8 Aralık 2023 günü yayına alınan oyunda, kitlenin çokluğu şirketi de bir hayli şaşırtmadı değil. Heyecan veren bu haber ile oyun içi arenalar dolup taşmaya başladı bile.

THE FINALS Ne Tür Bir Oyun

Tabi ki oyuna başlamadan önce ve hayal gücünü artırmak adına bir kaç noktayı bilmeniz gerekiyor. Kapalı betası Mart 2023’te başlamış, izleyici ve derleyici gruplar bir fragmana aşık olmuştu. O fragmanı aşağıda yayınlıyoruz.

Nişancı tür bir oyunun yanı sıra, göz kamaştırıcı bir manzaraların olduğunu bildirmek yanlış olmaz. İlk girişinizde bunu hissederek yaşadığınız bir oyun dünyasıdır. Aksiyonu ve taktiksel bir savaşı da içinde barındıran yapısı ile gerçekten muhteşem deneyimlere açıktır.

Bir diğer güzel yanına baktığımızda, oynaması ücretsiz olarak indirilir. Sınıf tabanlı ve kişiselleştirme özelliği ile benzeri görülmemiş düzeylerde çok oyunculudur. Etkileyici mi derseniz, her maçta dört takımın yarıştığı ve üç kişilik takımlar halinde savaşmak evet cevabını ortaya koymaktadır.

The FINALS Özellikleri Neler

Nişancı oyunlar arasında az benzeri bulunan the fınals, gerçekçi bir görünüme sahip olduğunu ve birinci şahıs severler için birebirdir diyebiliriz. Çılgın bir aksiyonu konu edinmiş, ganimetleri toplama ve çatışmayı en üst seviyeye taşıma modelini de barındırıyor.

Ağır bir oyun türü olmamakla birlikte sistem gereksinimleri de yüksektir. Bunu ayrıca belirterek detay vereceğiz. Yıkımların olduğu ve binaları patlatma özellikleri ile bir nevi Bad Company 2 benzer yapıda. Fakat sadece bu alanları yok etme özelliği benzer olup, buna bir örnekte Battlefield güncellemeleri diyebiliriz. Patlayıcılar ile binaları yok ederken gerçekçi duvarların döküldüğünü ve kırılma sesleri ise ayrı bir güzellik katmıştır. Diğer özellikleri ise, şöyle sıralayabiliriz;

 • Zanaat
 • Gerçekçi görünümler
 • Karakter kişileştirmesi
 • Kapitalizm
 • Ganimetleri ele geçirmek
 • Hafif makineli tüfekler
 • Roket atarlar
 • Yeni rotalar oluşturma
 • Katanalar
 • Yakın dövüş
 • PvP
 • Rekabetçi oyun dünyası

İşte bunlar the fınals oyunundan sadece birkaç özelliktir. Bunun yanında hayrete gireceğiniz değişik stillerde çıkan diğer benzersiz özelliği de keşfedebiliyorsunuz. Buna bir örnek verecek olursak, dövüş oyunu arayanlara da haber edilebilir. Adı sanal dünya olarak geçse de, gerçekçi atmosferi sayesinde arenalarda verilen mücadeleleri gördükçe irkilmemek elde değil. Nişancılığın yanı sıra, karşınıza çıkan rakiplere toplar fırlatın ve kızgınlığınızda binaları tepe taklak edin.

TheFınals Oyun Modları ve Konusu

En büyük ücretsiz oynanır yapısı ile bir çok modu da içinde barındıran The Fınals, dinamik arenalarda performansınızı bekler. Turnuvalara katılarak çok çeşitli gizemlere erişebiliyorsunuz. Güncelleme gelmeksizin şuanda bulunan üç çeşit oyun modu bulunur.

 • Quick Cash
 • Bank It
 • Rank ve Unranked Tournament

Hayallerinizi kısıtlamamak adına yazılan bu modlar ile, türüne göre özelliklerine uyarsınız. Oyunun ana konusu olan moduna gelince Cashout olduğunu söyleyebiliriz. Süreniz var ve bu süre bitmeden önce en çok parayı almak için yarışan üç oyuncu ve dört takımı karşı karşıya çıkarır. Nakit elde etmeniz için düşmanları öldürmek ve istasyonlarda toplanan parayı talep etmeniz gerekir.

