Jeton ve Token Nedir? Kripto Sözlük

Jeton nedir
jeton ve token nedir

Jeton ve token nedir, 1 token anlamı neyi ifade eder gibi ayrıntılara önem vermemiz gerekiyor. Borsalarda ve kripto birimlerinde en çok kullanılan sözcüklerdir. Bu kelimeler küçük anlamı taşır.

Token jeton olamaz. Jetonda token sayılmaz. Bunu bitcoin ve altcoinler olarak düşünebiliriz. Hatta altcoininde altcoinleri gibi anlayabiliriz. Bir hiyerarşi içerisinde yer alırlar. 

Blockchain ekosisteminde, iki kişi arasında dijital olarak aktarılabilen herhangi bir varlığa jeton denir.

Bu belirteçler, çoğunlukla Ethereum’da olmak üzere bir blok zincirinde verilir. Kendilerine atanan özelliklere bağlı olarak, farklı sınıflandırma ve kullanımları vardır.

Jeton ve token? Ethereum token icat etmedi!

Tokenler, bir blok zincirine, örneğin Bitcoin’e özgü olabilir. Ve akıllı bir sözleşme yoluyla mevcut bir blok zincirinde barındırılabilir, ancak Ethereum Blockchain’deki birçok token, sorgulanabilir. Bir yardımcı programa sahiptir.

Ethereum gerçekten de bugüne kadar en çok tokeni barındıran blockchain ise, bir Blockchain’de yerel belirteçten farklı bir varlığı barındırma fikri daha eskidir. 2012’den itibaren, Blockchain Bitcoin’in “renkli köşeleri” bu konseptin ilkel bir versiyonunu temsil ediyor, ancak asla gerçek bir uygulama bulamayacak.

Bundan sonra NXT, 2013’te token üretiminde uzmanlaşmış bir blok zinciri sunacak ve bu hizmeti 2014’ün başlarında başlatacak. Burada yine bu protokolde başarı eksikliği olacaktır.

Jeton Token Ne demek? Neden aynı blok zincirinde birkaç varlık var?

Bitcoin’in başarısını gören birçok proje, 2011-2015 döneminde, genellikle Litecoin gibi bazı küçük değişikliklerle Bitcoin’in kaynak kodunu kullanarak veya hatta sadece adını ve sembolünü (Dogecoin) değiştirerek başlatıldı .

Tüm bu projeler, ademi merkeziyetçiliğin getirdiği sınırlara hızla karşı çıktı: Böyle bir projenin çalışması için, blok zincirini kopyalayan birçok düğüm, işlemleri doğrulamaya istekli madenciler, protokolü geliştiren geliştiriciler ve onu destekleyen portföyler oluşturması gerekiyor.

Bu projelerin çoğu, çok rekabetçi bir ortamda hayatta kalmak için kritik kitleye ulaşamadı. Ayrıca deadcoins.com’da listelenen varlıklar listesine katıldı .

Mevcut bir blok zincirinde “barındırılan” bir varlık yaratmanın ilgisi bu nedenle açıktır: biri, aşılanmış olduğu blok zincirinin mevcut altyapısını az çok ücretsiz olarak kullanır. 

Madenciler böylece tüm barındırılan jetonları şeffaf bir şekilde doğrular, düğümler tüm işlemlerini kopyalar, portföyleri anında uyumlu hale gelir.

Jetonların farklı biçimleri nelerdir?

Jeton nedir ve token ne demek gibi ayrıntılı başlılardan sonra biçimlerine göz atalım.

Birden çok özellik ve işleve sahip farklı belirteç biçimleri vardır. Bu tokenlerin çoğunu elde etmek için, çoğu yalnızca BTC’ye karşı takas edilebildiğinden , önce biraz bitcoin satın almalısınız .

Bunları barındırmak için Stellar, EOS, BNB veya TRON gibi akıllı sözleşmeler oluşturmak için bir Blockchain bulmak da gerekli olacaktır . Ancak Ethereum, bu projelerin en çok geliştirildiği Blockchain’dir.

Ethereum’da, standartlar 2017’den beri ortaya çıktı ve bu tokenlerin yaratıcılarının mevcut portföylere entegre etmek için aynı işlevleri sunmasına izin verdi. Bir ERC20 jetonunu destekleyen bir portföy, diğer tüm ERC20 jetonlarıyla hemen uyumludur.

