Proof of Stake ve Proof of Work Farkı nedir?

proof of stake proof of work farkları
proof of stake proof of work farkı

Proof-of-Stake nedir, coinler ve mining sistemi hakkında bilgilerini sunacağız. Aslında kısaca Proof of Stake ne demek sorusuna dağıtılmış bir fikir birliği elde etme yöntemidir diyebiliriz. Dürüst işlem doğrulamasını zorlamak için doğru ekonomik teşvikleri sağlayarak bir blok zincirini güvence altına almayı mümkün kılar. Bitcoin‘de kullanılan Proof-of-Work’e bir alternatiftir.

Proof-of-Stake nedir proof of work farkı özellikleri

Proof-of-Stake (PoS), bilgi işlem gücüne dayalı bir mekanizmayı, sermayesinin aktif kullanımına dayalı bir başkasıyla değiştirir. Söz konusu blok zincirinin varlıklarını, örneğin akıllı sözleşme platformları Tezos ve EOS üzerinde Tezos (XTZ) veya EOS (EOS) kullanır.

Örneğin Bitcoin bu süreci çok elektrik kullandığı bilinen madencilik sayesinde yapar. (Proof of Work). Ancak onaylama sürecinin farklı formları da bulunur. Bunlara genellikle mutabakat mekanizması denir. Proof of Stake (PoS) bu mutabakat mekanizmalarından biridir ve farklı çeşitlerde ve melez modellerde karşımıza çıkar.

Sonuç olarak, Proof-of-Work (PoW) ile olduğu gibi basitçe fişe takıp madenciliğe başlamak mümkün değildir. Bir şekilde satın almalı ya da kazanmalısınız. Dolayısıyla, PoS blok zincirleri, yerel varlıkların ilk tahsisini yapmak için her zaman bir fon toplama ile başlar.

Söz konusu varlığın sahipleri, blokların geçerliliğine doğrudan katılmak veya aksi takdirde uygulamaya göre bunu kendileri için yapacak bir aktöre oy vermede amaçlanır. Ve bu amaç ile sermayelerinin bir kısmını veya tamamını emanete koyma imkanına sahip olur.

Proof-of-Stake’in anlamı, farklı uygulamaları ve coinleri

PoS’nin birkaç uygulaması vardır. Burada, iyi bilinenlerden, yani gerekli sermayeye sahipseniz blokları doğrulamaya davet edildiğiniz yöne gideceksiniz. PoS sistemleri ve blokları sizin için onaylayacak bir uygulamaya oy verdiğiniz delege sistemlerinden bahsedeceğiz. Bu alt başlıklar da daha da ele alınacaktır. Uygulamalara yönelik hibrit programalarda var.

Tüm blockchainlerin bir ortak noktası söz konusudur. Bütün işlemlerin onaylanması gerekir.. Kolay anlaşılması amacıyla tüm bu modelleri staking olarak adlandıracağız. Coin stake etmek, para birimini tutan kişilere ağ üzerinde karar verme gücü sağlar. Coin stake ederek, oy atma hakkı kazanır ve gelir elde edebilirsiniz. Bu durum birinin parasını banka hesabında tuttuğu için faiz kazanmasına ya da yatırım yapması amacıyla bankaya vermesine oldukça benzerlik gösterir.

Proof-of-Stake Doğrudan Teminat Kanıtı

Proof of stake ekşi olarak tanımlanmamalıdır. Bazı kesimler Proof of stake nedir, amacı ve görevlerini tam olarak çıkaramamaktadır. İşte burada güzel bir açıklama mevcuttur.

Bu uygulamalar genellikle güçlü bir ademi merkeziyet düzeyini teşvik ederek ve herkesin, hatta tanımlanamayan aktörlerin bile blokların onaylanmasına katılmasına izin vererek sağlam bir sistem kurmayı amaçlamaktadır. Bu bakış açısından, Bitcoin’deki Proof-of-Work’ü “sansüre dirençli” bir sistem olarak nitelendiren şeye gelelim.

Bu sistemi baskıcı önlemlerle tamamen çökertmek için, tüm düğümlere küresel bir saldırı yapılacaktır. gerekli olabilir. Bu da sayıları ve bazılarının tanımlanamaması nedeniyle zordur.

Proof of stake Mekanizması aslında şu şekildedir:

Varlıkların sahipleri fonlarının bir kısmını emanete koyabilirler. Emanetteki fon miktarı ne kadar büyükse, protokol tarafından yönetilen bir algoritma aracılığıyla gelecekte belirli bir blok oluşturmak için seçilme olasılığı o kadar büyük olur.

Bir örnek vermek gerekirse,  571729 numaralı Bitcoin bloğunun hash değeri 000000000000000000000000000000110574374f4977cba59e315492589c78451cc2252b894’tür.

Bloğa eklenen işlemler, önceki bloğun karma parmak izi ve hash’in her yinelemesinde değiştirilen Nonce adı verilen numaralar dahil edilir.  Bloğun içerdiği bilgileri “çeviren” bloğun dijital parmak izidir.