 • Quick Cash moduna girdiğinizde, her bir takımlın amacının aynı anda tek bir kasa için savaştığını görmeniz doğaldır. Hızlı veya çabuk para anlamındaki bu mod ile iki kasayı toplayıp çıkmanız gerekiyor. Hızlıca yeniden doğma biçimi bulunur. Düşük para ve sıradan bir oyun modudur.
 • Bankaya koy anlamında ki bu mod ile, 15 dakika süre içinde en fazla parayı elde etmeniz beklenir. 12 oyuncu ve Rumble tipi denen bir oyun modudur.
 • Ranked ise, sıralamalı turnuva anlamındadır. The fınals içerisinde en yüksek nakit içeren oyun modudur. 16 takımın mücadele ettiği ve nihai hedefin rakip takımlardan daha fazla para kazanmak olduğu bilinmelidir. Turnuva formatı içerir.

Ana Oyun Mekaniği ile Yıkım Özelliği

Destruction adındaki bu gelişme, the fınals’ın oyun içi ana mekaniğidir. İngilizce anlamından sonra Türkçesi yıkım olan ve gerçekten etkileyici sahneleri içerisinde barındıran geçişler vardır. Bu geçişler sayesinde eğlenceler daha da artarak patlayıcı silahlar ve yeteneklerin kullanım oranına bağlıdır. Arenada bulunan tüm her şey olmasa da bu yıkım ile birlikte çoğu şey darmaduman olacaktır. Binalar, ağaçlar ve benzerleri olan her şey dahil edilir.

Binaların yıkılması sonucu ortaya çıkan toz ve duman bulutları yayılmaya başlar. Oyuncular bunu savaş taktiği olarak kullanabilir, siperde işe yarayabilir. Binaları kat kat yıkarken veya tekniğe dayalı bir parça şeklinde yıkmakta oyuncu deneyimine bağlıdır. Kullanılan patlayıcı türlerine göre yapıların bozulma şekli değişiklik gösterebilir. Frag Grenades veya RPG-7 yapıların patlamasında değişiklik gösterebiliyor.

Ekipman ve Yetenek Testi

The Fınals oynamaya başlamadan önce test aşaması da mevcuttur. Alıştırma alanına giderek yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz. Pratik modu altında sunulan silahları ve cihazları test etme şansınız var. Endişelenmeyin, burada düşman saldırısı veya gerçek bir oyuncu göremeyeceksiniz. Geliştiricilerin oyunculara sunmuş olduğu bir deneyim modu da diyebiliriz. Practice Range adında ki bu deneme yöntemi ile sabit veya hareket eden hedeflere ateş etme ve saldırı yapabilme özellikleri devreye girer.

Bu test ile beraber gerçek oyuncularla karşılaşmadan önce, atışlarda ustalaşır ve yıkım olaylarını analiz edebilirsin. Hangi silah menzili daha iyi veya hangi atışta ne tür silahları ele alacağınız konusunda da bir düşünce oluşturabilirsin.

The Finals Oynanışı

Hızlı olmak kadar deneyimli olmanızda şarttır. Bu yüzden pratikleri iyi yapmanız gerekiyor. Köprü veya barikat inşa etmeden önce bilmeniz gereken bazı oynama tarzları vardır. Her oyuncu kendine özgü oynama stilini ortaya koyarken fikir edinmek de ayrı bir güç katabilir.

Aksiyonun ve kaosun ortasında kendinize alanlar açabilirken diğer alanlarda düşmanları yok edebilirsiniz. The fınals kaç TL diyorsanız, şuan için ücretsiz olduğunu belirtelim. İndir ve hızlıca başla sloganıyla ortaya çıkan oyunun bilgisayar ve PS5 için indirilebilir ve kurulabilir özelliği var.

Xbox serileri içinde düşünülmüş X ve S için geliştirildiği bilinmelidir. Oynanışına geçmeden önce gerçek para ile kozmetik türlerin alındığını bilmelisiniz. Yani The finals sizi satın alma koşullarına zorlamıyor. The fınals nasıl oynanır derseniz, temel amacın para toplamak olduğunu belirtelim. Bu oyun içi para toplama ve haritada belirtilen para kasalarına gitmeyle başlayabilirsin. Üçer kişilik takımlar halinde oynayabileceğiniz ve para kasalarına giderek dokunduğunuzda sayıların geri saydığını görürsünüz.

