Bitcoin Nedir ?

Bitcoin nedir
Bitcoin nedir

İlk kripto para birimi Bitcoindir. Bitcoin kaç yılında çıktı ve tüm sistemini anlatan detaylar makalemizde bulacaksınız. Ayrıca bitcoin nedir, nasıl alınır ve güncel fiyatı ne kadar sorularının yanıtı sitemizin ana sayfasında her daim göreceksiniz.

Bitcoin nasıl oynanır değil, öncelikle nasıl yatırım yaparız onu iki kez düşünmeliyiz. Çünkü al-sat yapmanın tüm grafik, destek, drenç seviyelerini bilmek önemlidir.

Bitcoin, merkezi bir yetkisi olmayan, herkese 7/24 açık, şeffaf ve sansüre dayanıklı küresel bir eşler arası ağdır. Bir ödeme ağı, bir değer deposu ve daha az ölçüde bir veri depolama çözümü olarak kullanılabilir.

Bitcoin protokolü

“B” sermayesine sahip Bitcoin, yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında halka sunulan, isteyen herkes tarafından serbestçe erişilebilen açık kaynaklı bir bilgisayar yazılımıdır. Bu isim bir takma addır, yaratıcıların kimliği bugüne kadar bilinmemektedir.

Herhangi bir programcı Bitcoin’in kodunu analiz edebilir, boşluk veya arka kapı içermemesini sağlayabilir ve iyileştirmeler önerebilir. Yüzlerce programcı, protokolün evrimine ve onunla etkileşim araçlarına her gün katkıda bulunuyor.

Bitcoin blok zinciri

Bitcoin, hala büyük bir “B” ile aynı zamanda Bitcoin blockchain adı verilen dağıtılmış bir defterdir. Rolü, ağda gerçekleşen tüm işlemleri veya bilgileri depolamaktır. Bu defterin iki temel özelliği vardır: dağıtılır, yani dünya çapında eşler arası bir bilgisayar ağı aracılığıyla binlerce senkronize kopya bulunur ve değişmezdir, bu da Bitcoin blok zincirinde depolanan hiçbir verinin değiştirilemeyeceği veya silinemeyeceği anlamına gelir.

Halka açık blockchain’lerin bu iki özelliği, bilgisayar saldırılarına ve sansür girişimlerine karşı aşırı sağlamlık sağlar.

Değişmezlik, işlem bloklarını ağa itmeyi çok pahalı hale getiren ve doğrulayıcıların parasal oluşturma yoluyla dürüst kalmasını sağlayan bir yöntem olan Proof-of-Work ile elde edilir, madencilik süreci hakkında konuşuyoruz. Proof-of-Work ile bir işlemi tersine çevirmek yasaklayıcı derecede pahalı hale gelir ve bu da son derece güvenli bir ağ oluşturur.

Satoshi Nakamoto, tutarlı ve güvenli bir sistem oluşturmak için açık kaynaklı bir programda blockchain teknolojisini, kripto grafik teknikleri ve oyun teorisini birleştiren bir çözüm bulan ilk kişidir.

Bitcoins (BTC) ağın değer birimleridir

Küçük bir “b” ile Bitcoin’ler, madenciler için protokol tarafından oluşturulan değer birimleridir. Bunların özelliği, çoğaltılamayan ve bir bireye ait olabilen ilk kıt dijital varlık olmaktır.

Bitcoin satın almaktan bahsederken bahsettiğimiz şey bu dijital varlıklardır. Bu, merkezi otorite olmadan dijital para biriminin oluşturulmasının önünde duran büyük engeli ortadan kaldırır.

Bitcoin kullanıcıya gerçek kontrol sağlar

Bitcoin’ler, Bitcoin cüzdanları tarafından oluşturulan kripto grafik anahtarlarla güvence altına alınır. Bu anahtarları yönetmenin yanı sıra, bu yazılım programları sahipleri tarafından bitcoinlerin alımına ve gönderilmesine izin verir.

Bitcoin cüzdanlarının nasıl çalıştığını anlamakve profilinize en uygun cüzdanı belirlemek önemlidir.

Anahtarların sahibi dışında, hiç kimsenin bir adresi engelleme, işlem başlatma veya muhatapları sınırlama imkanı yoktur. Burada yeni bir dijital özellik biçimiyle karşı karşıyayız.

Bitcoin’in parasal yaratımı öngörülebilir

Ağın başlatıldığı gün olan 3 Ocak 2009’da madenciler tarafından ortalama on dakikada bir 50 bitcoin üretildi. Program, madencilerin para yaratma yoluyla ödüllerinin her dört yılda bir yarıya indirilmesini öngörüyor. Bir sonraki bölüm veya “yarılanma” Mayıs 2020 civarında gerçekleşecek.

Daha sonra her on dakikada bir oluşturulan 12.5’ten 6.25 bitcoin’e çıkacağız. Bu şemanın ardından, 2140 yılına kadar en fazla 21 milyon bitcoin dolaşımda olacak.

Şuanda dolaşımda olan BTC sayısı;

Dolaşan Arz 
18,700,581 BTC
89%

Maks Arz 
21,000,000

Tamamen Seyreltilmiş Piyasa Değeri 
₺9,975,905,554,636

Piyasa Değeri 
₺8,889,524,836,569

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*