Token ERC20: “değiştirilebilir” tokenlar

Ethereum ekosisteminde kendisini kuran ilk belirteç standardı olan ERC20 belirteci, asgari işlevlerin bir listesini sunan akıllı bir sözleşmeyle yönetilir: kesirlere bölünmüş yeni birimler nasıl oluşturulur, yok edilir ve başka bir portföye aktarılır.

Bu belirteçlerin çoğu bir ICO’dan (İlk Para Teklifi) gelir ve kendi değer önerisiyle belirli bir projeye bağlıdır. Bazı ERC20’ler ilginçtir ve 2019’da öne çıkan kripto para birimleri listemizin bir parçasıdır.

Tokenleri Kripto para borsalarından hızlıca alabilirsiniz. Hangi borsadan alabilirim?

Binance Kripto para Borsasına Üye Ol

ERC20’lerin kullanımı son derece çeşitlidir. Bir projenin ekosistemi içindeki varlıkları takas veya değer, temel olan bir varlığın temsili, değeri bir devlet para birimine göre sabit kalan Stablecoinlerdir.

ERC721: “değiştirilemez” belirteçler

CryptoKitties tarafından popüler hale getirilen ERC721’ler , ERC20 temelinde oluşturulmuştur ve tek bir temel farkla tüm teknik özelliklerini alırlar: benzersiz özelliklere sahip dijital bir nesneyi temsil eden değiştirilebilir olmayan belirteçlerdir: seri numarası, ad, karakter özellikleri veya oyun nesneleri.

Video oyunları veya mülk alanında çok popüler olan “kripto tahsil edilebilir” terimi de kullanılmaktadır. ERC721’ler her zaman benzersizdir ve kopyalanamaz veya simge kısımlarına bölünemez. Sadece bütün bir birimine sahip olabiliriz. 

ERC1411 Güvenlik belirteçleri Neler?

Bir kez daha ERC20’ye dayanarak, menkul kıymet belirteçleri, finansal yasalara uygunluk gerektiren varlıkları içerir. Hisse senetleri, tahviller, borçlar veya mülkiyet hakları gibi geleneksel anlamda finansal ürünleri temsil ederler.

Geleneksel ürünlerle aynı kurallara tabi olarak, bu varlıklara yatırım veya ticaret sözde “nitelikli” yatırımcılar ile sınırlıdır.

ERC1411 tokenlerinin özelliği, geleneksel ERC20 tokenleri gibi serbestçe transfer edilememesidir: üçüncü bir taraf, temsil ettikleri temel varlıkları yöneten yasalara ve eyalet düzenlemelerine uymak için bu dijital nesnelerin aktarılmasına izin vermek veya vermekten sorumludur.

Bu yetkilendirme, bu varlıkların üretildiği akıllı sözleşme tarafından yönetilir. Dijital varlıklar bu nedenle mevcut yasalara uyum sağlar ve Güvenlik belirteçlerinin yasal bir çerçeveden en hızlı şekilde faydalanması muhtemeldir, varlıkları yalnızca geleneksel finansal ürünlerin basit bir teknik evrimini temsil eder.

Diğer çok daha egzotik token biçimleri olsa da, en yaygın kullanılanlar, hali hazırda oldukça değişken faiz ve değer teklifine sahip birkaç bin varlığı temsil eden bu üç geniş sınıflandırmaya dahil edilmiştir.

Peki ya diğer blok zincirleri?

Şu anda Ethereum blockchain üzerinde en çok sayıda ve ilginç proje geliştiriliyor. EOS ve TRON Blockchain’lerinde üretimde birkaç token var, ancak uygulamalarının neredeyse tamamen kumar alanında olduğu ve nadiren teknolojik bir paradigmayı temsil ettiği söylenmelidir.

Girişteki bir token oluşturma ve yönetme engeli artık aşırı derecede azaldı. Bu nedenle şüpheli projelerden kaçınmak, Mmorgonline gibi güçlü bir uzmanlığa sahip güvenilir bir kripto analiz platformuna odaklanmak gerekiyor.

Jeton ve token nedir bunları araştırıp zincirlerinden bahsettik.  Sizde en sevdiğiniz tokenleri yorumlara yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*