Lightning Network Nedir, Kapsamlı

Lightning Network Nedir
Lightning Network nedir

Bitcoin ağının kapasitesini artırabilen bir teknoloji olan Lightning Network’ü muhtemelen duymuşsunuzdur.

Bu yazıda, sistemin temellerini ve ilgisini anlamaya çalışacağız.

Neden Lightning Network Nedir?

Bitcoin, tasarım gereği hala “ölçeklenebilir” değildir. Ağ tarafından saniyede işlenen işlem sayısı sınırlıdır. Bu, merkezi olmayan bir protokolün güvenliğini sağlamak için yapılan tasarım seçimlerinden kaynaklanır. Bitcoin’in herkes tarafından benimsenen küresel bir ödeme yöntemi haline gelmesi için bu sınırlamaların aşılması gerekir.

Bahsettiğimiz ölçeklenebilirlik sorunlarının bazı örnekleri :

Bitcoin blok zinciri işlem bloklarından oluşur. Bitcoin’in madencilik süreci sayesinde her blok ortalama 10 dakikada bir eklenir .
Madencilik, bireylerin veya işletmelerin Bitcoin blok zincirine yeni işlem bloklarını doğrulamak ve eklemek için bilgi işlem gücü harcadıkları süreçtir.

Ağ işlem ücretleri ve her blokta ödül olarak verilen yeni bitcoinler ile ödüllendirilirler. Bu blokların maksimum kapasitesi 1MB’nin biraz üzerindedir veya blok başına yaklaşık 2500 işlemdir.

Bu kapasite aşılırsa işlemler birikir ve beklemeye alınması gerekir. Sonuç olarak, en iyi komisyonları sunan işlemler öncelikli olarak işlenir ve kullanıcıları işlem ücretlerini artırmaya zorlar.
Blokların boyutunun artırılması, merkezileştirme sorunlarına yol   açabilir : daha ağır bloklar, daha ağır bir blok zinciri sağlar ve ağ aktarım sorunları yaratabilir.

 • Visa ağına eşdeğer bir kapasiteye ulaşmak için 13,4 GB’lık bloklar gerekir ki bu, veri depolama teknolojilerinin mevcut durumunda düşünülemez.
 • Ağustos 2017’de Bitcoin’de Segregated Witness (SegWit) adı verilen bir protokol geliştirmesi uygulandı. SegWit yalnızca bir blokta yer alan işlemlerin sayısını artırmakla kalmaz (yaklaşık 1.8MB txs), aynı zamanda gelecekteki teknolojilerin daha verimli bir şekilde uygulanmasına da izin verir.
 • Lightning Network, Bitcoin’i ölçeklendirmek ve bu sınırlamaları aşmak için çözümlerden biridir.
  Yıldırım Ağı nedir?
 • Lightning Network, Bitcoin topluluğunun birkaç aktörünün 2015’ten beri üzerinde çalıştığı bir teknolojidir. Lightning Labs, Blockstream ve ACINQ (Fransız) bu proje üzerinde çalışan üç önemli şirkettir.
 •  Beyaz Kağıt Yıldırım Ağı anlatan Joseph Poon ve Yıldırım Labs Thaddeus Dryja tarafından yazılmıştır.

Bu teknoloji, ana bilgisayarların her birinin bir eşler arası mekanizma aracılığıyla ve merkezi bir hiyerarşiye başvurmadan bağlandığı ve bir ağ yapısı oluşturan bir ödeme kanalları ağı olarak sunulur . Her düğüm işlemleri alabilir, gönderebilir ve aktarabilir.

