Bitcoin Nasıl Çalışır, BTC Çalışma Sistemi

bitcoin nasıl çalışır
bitcoin nasıl çalışır

Bitcoin yenilikçi bir ödeme ağı ve yeni bir para biçimidir. Bu teknoloji, dünyanın dört bir yanındaki iletişimin merkeziyetsizleştirilmesini ve anlık doğasını sağlayan İnternet’in başlattığı dinamiklere demir atmaktadır.

Öte yandan Bitcoin, ödeme sistemlerinin merkeziyetsizleşmesini ve dünya çapındaki işlemlerin anlık doğasını getiriyor. Bitcoin nedir makalemizde tüm gelişmesini okuyabilirsiniz. Bu makalede ise, Bit coin mantığı nedir, güvenilir mi gibi soru yanıtlarını ve Bitcoin nasıl çalışır sistemini ele alarak kafa karışıklığını gideriyoruz.

Bitcoin’in temel özellikleri

Bitcoin’in bir dizi yenilikçi özelliği vardır:

Bitcoin merkeziyetsizdir ve herkese açıktır

Herhangi bir şirket veya hükümet tarafından kontrol değildir. Herhangi bir kullanıcı ağın bir “düğümü” olabilir, bu da her işlemin geçerliliğini tek başına kontrol edebileceği anlamına gelir.

Daha sonra, dünya çapında on binlerce kopya halinde çoğaltılan Bitcoin blockchain‘inin kendi kopyasını elinde tutuyor. Protokol açık kaynaklıdır ve herkes tarafından erişilebilir; herkes bir iyileştirme önerebilir ve başarısına katkıda bulunabilir. İlk kez, bir para birimi temel olarak son derece dayanıklı bir platforma sahiptir.

Bitcoin eşler arası bir ağdır

Dijital dünyada ilk kez, kendiniz bir dijital varlığa sahip olma gücüne sahipsiniz. Tam kontrole sahipsiniz ve kimse paranızı istediğiniz zaman donduramaz veya ele geçiremez.

Bir Bitcoin işlemi gerçekleştirdiğinizde, yalnızca siz ve alıcı dahil olursunuz ve işleminiz geçerli olduğu sürece ağ tarafından işlenir. Bitcoin, bankalar gibi geleneksel güvenilir üçüncü taraflar olmadan değer aktarımı yapmayı ve bireyler arasında doğrudan alışveriş yapmayı mümkün kılar.

Bitcoin kıt

Yeni bitcoin birimleri ortalama her 10 dakikada bir “madencilik” işlemi ile yayılır ve yayılan miktar her 4 yılda bir yarıya indirilmektedir. Dolaşımda 21 milyondan fazla bitcoin olmayacak.

Her bitcoin şu anda “satoshis” adı verilen 100.000.000 birime bölünebilir, ancak dolaşımdaki satoshi sayısını artırmak için gelecekte bölümü değiştirmek mümkün olacaktır. Her durumda, son üniteler 2140’a kadar teslim edilecektir!

Bitcoin kurcalamaya karşı dayanıklıdır

3 Ocak 2009’daki lansmanından bu yana tüm Bitcoin işlemlerini listeleyen blockchain adı verilen halka açık ve dağıtılmış bir “veritabanına” dayanmaktadır.

Blockchain’e kaydedilmiş bir Bitcoin işlemini geri döndürmek mümkün değildir. Düğümler, eklenen tüm bilgilerin bütünlüğünü denetleyebildiğinden, ağa dövülmüş bir işlem geçirmek mümkün değildir.

Bitcoin programlanabilir

Programlanabilir para birimi: Bu, Bitcoin’in güçlü değer tekliflerinden biridir. A’dan B’ye yapılan işlemler Bitcoin ile olası tek etkileşimler değildir, birden fazla kullanıcı tarafından kontrol edilen bir adres oluşturmak veya bir işlemde zaman veya yürütme koşulları ayarlamak gibi daha gelişmiş sözleşmeler oluşturmanıza izin veren Script adlı bir programlama dili vardır.

Birlikte, bu işlevler Lightning Network gibi yenilikçi sistemler kurmayı mümkün kınıyor.

BİTCOİN Nasıl çalışıyor?

Toplum liderliğindeki bir konsensüs sistemi

Bitcoin sistemi açık kaynaklı bir yazılım olduğundan, yazılımın çeşitli uyumlu uygulamaları vardır. En yaygın ve kullanılan Bitcoin Core‘dur. Ama kimse kullanmak zorunda değil.

Bu çok önemlidir ve Bitcoin’in merkezi otoriteye sahip olmayan bir sistem olmasının nedenidir.

Çok az kişi Bitcoin Core’a kod geliştirme ekleme hakkına sahip olsa bile, ağ katılımcılarının bu uygulamayı kullanma zorunluluğu yoktur.

Bu nedenle, tartışmalı bir karar verilecekse, katılımcılar ideolojilerini daha iyi savunan başka bir uygulamaya çok iyi dönebilirler.

