Ethereum Çalışma Sistemi Nasıldır?

Ether nasıl çalışır
ethereum sistemi nasıl çalışır

Ethereum çalışma sistemi nasıldır meselesi, detaylara dayanan ancak düğümü çözülen bir projedir. Yazı içerisinde Ethereum blok zinciri çalışma sistemin ne olduğunu amaçlarının ve projesinin kapsamına göz atalım. Ayrıca Ethereum nedir açıklamasını okumanızı şiddetle öneririm.

Ethereum blok zinciri, Solidity gibi birkaç özel dil kullanılarak tamamen programlanabilir hale getirildi. Bu, merkezi olmayan doğasında öne çıkan modern uygulamaların geliştirilmesini sağlar ve şu anda orantısız değeri yakalayan ve tüm kullanıcı verilerine sahip olan aracıların azaltılmasını veya kaldırılmasını sağlayarak tamamen yeni bir ekonomik manzara sağlar .

Ethereum: Amaçları nelerdir?

Ethereum  ağı dijital para birimi olarak kullanılmasının yanı sıra, büyük ölçekte çok yöne sahiptir. Ethereumun gerçek amacı, diğer finansal işlem türlerini işlemek, akıllı sözleşmeler yürütmek ve üçüncü taraf uygulamaları için veri depolamak için de kullanılabilir.

Yatırımcılar, akıllı sözleşmeleri yürütmek için ağa ödeme yapmak için eteri kullanarak Etherum ağı ile etkileşime giriyor. Ethereum, blok zincirlerinin sağladığı ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve açıklığı almayı ve bunları hesaplanabilen hemen hemen her şeye genişletmeyi hedefliyor .

Merkezi olmayan bu uygulamalar akıllı sözleşmelerden oluşur. Akıllı sözleşmeler, Ethereum platformunun üzerinde uygulanan ve yürütülen kodlama betikleri, kripto varlıklara doğası gereği içkin olan özellikler sayesinde, önceden tanımlanmış eylemlerin farklı aktörler arasında güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlarlar.

Ether’in gerçekten amacı nedir?

Whatsapp, Facebook ve Uber gibi hizmetlere zaten erişimimiz olmasına rağmen neden merkezi olmayan uygulamalar oluşturma arzusu? Bu soruyu birden çok öğe yanıtlıyor.

Başlangıç ​​olarak, merkezi olmayan uygulamalar merkezi bir karşı tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldırır . Bunu yaparken , kullanıcıyı ‘oyun içinde’ merkezi olarak geri yüklerler . Örneğin Facebook, kullanmakta özgür görünüyor.

Facebook’un müşterileri firmalar ve pazarlamacılardır. Kullanıcı katkısına ve platforma eklenen değere rağmen, kullanıcı asla finansal olarak ödüllendirilmez.

Hiçbir aracı firmanın kullanıcı katma değerini kavramadığı, bunun yerine kullanıcının faaliyetine göre ücretlendirildiği merkezi olmayan bir Facebook hayal edin. Örneğin, Steemit, kullanıcıların katkılarına, yani yayınlanan içeriğe göre ödüllendirildiği merkezi olmayan bir sosyal medyadır .

Ethereum, blockchain konseptini güvenilir iş mantığı (akıllı sözleşmeler) çalıştırma becerisiyle genişletmek için inşa edildi. Otomatik olarak tetiklenen Ethereum akıllı sözleşmelerinin tamamen programlanabilir doğası, hızlı ve verimli bir şekilde artan kullanıcı basitliği sağlar.

Ethereum platformunda çalışan akıllı bir sigorta sözleşmesi uygulaması olan Axa Fizzy, bunun bir örneğidir. Fizzy aracılığıyla kişi, uçuş numarası ve adı gibi temel bilgileri sağlayarak sigortaya abone olur.

Akıllı sözleşmeye uçuş verilerinin ve bilgilerinin eklendiği, Oracle olarak adlandırılan bir uçak varış toplayıcısı hesaplanır . Akıllı sözleşme , bugün karşılaştığımız uzun prosedürlerden geçmek zorunda kalmadan, 2 saatin üzerindeki herhangi bir gecikme için otomatik geri ödemeleri şart koşar ve belirler .

Ethereum Çalışma Prensipleri

Ayrıca, akıllı bir sözleşmeye gönderilen herhangi bir Ether işlemi daha sonra sıkı bir şekilde ele geçirilir . Bu nedenle , akıllı sözleşmelerle belirlenen açık artırmalar bağlamında, satış yaparken , Eterler zaten toplanmış olduğundan, açık artırma tarihine ulaşıldığında paranızı alacağınız garanti edilir . İhale müzayedesini geçemeyen katılımcılar da aynı şekilde, müzayedenin sonunda anında iade edilen Eterlerinin iadesi garantilidir. İhtiyaç duyulan tek güven unsuru, silinmeye, kurcalanmaya ve revizyona karşı korunan şeffaf ve paylaşılan bir veritabanında bulunan ve saklanan akıllı sözleşmede yatmaktadır .

Bu çeşitli örnekler, akıllı sözleşmeler ve akıllı sözleşmelerle ilişkili sayısız fırsat açısından geliştiricilere sunulan geniş uygulama yelpazesini örneklemektedir . Durduğumuzda, akıllı sözleşmelerin nüfuz edebileceği ve gireceği yönlerin kesin büyüklüğünü tasavvur etmek neredeyse imkansızdır. Ancak kesin olan bir şey varsa o da akıllı sözleşmelerin emsal uzunluğunun çok büyük olduğu ve birçok alanda giderek daha önemli bir etkiye sahip olacağıdır .

Böylece Ethereum ağının nasıl çalıştığını analiz etmiş olduk. Ethereum satın almak için Gate io Borsasına üyeolabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*