Bitcoinin Yıllara Göre Tarihi

Bitcoinin geçmiş tarihi
Bitcoin tarihi yıllara göre

Bu yazıda 2021 tarihinde zirve yapmış Bitcoinin tarihini inceleyeceğiz. Yıllara göre hep zirvelere tırmanarak, ( bazı yıllar beklemede ) kalarak fiyatını üst seviyede korumuş bir dijital para biriminin tarihini araştırmak gerekiyor. Bitcoin zenginleri hep hangi ülkeden veya Btc hangi Ülke’nin kripto para birimi gibi sorulara da yer verip açıklama sağlıyoruz. 

Satoshi Nakamoto adını kullanan bir kişi veya grup, metzdowd.com adresindeki Kripto grafi posta listesinde bir duyuru yapar: “Güvenilir bir üçüncü taraf olmadan tamamen eşler arası olan yeni bir elektronik nakit sistemi üzerinde çalışıyorum.

Subprimes krizi ve Lehman Brothers iflasından sonra, finansal sistemin güvenlik açıklarına ışık tutan 31 Ekim 2018’de protokolün nasıl çalıştığını ayrıntılarıyla anlatan Bitcoin teknik raporu yayınlandı.

Bu yeni değişim sistemi, selefleri HashCash (1997), B-Money (1998), RPOW (2004) ve Bitgold‘un (2008) başarısız ancak öğretici deneyimlerinden ders aldı.

Bitcoin, özellikle, gizlilik haklarını savunan ve internetin gizlilik ihlalleri açısından yaratacağı sorunları çok önceden tespit eden bir topluluk olan Cypherpunks‘u yankıladı. 

Yaratıcı (lar) tarafından kullanılan bir takma ad olan Satoshi Nakamoto, Nick Szabo, Hal Finney, Adam Back ve Wei Dai gibi yukarıda bahsedilen projelerde zaten çalışmış olan bu topluluğun üyeleriyle etrafını sarabildi.

Kurulduğu günden bu yana Bitcoin tarihinin önemli noktalarını kronolojik bir şekilde tekrar ele alalım:

binance kayıt ol yeni üyelik al
binance kayıt olmak ve hesap oluşturmak

2009 Dijital Varlık

3 Ocak  : Satoshi Nakamoto, “genesis bloğu” olarak da adlandırılan ilk Bitcoin bloğunu oluşturarak platformu başlattı. 9 gün sonra, ilk işlem 10 BTC karşılığında Satoshi Nakamoto ile Hal Finney arasında 170 bloğunda gerçekleşti. Anekdot için, oluşturulan blok şu metni içeriyor: “The Times 03 / Ocak / 2009 Şansölyesi, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde”, Satoshi 3 Ocak 2009‘dan önce bir blok madenciliği yapmadığını kanıtlıyor.
5 Ekim:  İlk döviz kuru New Liberty Standard platformunda verildi. 1 $ için 1309,03 BTC, bu fiyat bu miktar bitcoin’i baltalamak için harcanan elektriğin fiyatı hesaplanarak oluşturulmuştur.

Ayrıca bu kısımda Bitcoin nedir makalemizi okumanız fayda sağlayacaktır.

Bitcoin 2010 Tarihi

22 Mayıs  : Programcı Lazslo Hanyecz, bir mülke karşı ilk Bitcoin işlemini gerçekleştirdi. 10000 BTC fiyatına iki pizzaydı, piyasa fiyatından 20 $ ‘a denk geliyordu.
17 Temmuz:  MtGox doğdu. Bu toplama kartı değişimi, önümüzdeki 4 yıl boyunca en büyük Bitcoin ticaret yeri olacak.
12 Aralık:  Satoshi Nakamoto projeden kayboldu ve liderliği, bugün hala Bitcoin üzerinde aktif bir geliştirici olan Gavin Anderson’a verdi.

Bitcoinin 2011 Yıl Geçmişi

Şubat:  Bitcoin, dolar ile pariteye ulaştı.
Ünlü yasadışı pazar İpek Yolu açıktır ve Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanır.
Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıkan ilk kripto varlığı. Namecoin ve Litecoinkendilerini tanıtan ilk kişilerdi.

BTC 2012 TARİHİ

27 Eylül : Bitcoin’i standartlaştırmayı, korumayı ve tanıtmayı amaçlayan Bitcoin Vakfı’nın kurulması.
28 Kasım:  Her işlem bloğuyla reşit olmayanlara verilen ödülü ikiye bölerek ilk “Yarılanma” gerçekleşir. Şimdi 25 BTC.

