% 51 Attack (Saldırı) Nedir?

% 51’lik bir saldırı, blockchain ağının toplam madencilik gücünün% 50’sinden fazlasını kontrol eden ve blok zincirinin bütünlüğünü bozan kötü niyetli bir aktöre (veya birlikte hareket eden bir gruba) karşılık gelir.

%51 attack nasıl olur? Nedir bu % 51 saldırı? Bitcoin %34 saldırısı ile 51 arasında ne fark vardır?

‍Blok zincirinin çalışma şekli nedeniyle, işlemlerin onaylanması veya eklenmesi için fikir birliği gerekir.

Karma veya madencilik gücünün çoğunu kontrol eden kötü bir aktör, teorik olarak bu fikir birliği mekanizmasında “çoğunluğu oluşturabilir” ve işlemlerin sırasını değiştirerek, işlemlerin onaylanmasını önleyerek veya çifte harcama yaparak blok zincirinin bütünlüğünü bozabilir.

‍Kötü niyetli bir aktörün gerekli çoğunluk hesaplama gücünü elde etmesi daha kolay olduğundan, daha az hashing gücüne sahip blok zincirleri için% 51 saldırı riski daha yüksektir.

Bir blok zincirinde madencilik yapan madenciler ve kaynaklar ne kadar çok harcarsa, blok zinciri o kadar güvenli olur. Bitcoin ağı, en büyük hash gücü madenciliğine sahip olduğu için var olan en güvenli blok zinciri olarak kabul edilmektedir.

‍Bir % 51 saldırı örneğin altcoin Ethereum Klasik blockchain Ocak 2019 oldu.

  • Blok zincirleri, bir kripto para birimi ağında yapılan her işlemi kaydeden dağıtılmış defterlerdir.
  • % 51 saldırısı, ağın madencilik hash oranının% 50’sinden fazlasını kontrol eden bir grup madenci tarafından bir blok zincirine yapılan saldırıdır.
  • Ağın çoğunluk kontrolüne sahip saldırganlar, diğer madencilerin blokları tamamlamasını engelleyerek yeni blokların kaydını kesintiye uğratabilir.
  • Geçmiş işlemlerin bitcoin yazılımına kodlanması nedeniyle tarihsel blokları değiştirmek zordur.

%51 saldırısı nedir dedikten sonra son olarak not eklemek istiyoruz. %51 attack  bitcoin saldırısı sonunda ne olur?

Neredeyse kesinlikle yeni madeni paralar oluşturamazlar veya eski blokları değiştiremezlerdi. % 51’lik bir saldırı, son derece zararlı olduğu kanıtlansa bile, muhtemelen bitcoin veya başka bir blockchain tabanlı para birimini doğrudan yok etmeyecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*