ASIC Nedir? Madencilik Makineleri mi ?

Kripto sözlük terimleri
Kripto sözlük terimleri

ASIC anlamı uygulamaya özel entegre devreler (ASIC’ler) “kripto madencilik makineleri” olarak düşünülebilir. Kriptonun ilk günlerinde, çoğu madencilik CPU’lar ve GPU’lar üzerinde yapılıyordu. Aslında Bitcoin, geleneksel bilgisayarlarda madencilik yapmak üzere özel olarak tasarlandı.

Ancak 2010’ların ortalarına gelindiğinde, hesaplama gücündeki sınırlamalar ve enerji tüketimiyle ilişkili maliyetler nedeniyle günlük cihazları kullanarak karlı madencilik işlemleri yürütmek imkansız hale geldi.

ASIC Nedir, ASIC Türkiye’de Nasıl Kurulabilir?

ASIC’ler bu iki sorunu da ele alır. Yalnızca madencilik için tasarlanmıştır (ve bazı ASIC’ler belirli kripto para birimleri madenciliği için tasarlanmıştır ) ve ayrıca enerji taleplerini minimumda tutarken bilgi işlem gücünü en üst düzeye çıkarmak için de tasarlanabilirler.

Bugün, tüm büyük ölçekli kripto madenciliği, genellikle yakından kontrol edilen veri merkezlerinde ASIC’ler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Normalde gücün nispeten ucuz olduğu ülkelerde bulunurlar.

Belirli bir ASIC’in potansiyel karlılığını belirleyen birkaç temel faktör vardır. İçerirler:

‍1. Donanımın saniyede oluşturabileceği karma sayısı

2. Ağdaki toplam hash oranı

3. Çıkarılan madeni paranın değeri

4. Üretilen hash başına enerji tüketimi

5. Donanımın kendisinin başlangıç ​​maliyeti

ASIC Miner Value gibi özel dizinler, şu anda mevcut olan en verimli ASIC’lerin gerçek zamanlı lig tablolarını sağlar.

Ayrıca, ASIC’in her modeli için başabaş noktasını, yani ASIC’in donanım maliyetini karşılamaya yetecek kadar gelir elde etmesi için gereken zamanı gösterirler.

Popüler ASIC üreticileri arasında  Innosilicon, ASICminer ve MicroBT bulunur. Şu anda piyasada bulunan en verimli ASIC’ler birkaç bin dolara mal olabilir.

ASIC nedir, tüm işlemleri nasıl yapılır konusundan sonra özet ve bilgi vermek isteriz. Bitcoin ASIC yapılabilir. Türkiye’de madenciliği hızla artmıştır.

  • ASIC madencileri, yalnızca bitcoin veya diğer kripto para madenciliği amacıyla tasarlanmış elektronik devrelerdir.
  • ASIC, uygulamaya özgü bir entegre devredir, yani yalnızca tek bir işlevi veya ilgili işlevler kümesini hesaplamak için optimize edilmiştir.
  • Kripto para biriminde madencilik, blok zincirini ezoterik matematiksel fonksiyonları çözerek yönetme sürecidir.
  • Bitcoin madencileri, önceki bitcoin işlemlerini gözden geçirip doğrular ve verilerin blok zincirine eklenebilmesi için yeni bloklar oluşturur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*