Binance’nin Milyar Dolar Hacim Hikayesi

binance tarihi ve gecmisi
binance tarihi ve piyasası

Binance hikayesini ve geçmişini anlatırken sizde soluksuz dinleyeceğinize eminiz. Kripto borsasında herkesin bir miktar Coini veya stablecoini vardır. Çoğumuz sadece kripto para birimleri alım satımı yaparız. Fakat hiç kimse yatırım yaptığı borsanın arkasında kimler var dikkat etmez. Binance’ye üye olmayan kesim çok azdır. 

Herkesin iyi veya olumsuz bir hikayesi vardır. Binancenin hikayesi ise ilham verici güzelliktedir. Crypto Space’te kendi imparatorluğunu kuran Binance’in ilham verici hikayesi ve binance’in arkasındaki Adam bizi kesinlikle şaşırtacak.

Bugün Binance’nin piyasa değeri 2 Milyon BTC civarıdır. Ticaret hacmi 3 Trilyon USDT değerindedir. Yaklaşık olarak günlük ticaret hacmi 3,9 milyar USD olup, yaklaşık 592 işlem çifti ve 187 token desteklenmektedir. Binance, neredeyse 26 küresel dilde hizmet vermektedir. Sıfırdan elde etmiş bulunan Changpeng Zhao efsanevi işler başarıyor. Changpeng Zhao hikayesine bakmadan Binance tarihini çözemeyiz. 

Binance’in Lideri Kimdir? Changpeng Zhao

Kısaca ismi sosyal medya ve Twitter’de CZ olarak bilinir. Changpeng Zhao Kripto pazarındaki en tanınmış halk figürü Çin’deki sıradan bir ailede doğdu. 1980’lerin sonunda aileleri Kanada’ya ailesinden bazı kişiler ile taşındı. Genç zamanlarında simit satmak yerine harçlık için hamburger dükkanlarını tercih etti. Ayrıca çeşitli benzin istasyonlarında da çalıştı. 

O arada McGill Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okudu. İlk başta, Tokyo Borsası için ticari eşleştirme yazılımını geliştirdi. Ardından gelecekteki ticaret için bir yazılım geliştirdi. 2005 yılında Şangay’a taşındı. Brokerler için ticaret sistemleri sağlamaya başladı. 

2013 yılında Bitcoin ve Blockchain Teknolojisi hakkında bilgi edinmeye başladı. Böylece geliştirme başkanı olarak Blockchain.info’ya katıldı. Bir ara ünlü kripto para borsası Okex ( Ok chain )‘de teknoloji sorumlusu olarak çalıştı. Tüm işleri kapan CZ Binance artık birşeyleri düşünüyordu. Bu onu Binance’yi kurma yoluna itti. 

Binance Şirket Değeri ve Zaman Çizelgesi

Dünya’daki en büyük kripto para borsası Binance 180 gün gibi sürede liderliğe adım attı. Bir ara şirket değeri ayı piyasası nedeniyle zor günler yaşadı. Kanadalı kodlayıcı zor günler yaşadı.

Üç aylık karı 2018 yıllarında, 150 milyon dolardan 50 milyon USD‘ye çakıldı. 2019 yılında 500 milyon dolarlık işlem hacmi Dünya’nın en büyük kripto borsaları arasına girdi. 

ICO‘nun patlaması, binance’in doğuşu için en önemli faktörlerden biri oldu. BNB’nin Lansmanı, ilk günlerde, 1 ETH 2.7k BNB’ye ve 1 Bitcoin 20K BNB’ye eşittir. Şimdi yazarken, 1 BNB = 0,011 BTC civarındadır. 

Binance Borsası 2017’de Başlatıldı 

Mayıs’ta tüm işlemleri ve kodları tamamlanmak üzereydi. Aksilik yaşanmaması için Haziran ayı gibi tüm çalışmalar ve testleri incelendi. Daha sonra Beta sürümü yayınlanıyor.

Ardından 14 Temmuz 2017’de Binance başlatıldı. Sadece 44 günde, binance 119 bin aktif kullanıcıya ve yaklaşık 3,9 k yeni kayıtlara ulaştı ve Binance kısa sürede CoinmarketCap’te iyi bir sıralama elde etti.

Ekim 2017 Binance tarihinde Lab başlatılıyor. Blockchain ve kripto para birimi projelerini güçlendirmek ve tomurcuklanan kripto alıcılarına desteği genişletmek sloganıyla başlayan Binance’in girişim sermayesidir.