Dokunduğunuz para kasaları belli bir süre sonra taşınabilir hale gelerek, yükleme noktalarından birisine götürülmelidir. Bunu bir oyuncu yapabilirken, taşıyan kişi zor durumda kalabilir. Çünkü kasa taşırken silah kullanamazsınız. Bunun yanı sıra, kasayı taşırken rakiplerde sizi gördüğünü bilmelisiniz.

Haliyle, kasanın yükleme noktasına ulaşması zor olduğundan ve takımın hesabına para geçmesi içinde sürenin dolması gerektiğinden kaos başlıyor. Rakipler süre dolmadan önce sizi bulacak ve savunmasız kalmamanız gerekecektir.

Fınals Sınıfları ve Silahları

The fınals oyun paketini kurduğunuzda karşınıza çıkan sınıfları görebilirsiniz.

 • Light Build
 • Medium Build
 • Heavy Build

Light olarak tanımlanan sınıfın, pelerin yeteneği bulunur. Bu yetenek ile, hareket ederken görülmeniz zorlaşır. Eğer hareketli bir haldeyseniz görünmez olmanızı sağlayan geçici bir belirteç bulunur. Kancalı bir halat kullanır. Tırmanmayı ve sallanmayı kolaylaştırır.

Silahlardan bazıları bastırmalı tabanca ve Revolverdir. Gadget’lar, EMP bombası ve EMP tuzağıdır. Gaz bombası ve flaş patlaması kullanabilir.

Medium Build, keşif vizyonu yeteneği ile öne çıkıyor. Saldırı tüfeği ve el bombası fırlatıcıları ile bilinir. Sonar ve yangın bombaları vardır.

Heavy Build, rakiplerin korkulu rüyası orta yapılar, yıkıma neden olan ve rakibi geri savurup yere çarpma özelliği barındırır. Alev makinesi, yarı otomatik av tüfeği silahlarından bazılarıdır. El bombası ve C4 aletleridir.

Monaco ve Seoul gibi haritalarda sizde en iyisini kendinize göre seçebilirsiniz. Ayrıca aşağıda bazı eklenti ücretleri yer alır. Oynarken ücretsiz olan oyunda, ek eklentileri satın alabilirsiniz.

MultibucksFiyat
500$4.99
1150$9.99
2,400$19.99
6,250$49.99
13,000$99.99
The Fınals Kaç GB ve Sistem Özeti

The fınals kaç gb diye merak ediyorsanız ve sistem gereksinimleri nedir diyorsanız tüm detayı aşağıdadır. Bilgisayarlar için seçilebilir ve özel olarak oynanan oyunun ana sistemi yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Toplam 166 GB yüklenebilir alan açmanız gerekiyor. Optimizasyon konusu olarak bakıldığında geliştirici çok iyi düşünmüş, bunlar için önerilen sistemin üzeri gerekli olduğunu vurgulamak gerekir.

En iyi oyun deneyimine sahip olmanız için orta bir bilgisayarınızın olduğunu belirtmekte fayda var.

Durumİşletim SistemiİşlemciBellekEkran KartıDirectX
MinimumWindows 10 or later 64-bit (latest update)Intel Core i5-6600K or AMD Ryzen R5 1600 processor12 GB RAMNVIDIA GeForce GTX 1050 Ti or AMD Radeon RX 580Sürüm 12
ÖnerilenWindows 10 or later 64-bit (latest update)Intel Core i5-9600K or AMD Ryzen 5 3600 processor16 GB RAMNVIDIA GeForce RTX 2070 or AMD Radeon RX 5700 XTSürüm 12
Sistem gereksinimi The Fınals

Aşağıda ise, diğer ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

BaşlıkTHE FINALS
TürFPS
RolAksiyon, Nişancı
GeliştiriciEmbark Studios
YayıncıEmbark Studios
Çıkış Tarihi8 Ara 2023
Hemen başlaX BOX serileri, PS5 ile Oyna, Bilgisayara indirin.

1 geri izleme / bildirim

 1. Warning Known Issues with Graphics Driver - Mmorgonline.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*