Bu, Bitcoin Core geliştiricilerine ve hatta kendilerini bir kararla hizalamayı seçebilecek madenciler üzerinde baskı uygulamanın pasifist bir yoludur.

Bu nedenle Bitcoin, farklı aktörlerin farklı görüşlerine rağmen, kendilerini toplumun çoğunluğunun arzusuyla hizaya geldikleri bir konsensüs sistemidir.

Bu fikir birliğine varılmadığı durumlarda, Bitcoin’in toplumun çoğunluğunun arzusunu temsil etmedikleri ve bu nedenle meşru olmadıkları için kıskanacak hiçbir şeyi olmayan paralel zincirlerin doğumları olabilir.

BTC Şifreleme

Yukarıda Bitcoin nasıl çalışır ve temel özellikleri nelerdir bilgisini aldıktan sonra gelelim şifreleme olayına.

20. yüzyılda yapılan kripto grafik ilerlemeler olmasaydı Bitcoin asla mümkün olmazdı. Şifreleme, iletileri korur ve bunların gizliliğini, özgünlüğünü ve bütünlüğünü sağlar.

Bitcoin sistemi özellikle, katılımcılar arasında paylaşılan ortak bir gizli veriye sahip olarak işlevselliğin elde edildiği simetrik kriptografinin aksine, genel ve özel veriler arasında bir ayrım olan bir kripto grafi alanı olan asimetrik kripto grafiyi temel alır.

Kriptografi sayesinde, bir bireyin ” cüzdan ” adı verilen uygulamalar veya cihazlar aracılığıyla özel ve ortak anahtarlar oluşturması mümkündür. 

Bu anahtarlar, ellerindeki bitcoinler üzerinde tam kontrole sahip olan imzacı özel anahtarları ortaya çıkarmak zorunda kalmadan “BC1qn2sc98976hjjr8q5ngxqtmk8p97f7fjanl7e9” alıcı adresine 1 BTC gönderiyorum” gibi mesajları imzalamak için kullanılır.

Bu nedenle bu sistem, özel anahtarların sahibinin söz konusu bitcoinlerin tek sahibi olmasına izin verir.

Fonları yanlarında götürmek veya el koymak /dondurmak için güçlerini kullanabilecek güvenilir bir üçüncü tarafa güvenmeye gerek yoktur.

Bu nedenle kripto grafi, bitcoinlerin tamamen sahibine ait olabilecek ilk dijital varlık olmasına izin verir.

Madencilik süreci

Bitcoin, ağ katılımcılarını işlemlerinin doğrulayıcı işlerini düzgün bir şekilde yapmaya ekonomik olarak teşvik etmek için Proof of Work’e güveniyor.

Bunu yapmak isteyen katılımcı madenci rolünü üstlenebilir. Daha sonra diğer madencilerle rekabet eder ve diğer tüm madencilerden önce Bitcoin blockchain’ine belirli bir blok eklemek için yeterince nadir olan “karma” adı verilen dijital bir parmak izi bulmalıdır.

Örneğin, n°571729 Bitcoin bloğunun karması 000000000000000000000000000010574374f4977cba59e315492589c78451cc2252b894, bloğa eklenen işlemler, önceki bloğun parmak izi ve geçerli bir karma bulmak için her yeni denemede yeni bir parmak izi oluşturmak için karma işlevinin her yinelemesinde değiştirilen Noncesadlı sayılar da dahil olmak üzere blokta bulunan bilgileri “çeviren” bloğun dijital bir baskısıdır.

Geçerli karma, çok sayıda sıfırla geçerli bir karma başlangıç yapan madencilik zorluğu tarafından verilen hedeften daha küçük bir değere sahip olmalıdır.

Karma ne kadar çok sıfırla başlarsa, değeri o kadar küçüktür.

Bilgi işlem gücü gerektiren ve sistem güvenliğini garanti eden bu nadir karmasını bulmaktır: yeni bir blok için bu tür bir karma bulmak çok fazla elektrik harcanmasını gerektirir ve blok dürüst değilse şebeke tarafından kabul edilmez: zaman ve para kaybı.

Böylece, madencilik işlemi bir blok oluşturma maliyetinin çok yüksek olmasını sağlar.

Bu da dürüst olmayan aktörlerin cesaretini kırıyor. Bitcoin’e saldırmanın maliyeti, ondan elde edilebilenden çok daha yüksektir.

İşçiler madenciliğe başlarlarsa, para yaratma ve işlem ücretleri şeklinde Bitcoin ödüllerini ele geçirmektir. Şu anda işlem ücretlerine ek olarak her bloğa 12,5 bitcoin veriliyor.

Özetle, Bitcoin bilgisayar koduna, matematiğe, kripto grafiğe ve herhangi bir merkezi otorite olmadan çalışmak için dünya çapında dağıtılmış bir ağa dayanan yeni bir finansal sistemdir.

Bitcoin bu nedenle sınırsızdır, çünkü internet için tasarlanmıştır, merkezi olmayan doğası sayesinde sansüre karşı dayanıklıdır, programlanabilir ve her şeyden önce basit bir İnternet bağlantısı ile herkes tarafından erişilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*