LaunchPad – Kasım 2017

Binance, token listeleme için başlatma alanını ve Başlatma havuzunu başlatır. Token Reklamcılık’tan, pazarlamaya başlamadan önce iş adamları için tüm desteği sağlar.

17 Aralık 2017’de Binance, coinmarketcap’te lansmandan sadece 6 ay sonra ilk pozisyonu aldı ve 1 milyar doları aştı. İnanılmaz bir seviyeye gelen Binance zirvesi hızla büyüyordu. Ocak 2018’de Binance yaklaşık 6 milyon kullanıcıya ulaştı.

Daha sonra Trust Wallet cüzdanını satın alma yoluna başvuruldu. Kullanıcılara güvenli ve güvenli hizmetler sağlamak için Binance’in ilk halka açık edinimi olan ETH tokenlerini, destekleyen açık kaynaklı, anonim, Merkezi Olmayan Ethereum Cüzdanıdır.

Binance Tarihinde Akademi Kuruluşu – Ağustos 2018

Binance Academy, tüccarların yanı sıra sıradan insanların Blockchian teknolojisi, Bitcoin Pazarı, Kripto Endüstrisi eğilimleri vb. hakkında ayrıntılı olarak keşfetmelerine yardımcı olan ücretsiz çevrimiçi eğitim portalıdır.

Binance Charity ise, iyi bir amaç için yetiştirilmiş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. COVID-19 krizlerinin patlak vermesi sırasında, binance 3 milyon USD bağışta bulundu.

Binance Started, kendi blok zincirinin önemini fark etti ve Binance Chain’i başlattı. 

Daha sonraki adımlarda Binance kurucusu Zao Wazirx borsasını 2019 yılında satın aldı. Hindistan merkezli Peer to Peer Cryptocurrency borsası wazirx, ikinci kamu satın alımı olarak kabul edildi. 

Binance DEX – Şubat 2020

Binance, yatırımcıların üçüncü şahısların müdahalesi olmadan ticarete devam etmelerini sağlayan Binance zincirinde güvenli bir şekilde inşa edilen merkezi olmayan sipariş eşleştirme motorunu başlattı.

Binance Akıllı Zincir – Eylül 2020

Binance akıllı zincir , Binance zinciri çevrimdışı olduğunda tek başına çalışabilme özelliğine sahip, EVM uyumlu binance zincirine paralel çalışan blok zinciridir.

Binance Tarihi Hikayesinde Öne Çıkanlar

Binance kimin güvenilir mi, anlatıktan sonra bazı öne çıkan diğer gelişmelerine bakalım. 2017 yılından 2021 yılına kadar neler ilerlemiş?

  • NFT Pazaryerleri için Platform

 Binance Akıllı Zincir birçok NFT pazarı için bir platform görevi görüyor.

  • Binance NFT

Binance, Haziran 201’e kadar yayına girecek olan kendi NFT pazarı Binance NFT’yi başlatmayı planlıyor.

  • Binance Coin – BNB

Hem Binance zinciri hem de Binance Akıllı Zincir, BNB’yi gaz ücreti olarak kullanır. Binance zincirinde çalışan birçok projeye ve birçok NFT Pazarı için bir tür ödeme yöntemine güç sağlar.

  •  Binance Kazanç

Binance Earn, pasif gelir elde etmek için birçok seçeneği barındıran bir tür Kripto tasarruf hesabıdır. 

  • Binance Kartı

Binance Kartı, bir tür Kripto destekli banka kartıdır, hatta bu kartı şeker satın almak için bile kullanabilirsiniz. Faturaları bu kartla ödemek için BNB, BTC vb. kullanılabilir. Henüz Türkiye’de Binance kartı bulunmuyor.

  •  Kripto Kredileri

Binance, gizli ücretler olmadan Kripto Kredileri sağlar. Kullanıcılar BTC, ETH, USDT ödünç alabilir ve 7 gün ile 180 gün arasında değişen kredi süresini seçebilir.

  • 125X Kaldıraç

125 kata kadar kaldıraç sağlayabilen Vadeli işlem ticaretini ve marj ticaretini  destekler. 

Okuduğunuz gibi tüm binance hacminin büyümesini tarihini inceleyerek anlattık. Binanceye eğer üye değilseniz kayıt olmak için tıklayınız. 

Binance Türkiye’ye nasıl kayıt olunur makalemizi de okuyarak ayrı platformlarından coin alım satımı yapabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*