Lightning Network’ün avantajları:

 • Ağda saniyedeki işlem sayısında sınır yoktur.
 • Dünyanın bir ucundan diğer ucuna anlık işlemler. Artık madencilerin onayını beklemeye gerek yok.
 • Mikro işlemler için kapıyı açan son derece düşük işlem ücretleri , potansiyel olarak bir Satoshi’nin (0.00000001 BTC, şu anda 0,00007 €) altında.
 • Bu yeni özellikler, Bitcoin’in halihazırda sunduklarında önemli iyileştirmeler sunuyor. Sınırsız ve anında değişim sisteminin doğuşu,
 • Bitcoin’in herkes tarafından kullanılabilen ve benimsenen gerçek bir uluslararası ödeme aracı olarak gelişmesine izin verecektir.
 •  Çok sayıda durum, gerçek potansiyeline ulaşmak için böyle bir değer alışverişi sistemini gerektiren bağlı nesneler için gelecekteki pazar gibi çeşitli sektörleri etkileyecektir.

Lightning Network Başlangıcı

Şu anda, Lightning Network hala test aşamasında, ancak yılın başından bu yana Bitcoin ağında artan sayıda düğüm ve kanal olduğunu fark ettik. Bu eğilim, topluluğun yeni teknolojiyi test etme ve onu oldukça hızlı bir şekilde olgunlaştırmaya olan ilgisini göstermektedir:

Aşağıda, Mayıs 2018’in başındaki yıldırım ağının bir temsili bulunmaktadır:

Birçok test başarıyla gerçekleştirildi.

Örneğin, 2010 yılında iki pizza için Bitcoin ile ilk ödemeyi 10000 BTC ile yaptığı bilinen Laszlo Hanyecz, Lightning Network üzerinden birkaç yenisine de muamele etti.

 • 23 Mart’tan bu yana LApps adı verilen Yıldırım Uygulamalarının geliştirilmesine tanık olduk. Bunlar esas olarak, yerel Bitcoin istemcisi olan Bitcoin Core’un birçok geliştiricisini bir araya getiren şirket Blockstream tarafından geliştirilmiştir.
  Birkaç örnek:
 • Lightning Charge , Lightning Network üzerinden ödemelerin kolay entegrasyonu için bir çözüm
 • Blockstream Store , yalnızca Lightning Network üzerinden ödeme kabul eden ilk e-mağaza
 • FileBazaar , belgeler, resimler veya videolar gibi dosyaları satmak için bir sistem
 • Nanopolar , tüccarların ürünlerini Lightning Network üzerinden kolayca eklemelerine ve satmalarına olanak tanıyan bir arayüz.
  Bugün, ana Bitcoin ağında ve test ağında yaklaşık 20 LApp var.

Benzer şekilde, birkaç Lightning portföyü oluşturulmuştur:

 •    Lightning Labs tarafından sunulan Lightning Masaüstü Uygulaması
 •    Jack Mallers imzalı Zap Cüzdanı 
 •   ACINQ’dan Eclair Cüzdan
 •  Ağı test ederken hiçbir şey harcamak zorunda kalmadan ilk deneyim için Web-cüzdan HTLC.me ve benzerlerini deneyebilirsiniz :

Lightning Network Saklama Cüzdanı

Sonuç olarak, Lightning Network’ün gelişinin, nispeten yeni olmasına rağmen mükemmeliğidir.

Bitcoin’in bir sistem olarak mükemmel olduğunu ve verimliliğini artırmak için somut çözümler bulunduğunu gösterdiğini söyleyebiliriz.

Bir yıldırım ağının masif benimsenmesi henüz gerçekleşmemiş ama biz özellikleri sağlayacak. İnanıyoruz için bu yeni teknolojinin kullanımının hızla gelişmesi.

Bitcoin Lightning Network’ün ötesinde, diğer birçok ölçeklenebilirlik çözümü geliştirme ve değerlendirme aşamasındadır. Bunları ilerideki yayınlarda sizlerle paylaşacağız.

Gelişme olarak, 2021 yılında Lightning Network Coin kapsamında listeli coinler yayınlanmıştır. Ayrıca 2020 ve yine 2021 yıllarında Lightning Network para kazanma yolları belirlenmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*