Capcom

Capcom
Capcom

Capcom 1979 yılından bu yana ayakta duran ve aktif olarak canlı piyasaya sahip, video oyun endüstrisinde önemli yeri olan geliştirici şirkettir. 1983 senesinde tam tedarik faaliyete başlamış, Japonya’nın Osaka kentinde merkezi bulunur. Capcom Co LTD olarak bilinen yapısı ile ilk etaplarda, oyun makineleri üreticisi ve distribütörü olarak hizmet etmekteydi.

Daha sonra kendini video oyunlarına atamış, markasını dünya çapına yaymayı başarmıştır. Capcom’un tarihindeki ev ve atari oyunları denildiğinde akıllara ilk gelen oyunu, Street Fighter serileridir. Ancak mükemmeliyet ve yaratıcılık konusundaki deneyimi ile benzersiz türde bağımsız oyunlar üretmeyi başarmıştır. Şirketin geliştirdiği veya dağıttığı oyunlardan bahsetmeden önce, geçmişine göz atalım.

Capcom Geçmişi Hakkında

Video oyun endüstrisindeki üst sıralama konumunu koruyan şirketin, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Hong Kong gibi ülkelerde bir çok ofisi bulunur. Japonya’da oyun içi tasarımdaki kalitesi nedeniyle gayet en tepede bulunur. Capcom, sadece oyun geliştirme ve yayıncılığı ile değil bir çok alanda faaliyette bulunmuştur. Kapukon olarak da bilinen şirket, QLOC ile işbirliği yaparak çeşitli platformlara taşıma ve kalite artırma girişimlerinde bulundu.

Ağustos 2014 tarihlerinde Osaka Bölge Mahkemesi’nde bir patent iddiasına gitmiştir. Bunun sebebi, Koei Tecmo oyunların da ihlal söz konusuydu. Bilgisayar oyunlarında öne çıkmayı amaçlamış ve patenleri yok etme ihlallerine rastlandığı gerekçesiydi. Capcom’un popüler video oyunları için, haklarını koruma ve de rekabeti düzeltme amacını zorlama istediği sonuç bekliyordu.

Çok başarılı oyun serileri üretmiş, Disney’in mülklerini de içeren lisans anlaşmaları yapmış ayrıcalıklı bir şirkettir. Capcom kim tarafından kurulmuş diyorsanız, aşağıdaki tabloda tüm detayları mevcuttur.

I.R.M Corporation, Capcom geçmişinde yer alır. I.R.M, Capcom’un öncüsü olarak kabul edilir. Elektronik eğlence makinelerinin montajı ve dağıtımı konusunda uzman ve uzmanca ekibi bulunur. Ancak daha sonra Sambi Co olarak ismi değiştirilir. Bu şirketlerin birleşimi iç ticaret departmanı ve Capcom Ceo’su sayesinde gerçekleşmiştir.

Capcom Co İyileştirme Stüdyosu

Tokuro Fujiwara, Takashi Nishiyama ve Yoshiki Okamoto sırasıyla yönetime geçti. Bu süreç Capcom’un Japon şubesi açılışından 2 yıl sonra gerçekleşti. Esas amaç iyileştirme ve büyümeydi. Üretim stüdyosu ve iyileştirme projeleri o kadar işe yaradı ki, şirketin umduğundan fazlası gerçekleşiyordu.

İlerleme prosedürlerindeki yenilikler ve yeteneklerin daha iyi paylaşılması amacıyla, bazı birimler taşındı. Birçok stüdyo farklı alanlara bölündü. Tüketicinin yer alacağı ve buna bağlı tüm oyunlar, Ar-Ge için kontrole tabi tutuldu. Bu aslında devasa bir yenilikti. Alt bölümlerin birleşimi ve kontrol aşamalarının süreçleri zaman alsa da, şirketin dünya çapında büyümesi söz konusuydu.

Yıllara Göre Capcom’un Gelişimi

Yıllara göre değişimi ve gelişimini anlatmadan önce Capcom nedir ve açılımı ne gibi soruları çok duyuyoruz. Kapsül ve bilgisayar kelimelerinden türemiş, Cap-com olarak düzenlenmiştir. Oyun sektörüne ilk adım atan devasa şirketlerden birisidir.

CEOKenzo Tsujimoto
1979IRM Corporation 10 milyon yene kuruldu.
1981Japan Capsule Computer Co kuruldu.
1981 4 ay sonraMerkez ofisi Habikino’ya taşınarak şirket adı SANBI CO., LTD oldu.
1983Hirano yazılım satışı hedef göstererek, Capcom’yu 10 milyon yene kurdu.
1983 1 ay sonraLittle League ilk oyun.
1983 3 ay sonraFever Chance, jetonla çalışan oyun geliştirildi.
1983 AralıkActy 24 atari salonu açıldı.
1984İlk atari oyunu Vulgus’tur.
1984 6 ay sonraArcade video ikinci oyunu, 1942 başladı.
1984 ve 1991Bu yıllara kadar bir çok atari tarzı yayınlandı
1991 Mart1987 seri 1’den sonra, Street Fighter II çıktı. Dünya çapında patlama yaşandı.
1994Mie’de Ueno tesisi yapıldı.
2001 OcakPlayStation 2 için “Onimusha” piyasada yerini aldı.
Ağustos ayında Devil May Cry, piyasaya sunuldu.
2002CE EUROPE LTD başladı. Capcom’un alt kuruluşudur. İngiltere’de ilk çıkışı duyuruldu.
Hisse FiyatıTakip et

Capcom Oyunları ve Karakterleri

Monster Hunter serisi, 20 milyondan fazla satış yapmıştır. Resident Evil serisini devam ettirerek PlayStation 2 için özel bir anlaşma yapıldığı duyuruldu. Street Fighter, 1987’de piyasaya sürüldükten sonra şirketin gücü hızlandı. Mega Man serisine başladıktan sonra da patlama yaşanarak 30 milyonun üzerinde satış elde etmiş Capcom’un diğer bir kaç oyunu;

Resident Evil 4İleri teknoloji ve yaratıcılık
Monster Hunter NowGerçek Yaşam
Ace Attorney Turnabout CollectionIndependent Games
Monster Hunter StoriesiOS, Apple Arcade cihazlarda
Street Fighter tüm serileriDövüş, Macera içeriği
Dmc Devil May CryŞık Aksiyon türü
Exo PrimalHayatta kalma tarzı

Ayrıca her oyunun kendine özgü karakteri bulunur. Street Fighter karakterleri için lütfen buraya tıklayın.

4 geri izleme / bildirim

  1. Street Fighter | Mmorgonline-Mmorpg Oyun Listesi,MMORG Oyunlar
  2. Dauntless Online Oyunu - Mmorgonline.com
  3. Street Fighter Serileri - Mmorgonline.com
  4. Arcade games - Mmorgonline.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*