Bitcoin üretim sayısı Neden 21 Milyon?

Bitcoin üretim sayısı Neden 21 Milyon
Bitcoin toplam sayısı

Bitcoin üretim sayısı neden 21 Milyon, neden daha fazla üretilmiyor. İşte aranılan ve sık sorulan evrim sorusu ile karşınızdayız. 

Bitcoin protokolünün temel bir özelliği, oluşturulabilecek bitcoin sayısının katı sınırlamasıdır: 21 milyondan fazla bitcoin oluşturulamayacağı öngörülmüştür.

Ne yazık ki tarih, birçok finansal projenin katı bütçe vaatleri de dahil olmak üzere dünyadaki en iyi niyetlerle başladığını ve birkaç yıl sonra kontrol edilemeyen kötü yönetimle sona erdiğini, çoğu zaman etkilenen şirketler ve ülkeler için hatta tamamı için maliyetli krizlerle sonuçlandığını gösteriyor.

Bitcoin ne zaman üretilecek gibi akıllarda oluşan sorularda bulunur. Ayrıca Bitcoin 21 milyon olunca ne olacak diye karmaşık sorulara yanıt veriyoruz.

Bitcoin neden bu başarısızlıklara duyarsız kalsın? Bir bilgisayar protokolü olmasına rağmen, insanlar onu kontrol ediyor ve geliştirmesini sağlıyor. Öyleyse ünlü 21 milyon bitcoin sınırını aşmanın neredeyse imkansız olduğunu nasıl garanti edebiliriz?

Bitcoin Üretim Sayısı Toplam Kaç Milyon?

Bitcoin protokolü, her bir işlem bloğu oluşturulduğunda önceden belirlenmiş sayıda bitcoin oluşturulmasını sağlar. 4 yılda bir yarıya indirilir: 2009’da 50, 2013’te 25, 2016’da 12.5 vb. diyerek ilerler.

Bitcoin üretim sayısı toplam 21’e kadar devam eder. Bu algoritmanın arkasındaki fikir, değerli metallere benzer, kendine özgü nadirliği olan ve bu mutlak sınıra ulaşana kadar onu “çıkarmanın” giderek zorlaştığı bir varlık yaratmaktır.

Bu kıtlığın algısı zamanla artarsa, Bitcoin talebini ve dolayısıyla fiyatını artırabilir. Bitcoin’i oluşumunun ilk yıllarında satın almak bu nedenle iyi bir yatırım olabilir.

Mmorgonline platformumuz, bitcoinlerinizi satın almanız için bilgiler verir. Saklamanız içinde güvenli yerler söyler. 

Bitcoin protokol kodunu kim kontrol eder?

Bitcoin’in bilgisayar kodu , yaklaşık 100 bilgisayar bilimcisi tarafından kontrol edilmektedir. Linux işletim sistemi gibi özgür yazılım dünyasındaki diğer birçok proje gibi, önerebilecekleri evrim önerilerini takiben işbirliği yoluyla seçildiler .

Bu bilgisayar bilimcileri, protokolün kaynak kodunu değiştirme ve yeni sürümler yayınlama olanağına sahiptir. Teoride hiçbir şey protokolün çok daha yüksek bir limite sahip yeni bir versiyonunu üretmelerini engellemez. 

Değişikliğin uygulanması nispeten basit olacaktır ve bu değişikliği yapmak için yolsuzluk, tehditler veya basit kötü niyet mekanizmaları uygulanabilir.

Bitcoin protokolünün evrimine  kim karar veriyor?

Bununla birlikte, kaynak kodu yöneticilerinin yapabileceği tek eylem, protokolün yeni sürümlerini yayınlamaktır. Hâlâ konuşlandırılması gerekiyor. Bir hatırlatma olarak, Bitcoin ağı, düğüm adı verilen tüm dünyaya yayılmış yaklaşık on bin makineden oluşuyor. Bitcoin Core programını indirerek herkes evde bir düğüm kurabilir .

Protokolün yeni bir sürümü yayınlanır yayınlanmaz, her düğüm sahibinin onu indirme ve yükleme ya da yapmama seçeneği vardır. Aslında, protokolün 21 milyon bitcoin’i aşmasına izin veren yeni bir sürümü yayınlanırsa, düğüm sahiplerinin onu yüklemesi pek olası değildir, çünkü bu, varlıklarının seyrelmesine neden olur.

Bilgisayar kod yöneticileri tarafından önerilen protokolün yeni sürümlerini kurup kurmamayı seçerek Bitcoin ağının çalışma kurallarına karar veren düğümlerin sahipleridir.

Dolayısıyla, Bitcoin ağı bir fikir birliği sistemi üzerinde çalışır: düğüm sahiplerinin% 90’ından fazlası yeni bir sürüm yüklerse, bu bir fikir birliği olarak kabul edilir ve bu sürüm o zaman gerçek sürümdür.

Bitcoin 2021.13 mayıs itibari ile 51,024.10 dolardır. Toplam kaç Bitcoin var diye bir soru olduğunda ise, yazım itibari ile 18,708,768.00  olup %89’u tamamlanmıştır.

Bitcoin’de Fikir birliğine varılmazsa ne olur?

Düğüm sahiplerinin bir fikir birliği bulamadığı durumlarda, yani düğümlerin önemli bir kısmı protokolün bir sürümü ile güncellenir.

Diğer düğümler eski sürümü korurken, bir “sert çatal” meydana gelir: şimdi iki farklı ve uyumsuz var ağlar, farklı çalışma kurallarına sahip, ancak ayrılma anına kadar aynı geçmişi paylaşıyor.

Her durumda, Bitcoin ağı çalışmaya devam eder: ya belirli bir sürüm üzerinde fikir birliği ile ya da protokolün farklı bir sürümünde çalışmayı tercih edecek olan topluluğun bir kısmından ayrılarak. 

Bu nedenle, 21 milyon bitcoin sınırının aşılması son derece düşük bir ihtimaldir ve bu mekanizma sayesinde Bitcoin ağının kararlılığı ve güvenliği sağlanır.

Bitcoin Borsası Huobiye Hemen Kayıt Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*