Bitcoin Taproot Nedir, Güncellemesi Etkinleştirildi

bitcoin taproot nedir güncellenmesi
bitcoin taproot nedir güncellenmesi

Bitcoin taproot nedir, güncellemesi ne zaman oldu ve olacak? BTC Taproot ne demek kısaca özet isteyenler için bu makalemizi yazıyoruz. Aslında halk tabiri ile anlatacak olur isek, Taproot bitcoin işlemlerinin daha özel, verimli ve daha ucuz hale gelmesine yardımcı olacak Schnorr imzaları olarak adlandırılan bölümün tanıtılmasıdır.

Taproot güncellemesinin en önemlisi detayı yükseltmedir. Bitcoin’in blok zincirinde akıllı sözleşmeler yürütmesini daha iyi sağlayacaktır.

Bitcoin Taproot Ne, Güncellemesi Ne zaman

Taproot yükseltmesi yani güncellenmesi 13 kasım veya 14 kasım 2021 arasıdır. Bitcoin taproot, üç ayrı yükseltme teklifinin bir koleksiyonudur, Ayrıca Taproot’tan gelen en önemli değişikliğin akıllı sözleşmeler potansiyeli olduğunu söylüyor. Yukarıda bahsettiğimiz ve schnoor imzaları nedir diyenlere akıllı sözleşmeler ile cevap verelim.

Bitcoin kullanıcılarının bugün bitcoin’in başarabileceğinden daha karmaşık akıllı sözleşmeler yürütmesine izin vermek için kullanılabilir. Akıllı sözleşmeler, kodla yazılan ve blok zincirinde depolanan dijital sözleşmelerdir. Daha detaylısını bir üst yazıda akıllı sözleşmeler nedir yazısında görebilirsiniz. Mavi link ile çevrili yazıya tıklamanız yeterlidir.

Bitcoin Taproot Güncellemesi Etkinleştirildi. Peki Amacı Ne?

Taproot yükseltmesi, belirli işlemler için gizliliği artırmayı amaçlar. Bunu yapmak için, Schnorr imzaları nihayetinde çoklu imza işlemlerinin veya birden fazla adres içeren işlemlerin standart, tek bir işlem olarak görünmesine izin verecektir.  B

Bitcoin topluluğu, ağ için başka bir büyük dönüm noktasını kutluyor. Dört yılın en büyük Bitcoin (BTC) yükseltmesi olan ve uzun zamandır beklenen Taproot yükseltmesi etkinleştirildi.

Yükseltme, öncelikle kripto para birimi ağını daha özel, güvenli ve ölçeklenebilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Bitcoin Taproot Yükseltmesi Etkinleştirildi Peki Aktivasyonu?

Dört yıl içinde bitcoin ağına yapılacak en büyük yükseltmenin hafta sonu gerçekleşmesi planlanıyordu. Taproot, Temmuz 2017’de gerçekleşen en son ki yükseltme olan SegWit’ten beridir bitcoin protokolünde yapılan ilk değişiklik oluştu.

Üç ayrı Bitcoin iyileştirme önerisi veya BIP ile kapsanmaktadır.

  • BIP341SegWit yükseltmesi üzerine kuruludur. İşlem ücretlerini düşürürken bitcoin gizliliğini iyileştirir. Bundan hariç, kullanıcıların çıktıları birden çok komut dosyasına kilitlemesine olanak tanıyan MAST’ı da sunar.
  • BIP342 – Bitcoin’in komut dosyası dilinde reform yapar. İmzaların nasıl değerlendirildiğini değiştiren “Tapscript”i sunar. Ayrıca Schnorr imzalarından yararlanır.
  • BIP340 – Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritmasını, karmaşık bitcoin işlemlerini daha basit ve daha güvenli hale getiren bir şifreleme şeması olan Schnorr İmzaları ile değiştirir.

Bitcoin Taproot Ne demek, Güncellemesinin Bitcoine Faydaları

Bitcoin (BTC) Taproot yükseltmesi, oldukça şaşırtıcı görünen ancak aynı zamanda oldukça açıklanabilir olan pratik olarak evrensel bir destek aldı. Taproot Blockchain’e ne kazandırdı ?

Gelişmiş işlem verimliliği ve gizliliği sağlar ve daha da önemlisi akıllı sözleşmelerin kapasitelerinin keşfedilmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, aracıları ağ üzerinde gerçekleşen işlemlerden hariç tutmak mümkün hale gelecektir.

Şimdilik bitcoin taproot ne zaman ve güncellemesi hakkında detayları paylaşmış olduk. Gelecekte taproot için redditten daha ilk çıkmış kaynakları sunacağız. Yorumlarınızı yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*