Geçerli bir karma bulmak için her testte yeni bir karma parmak izi oluşturma işlevi. Bu, madencilik zorluğunun verdiği hedeften daha küçük bir değere sahip olmalıdır, bu da geçerli bir hash’in çok sayıda sıfırla başlamasını sağlayan şeydir.

Hesaplama gücü gerektiren bu nadir hash’i bulmak, sistem güvenliğinin garantisidir, Çünkü geçersiz bir blok için bu tür bir hash bulmak çok fazla elektrik harcanmasını gerektirir ve blok şebeke tarafından kabul edil

PoS’ye geri bakalım: Blok geçerliyse eğer katılan kişi, PoW’daki mutabakatta olduğu gibi, bu bloğun oluşturulması için planlanan parasal yaratımı ve bloğun işlem ücretlerini ödül olarak alacaktır.

Diğer katılımcılar ayrıca, tüm işlemlerin doğru olduğunu ve gönüllünün aynı varlıkları iki kez harcayarak hile yapmaya çalışmadığını doğrulama sorumluluğuna da sahiptir.

Durum böyleyse, uygulamalara bağlı olarak hile raporlanacak ve bunun birkaç sonucu olacaktır. Blok geçersiz kılınır ve emanetteki fonlar imha edilebilir, bilgi verene yeniden dağıtılabilir veya her ikisi birden olabilir.

Bu cezalandırma sistemine slashing denir. Ethereum 2.0’da mevcut olacak ve Tezos’ta zaten aktif durum olması ile bilinir.

Proof-of-Stake delegeleri Nelerdir?

EOS, Tron veya Ark blok zincirlerinde bulduğumuz Temsilci Teminat Kanıtı için DPoS, aynı zamanda bu blok zincirlerinin yerel varlıklarının sahiplerinin fonlarını depolamasına izin verir. Ancak bu kez, tanımlanmış bir blok doğrulayıcıya oy vermek için onlar için blokları doğrulamaktan sorumlu olacaktır.

Bu model, sabit sayıda doğrulayıcı ile daha az merkezi olmayan bir yaklaşımdır:

27 Tron’da, 21 EOS’da ve 51 Ark’da bulunmaktadır. Bu sınırlı sayıda doğrulayıcı teorik olarak klasik Pos’a göre daha fazla işlemi yönetmeye izin verir, çünkü bloklar daha az kişiyle paylaşılmalıdır ve seçilecek koşullar, sürekli performans ve gelişmiş ekipman gerektirdiğinden, blok zinciri daha ağır ve bloklar arasındaki süre daha kısa olabilir.

Proof-of-Stake sistemlerine karşı yapılabilecek belirli saldırılara karşı savaşmayı da amaçlayan bir ödünleşmedir.

DPoS değiş tokuşları, yatırımcının anlaması için önemlidir, çünkü varlıklarda çok büyük bir paya sahip olan aktörler, kendi seçtikleri doğrulayıcıları kolayca seçebilir ve hatta birbirleri arasında seçim yapabilir. Daha sonra neredeyse tüm parasal yaratımı tekeline alan ve her doğrulanmış blok için onlara tahakkuk eden, oldukça merkezi bir varlıklar çemberine dönüşebilirler.

Proof of Stake sistemleri Nedir? Erken Teşhisi

Bugün itibariyle Proof-of-Stake kullanan blok zincirleri  genç kesimlerle doludur. İlk uygulama 2013 yılında NXT oldu. Ancak burada bahsettiğimiz tüm protokoller 2014 yılından itibaren geliştirilmeye başlandı. Ve 2016-2018 yılları arasında faaliyete geçti.

Proof-of-Work, Bitcoin ile 10 yıldan fazla bir süredir sorunsuz bir zaman testine dayandığı için daha sağlam kabul edilir. Özellikleri, ağın hesaplama gücünün muazzam% 51’ine sahip olsa bile, olası saldırılar çok sınırlıdır.

Proof of Stake ilginç ve gelecek vaat eden bir modeldir. Elektrik tüketiminde oldukça düşüktür ve uygulamaya bağlı olarak PoW’a göre bazı avantajları vardır. Ancak bu yeni sistemlerin pratikte potansiyel zayıflıkların çözülebileceğini göstererek değerlerini kanıtlamaları gerekecektir.

Proof-of-Work ile temel bir fark, bir bireyin blockchain’in herhangi bir yüksekliğinde ve sıfır maliyetle birden fazla blockchain versiyonunu yaratabilmesidir. Çünkü protokol bu meşhur geçerli hash’i gerektirmez.

Proof Of Stake Sonuç ve Özet

Proof-of-Stake ekosistemde her geçen gün daha belirgin bir yer ediniyor ve özellikle bu sisteme geçmek isteyen Ethereum ile önemli bir konudur. Bu doğrulama yöntemi , gelecekte PoW’ye bir alternatif sunabilir , ancak sağlamlığının tanınması veya diğer alternatif modellerin ortaya çıkması birkaç yıl alacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*