2013 

2 Ekim:  İpek Yolu kapanıyor. Bitcoin’in fiyatı yeni bir ilerleme dönemini başlatacak: 4 Aralık’ta 912 Euro’ya ulaşmak için 7 Kasım’daki 237 Euro’luk önceki rekorunu aştı.

2014 

Şubat:  Dünyanın en büyük pazarı MtGox, 744.000 BTC’lik bir hacklemenin ardından iflas etti ve Bitcoin fiyatında 2015’e kadar sürecek devasa bir düşüşe neden oldu.
Bu dönemde, kurs 750 avronun üzerine düşerek 160 avronun altına indi.
13 Mayıs:  Fransa’daki kripto varlıklara adanmış ilk ve tek alan olan La Maison du Bitcoin’in doğuşu, halka uzmanlık ve bilgi birikimi getiriyor ve ayrıca Coinhouse platformu aracılığıyla kolay ve sakin alım satım sağlıyor.

BİTCOİNDE 2015 SENESİ

UBS, IBM, Orange ve Amerikan ordusu gibi gruplar Bitcoin ve blockchain teknolojilerini ciddiye almaya başlıyor ve kullanım durumları üzerinde çalışıyor.
Piyasa değeri açısından ikinci kripto aktif olmak için geliştirilecek olan Vitalik Buterin liderliğindeki Ethereum projesinin geliştirilmesi. Ethereum, Apps adı verilen merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştıran merkezi olmayan bir platform sunar.

BİTCOİNİN 2016 TARİHİ 

2 Ağustos:  Bitfinex, 119.756 BTC hırsızlığı ile Bitcoin tarihindeki en büyük saldırılardan birini yaşadı.
Kripto ekosistemi, proje sayısındaki güçlü artış ve kripto varlıkların fiyatındaki istikrarlı ve kademeli bir artışla önemli ölçüde büyüyor.  
2017 
4 Nisan’da Japonya, “sanal para birimleri” için yasal bir çerçeve sundu ve bunları yasal araçlar olarak kabul etti.
Kursların patlaması ve kripto varlıkları etrafındaki çılgınlık, Bitcoin’in fiyatını 20000 $ ‘a kadar yükseltti. 

Bu dijital altına hücum, işlem başına 30 $ ‘a varan işlem ücretleri ile küresel bir ödeme aracı olarak teknolojinin mevcut sınırlamalarını da göstermiştir.
Ancak topluluk, Bitcoin ağının kapasitesini büyük ölçüde artıracak SegWit ve Lightning Network gibi çözümler önererek yaratıcılığını ve verimliliğini kanıtladı.

2018 Yılında Bitcoin Gündemi

Bu yıl, güçlü bir Bitcoin düzeltmesi ile ATH’sinin% 85’ini genişletecek şekilde “ayı piyasası” yılı yatırımcıların zihninde kalacak.
2018, aynı zamanda piyasanın kurumsallaşma yılıdır; Greyscale gibi düzenlenmiş yatırım fonları, kendilerini Bitcoin’e maruz bırakmak isteyen giderek daha fazla profesyonel yatırımcıyı ağırlar.
Düzenleyiciler ve hükümetler genel olarak kendilerini Bitcoin ve Blockchain ağları hakkında eğitirken, 2017’den sonra kolektif bir farkındalık da ortaya çıkıyor, bu bir öğrenme yılı.
Lightning Network, 2018’in başlarında başlatıldı ve yıl boyunca sürekli olarak büyüyor.

2019 Yılında Bitcoinin Gidişatı

Ve 2019, yıl başından itibaren Bitcoin fiyatında güçlü bir toparlanma ile ayı piyasasının sonunu işaret etti.
Bitcoin, güvenliğine adanmış bilgi işlem gücü ve kullanım açısından yeni zirvelere ulaşır.

Bitcoin 2020 fiyatı olarak 30.645.08 USD ulaşmıştır. 2021 yılında ise, en yüksek 63.554,44 $ ulaşarak tarihi rekor kırmıştır. Tarihinden sonra şuan ki geleceği hala çok konuşulan bir durumdur. 

2021 yılına kadar binlerce altcoin ve icolar ise, hala tartışılır ve satın alınır haldedir. Son olarak yukarıda bahsettiğimiz Bitcoin hangi Ülkenin para birimidir cevabı ise, herhangi bir Ülkeye bağlı olmaksızın merkezsiz bir coindir.
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*