Algoritmik Stablecoin Nedir? Sabit Coin

stablecoin ne demek
stablecoin nedir, sabit coinler

Stablecoin yani sabit coin anlamını taşıyan ve kripto grafik için tasarlanmış bir varlık türüdür. Size 2021 ve ilerisi için Stablecoin listesi hazırlayarak fiyatlarını, ve hangileri olduğunu açıklamak istedik. Stable coin ne kadar olduğu güne göre hatta saate göre değişen bir varlık olduğunu da belirtmek isterim. 

Stable Coin Nedir? Fiyatı ve Temel Tarifi

Stabilcoin, yatırımcıların kripto kullanırken yaşadıkları dalgalanmayı sınırlaması amaçlanan bir kripto para birimidir. Stablecoin’ler genellikle sabit bir değere sahip başka bir varlığa sabitlenir, ancak bir algoritma ile de desteklenebilirler. 

Algoritmik Stablecoin nedir diye bilinen algo kelimesi mükemmel bir algoritma mekanizmasına bağlıdır. 

Algoritmik bir stablecoin, fiyat istikrarını sağlamak ve bir varlığın dolaşımdaki arzını ABD doları gibi bir rezerv varlığa, örneğin altın veya herhangi bir yabancı para birimine sabitlenerek dengelemek için tasarlanmıştır.

Başka bir deyişle, algoritmik bir stabilcoin aslında altında bir algoritma kullanır, bu algoritma fiyatı arttığında daha fazla para çıkarabilir ve fiyat düştüğünde bunları piyasadan satın alabilir.

Bu kripto paralar, tüccarlara, çok fazla fiyat dalgalanması riski olmadan, ETH ve BTC gibi kripto varlıklarının faydalarının çoğunu alma rahatlığı sağlıyor.

Algoritmik stabilcoin’in geçmişine baktığımızda, 2013 yılında Bitshare blok zincirlerinde başlatıldıkları ilk örnek oldu.

Uzun süren algoritmik stablecoin anda Ampleforth ( AMPL kısa adı ).

Algoritmik bir stabilcoin, kod, hedef fiyatın yanı sıra hem arz hem de talepten sorumlu olan şey olduğundan, işlemleri sürdürmek veya gözetlemek için herhangi bir düzenleyici kurum olmadan gerçek ademi merkeziyetçiliğin neye benzediğinin bir temsilidir.

Bu temel faydalar, şu anda piyasada başka herhangi bir set tarafından sunulmayan ölçeklenebilir bir çözüm sunar ve algoritmik stabilcoin’in arkasındaki somut varlık gerekliliğinin olmaması, kullanıcının sonundan itibaren hata olasılığını ortadan kaldırır.

Sabit Coin Listesi 

Son yıllar yapılan yorumlara göre, sabit coinler yatırım getirisi sağlamadığı gerçeklik ortaya konuldu. Adı üstünde sabit coin listesinde amaç oynaklık olmamasıdır. Bazı  stabil coin listesi seçeneklerine göz atalım.

 1.  Tether (USDT)
 2. True USD (TUSD)
 3. Paxos Standard (PAX)
 4. USD Coin (USDC)
 5. Binance Borsası USD (BUSD)
 6. Money on Chain
 7. Husd
 8. Frax
 9. DGX (Altın)
 10. Ampleforth
 11. Augmint (Euro)

Stabil Coin Nasıl Çalışır?

Algoritmik bir stablecoin sistemi, havadan bir dizi dijital token veya stabilcoin üreterek hayata başlar. Stabilcoin 1 $ ‘ın üzerinde işlem yaparsa, sistem otomatik olarak fiyat 1 $’ a düşene kadar yeni stabilcoinler oluşturur. Bu işin kolay kısmı.

Stabilcoin 1 doların altına düşerse, işler biraz daha karmaşıktır. Peg’i geri yüklemek için, algoritmik bir stabilcoin sistemi, stabilcoin arzını azaltmalıdır. 

Algoritmik stabilcoin sistemlerinin en büyüğü olan Boş Set Dollar (ESD), bunu, kullanıcıları ESD stabilcoinlerini kuponlarla değiştirmeye teşvik ederek yapar .

Bu kuponlar, ESD stabilcoinlerini bir süre kilitler. Teorik olarak, daha fazla fon kuponlara geçtikçe, yeterli ESD stabilcoinleri tedavülden kaldırılacak ve fiyatları 1 dolara kadar yükselecek.

Sabit Coin Derlemesi

Algoritmik stabilcoin kullanıcılarının birbirlerine atıfta bulunma inançlarının 1 dolarlık kurları bir süre çalışır durumda tutması mümkün olabilir. Ancak bu denge kırılgandır. 

Herhangi bir zaman diliminde, sistemin bozulma ihtimali vardır. Dolayısıyla, x sonsuza yaklaştıkça, şimdiki zaman ile x arasındaki bir zaman diliminde sistemin bozulma olasılığı 1’e yaklaşır. Başka bir deyişle, bugün çökme olasılığı düşük olsa bile, sistemin bir noktada çökmesi çok muhtemeldir.

PayPal ve Dai’nin varlık veya teminat stokları onları güvence altına alıyor. PayPal veya MakerDAO kullanıcıları, güven içinde ani bir uçuştan muzdaripse, olumsuz geri bildirim döngülerini ortadan kaldırmaya veya en azından azaltmaya yardımcı olmalıdır.

Stable Coin Avantajları Nelerdir?

 • Sabit paralar, tüm kripto para birimlerinin fiziksel sınırlara bakılmaksızın hareket etme gücünü korur.
 • İşlem hızı. Blok zincirlerindeki finansal işlemler, geleneksel süreçlerden nesnel olarak daha hızlıdır. 
 • Stablecoin işlemleri, transferi doğrulamak için üçüncü bir tarafı beklemek zorunda değildir, bu da hiç kimsenin herhangi bir üçüncü tarafa ücret ödemediği anlamına gelir.
 • Şeffaflık mevcuttur. Stabilcoin kullanan işlemler, itibari para biriminin aksine herkes tarafından izlenebilen halka açık bir deftere kaydedilir.

STABİL COİN Dezavantajları

 • Merkezileştirme kısmı. Bazı kripto para birimlerinin aksine, stablecoinler çoğunlukla para birimine sahip olan merkezi kuruluşlar tarafından oluşturulur.
 • Kendisini merkeziyetsiz olarak pazarlayan saygın bir stabilcoin olan DAI bile, merkezi organizasyonu için incelemeyle karşı karşıya kaldı.
 • Taraf denetimleri gerektirir. Fakat Stablecoin’ler, merkezi olmayan, güvenilir olmayan veya sahte bir deneyim için çıkar çatışmaları yaratabilecek.
 • Şahıslar aracılığıyla denetlenmelidir.
 • Daha az büyüme mevcuttur. Ancak Stablecoins, yatırımcılara, tıpkı olmayan kripto para birimleri gibi yüksek yatırım getirisi potansiyeli sağlamaz.

Algoritmik Stablecoin nedir, kısmından sonra nerelerden alınacağına dair bir link paylaşıyoruz. Aşağıdaki linkten borsaya kayıt olarak stabil coin alabilirsiniz.

Huobi Borsasından Stabil Coin AL

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*