TR Cumhuriyeti Merkez Bankası Kriptolara Yasak Getirdi

kripto paralara yasak geldi mi
kripto paralara yasak geldi

Türkiye Cumhuriyeti kripto paralara düzenleme getireceğini duyurmuştu. Son zamanlarda kripto para sektörüne Türkiye’den yatırımlar çoğaldığını ve büyük ölçüde TL değerine zarar geldiği için düzenleme şart olduğu biliniyordu. Bunun üzerine Merkez Bankası ödemelerde kripto para kullanımını yasakladı.

Kripto Para Borsaları ve Coinler Yasaklandı mı ?

Bitcoin ve yüzlerce altcoin borsa devleri Türkiye’de yasak olmasına üzüldüğünü dile getirdi. Nedeni ise, para çekme ve yatırmada kullandığı Papara ve Adv cash aracılarının anlaşmalarını bozduğu için tazminat hakkına kadar gitmeleri olmuştur.

Bunun yanı sıra Cuma günkü haberi açıklayan merkez bankası , kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak ödemeler için kullanılamayacağını ve hiçbir firmanın bu tür hizmetleri sağlayamayacağını söyledi.

Coinlerin riskli bulunduğunu açıklayan Merkez bankası, “Ödeme hizmeti sağlayıcıları, kripto varlıklarının doğrudan veya dolaylı olarak ödeme hizmetleri ve elektronik para ihracı sağlanmasında kullanılacak şekilde iş modelleri geliştiremezler ve bu tür iş modelleriyle ilgili herhangi bir hizmet sağlayamazlar” dedi.

Kripto paralara yasak geldi mi veya para çekme yatırma olacak mı gibi soruların yanıtını da Merkez bankası açıkladı.

Merkez bankasına göre kripto para birimleri önemli riskler oluşturuyor . Merkez bankası, bunların merkezi bir otorite tarafından düzenlenmediğini, değişken olduğunu, işlemlerinin geri alınamaz olduğunu ve anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabileceğini söyledi.

Kripto Para Yatırma ve Çekme Devam Edecek mi ?

Türkiye’de kripto paralara yasak geldikten sonra, akıllarda çok soru meydana geldi. Borsalar da sayılıca Coinleri olan kullanıcılar bu durumdan pekte memnun değil. Resmi gazeteye göre Devlet’in 30 Nisan’da yürürlüğe girmesini açıkladı.

Ayrıca Merkez bankası kripto para açıklamasını geniş kapsamda yayınlayarak şunları ekledi;

“Son zamanlarda, bu varlıkların ödemelerde kullanımına ilişkin bazı girişimler ortaya çıkmıştır. Ödemelerde kullanımlarının yukarıda sayılan faktörler nedeniyle işlemlerde taraflar için geri kazanılamaz zararlara neden olabileceği ve zarar verebilecek unsurlar içerdiği düşünülmektedir. Şu anda ödemelerde kullanılan yöntem ve araçlara duyulan güven “dedi.

Kripto parada Yasaklar Ne anlama geliyor ?

Yine son zamanlarda Tiktok kullanıcıları veya diğer sosyal medyalarda kripto paralara ilişkin birçok gelişme yaşandı. Küçük veya büyük yatırımcılar kripto alım satımı konusunda araç takasını bildirdi. Bitcoin ile araba satım ilanları gibi bir çok  yayın mevcuttur. Bunlara istinaden Elon musk Tesla firmasında Bitcoin ile satışını bildirdi.

Peki bunların Coin yasakları duyurusu ile alakası nedir?

Örneğin Türkiye’de kriptolara düzenleme getirilmesinin birden çok amacı var. Yerli kripto para gelişimi ve desteklenmesi. Türkiye’nin kripto parasının adı ilerleyen zamanlarda yayında olacaktır.

Mesela Elon musk yurtdışında Bitcoin ile araç satışı yapabilirken Türkiye’de bunu gerçekleştiremeyecektir. Veya bir altcoin ile hiç bir eşya takas edilemeyecektir. Bunların tespiti ağır cezalara tabi olacaktır. Bu gibi durumlar yönetmenlik gereği bildirilmiştir.

Peki kripto paralarınızı nasıl çekebileceksiniz ?

Her ne kadar yasak kapsamı olsada kripto paralarınızı çiftler karşılığı satarak Banka hesabınıza direk olarak aktaracaksınız. Bu da ne kadar çekim yaptığınızı resmi olarak kanıtlayacaktır. Bu yüzden dolayı vergi dairesi takibince hesaba tabi tutularak belli komisyonlarda vergi hesabınızdan düşülür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*