Kripto Para Satın Almadan Önce Bunları Öğrenin!

Boga bayragi
Boga bayragi kripto paralarda

Kripto para satın almak istiyorsunuz, fakat borsanın nasıl işlediğine dair bir fikriniz yok. Öncelikle en önemli detaylardan bir tanesi grafiklerdir. Grafiklere güven duyan ve duymayan kesimler olsa da Bitcoin için bazen mecbur kalınıyor. Destek alınması için klasik grafik formasyonları vardır.

Kripto para almak ve satmak için bu grafikler işinize yarar diye düşündük.

Klasik grafik formasyonları nelerdir?

Klasik Kripto para almadan önce grafik formasyonlarına göz atmak önemli unsurdur. Teknik analiz (Ta) kullanılarak finans piyasayı analiz etmenin bir çok yolu mevcuttur. Sıradan bir al sat yapmak bazen sizi zor duruma koyabilir. Bu yüzdem kripto al sat yaparken yanlışlardan bir tanesi de grafiği öğrenmemektir.

Mum grafikler belirli bir zaman aralığı için fiyat hareketlerini gösterir.

Altta yatan fikir, bir varlığın fiyat hareketlerinin geçmişi incelendiğinde tekrarlayan yapıların ortaya çıkabileceğidir.

Mum grafik formasyonları grafiği çizilen varlıkla ilgili faydalı bilgiler sunabilir ve birçok yatırımcı bu bilgilerden hisse senedi, forex ve kripto para piyasaları için faydalanmaya çalışır.

Dikkat etmek gereken klasik grafik formasyonları  en yaygın güven duyulan grafiklerdir. Birçok yatırımcı tarafından güvenilir alım satım göstergeleri olarak kabul edilir. Teknik formasyonlar herhangi bir bilimsel prensibe ya da fizik yasasına bağlı olmadığı için, etkinlikleri büyük oranda bu formasyonları dikkate alan piyasa katılımcılarının sayısına bağlıdır.

Kripto para Borsalarında Bayraklar

Bayrak, uzun vadeli trendin aksi yönünde bir konsolidasyon alanıdır ve keskin bir fiyat hareketinden sonra ortaya çıkar. Direğe asılmış bir bayrağa benzer şekilde gözükür. Burada direk ani hareket ve bayrak da konsolidasyon alanıdır.

Bayraklar trendin devam etme potansiyelini belirlemek için kullanılabilir. Formasyona eşlik eden hacim de önemlidir. İdealde ani hareket yüksek hacimle gerçekleşmeli ve konsolidasyon evresi daha düşük, azalan bir hacme sahip olmalıdır.

Boğa bayrağı

Boğa bayrağı bir yükseliş trendinde ortaya çıkar, keskin bir yukarı hareketi takip eder ve genellikle formasyonun ardından yukarı hareket devam eder.

Boga bayragi
Boga bayragi kripto paralarda

Ayı bayrağı

Ayı bayrağı
Kripto Borsalarda Ayı bayrağı

Ayı bayrağı bir düşüş trendinde ortaya çıkar, keskin bir aşağı hareketi takip eder ve genellikle formasyonun ardından aşağı hareket devam eder.

Flama Bayrağı Nedir ?

Kriptolarda Flama bayrak
Kriptolarda Flama bayrak

Flamalar, konsolidasyon alanının kesişen trend çizgilerine sahip olduğu bir bayrak çeşididir ve daha çok bir üçgene benzer. Flama nötr bir formasyondur; yorumlanması şeklin ortaya çıktığı bağlama büyük oranda dayanır.

Kriptolarda Üçgenler Nedir

Üçgen, kesişen fiyat aralıkları ve genellikle bunu takiben trendin devam etmesiyle kendini gösteren bir grafik formasyonudur. Önemli kriterlerden bir tanesidir. Üçgenin kendisi, altta yatan trenddeki bir duraksamayı gösterir fakat bir geri dönüşü ya da devamlılığı işaret ediyor olabilir.

Yükselen üçgen grafiği

yükselen-ucgen
yükselen ücgen nedir

Yükselen üçgen, yatay bir direnç bölgesinin olması ve daha yüksek dip noktalar serisi üzerine yükselen bir trend çizgisinin çizilmesiyle oluşur. En temelde, fiyatın yatay dirençten sektiği her sefer alıcılar daha yüksek fiyatlardan giriş yapar ve daha yüksek dip noktalar oluşur. Direnç alanında gerginlik arttıkça fiyat en nihayetinde bu direnci kırmayı başarırsa yüksek hacimle hızlı bir yükseliş gösterme eğiliminde olur. Dolayısıyla yükselen üçgen bir boğa formasyonudur.

Alçalan üçgen

alcalan ücgen nedir
alcalan ücgen nedir

Alçalan üçgen, yükselen üçgenin tersidir.

Yatay bir destek alanı ve daha düşük tepe noktaları serisi üzerine alçalan bir trend çizgisinin çizilmesiyle oluşur.

Yükselen üçgende olduğu gibi, fiyatın yatay destek alanından sektiği her sefer satıcılar daha düşük fiyatlardan giriş yapar ve daha düşük tepe noktaları oluşur.

Genellikle fiyat yatay destek noktasını kırmayı başarırsa, yüksek hacimle hızlı bir düşüş görülür.

Bu nedenle alçalan üçgen bir boğa formasyonudur.

Simetrik üçgen

kripto coinler de simetrik üçgen
kripto coinler de simetrik üçgen

Simetrik üçgen alçalan bir üst trend çizgisi ve yükselen bir alt trend çizgisi ile oluşturulur ve her iki çizginin eğimi hemen hemen aynıdır. Simetrik üçgen, büyük oranda bağlama (yani altta yatan trende) dayanarak yorumlandığı için bir boğa ya da ayı formasyonu değildir.

Kendi başına, yalnızca bir konsolidasyon dönemini temsil eden nötr bir formasyondur.

Kriptolarda Takozlar

Takoz, kesişen trend çizgileri ile oluşturulur ve fiyat hareketlerinin sıkıştığını gösterir. Bu durumda trend çizgileri, tepe ve diplerin farklı oranlarda yükseldiğini ya da düştüğünü gösterir.

Altta yatan trend zayıfladığı için bir geri dönüşün gerçekleşmek üzere olduğu anlamına gelebilir. Flama formasyonuna, düşen hacim eşlik edebilir ve bu da trendin momentum kaybettiğini gösterebilir.

Yükselen takoz

yükselen takoz
yükselen takoz

Yükselen takoz bir ayı geri dönüş grafik göstergesidir. Fiyat sıkıştıkça yukarı trendin gitgide zayıfladığını ve fiyatın sonunda alt trend çizgisini kırabileceğini gösterir.

Alçalan takoz

Alçalan takoz bir boğa geri dönüş göstergesidir. Fiyat düştükçe sıkışmanın arttığını ve trend çizgilerinin daraldığını gösterir. Alçalan takoz genellikle yukarı yönlü bir sıçramaya neden olur.

Kripto para dünyasına katılmak mı istiyorsunuz? Binance üzerinden Bitcoin alabilirsiniz!

İkili tepe ve ikili dip NEDİR

İkili tepe ve ikili dip, piyasanın bir “M” ya da bir “W” şeklinde hareket etmesiyle ortaya çıkar. İlgili fiyat noktalarının birebir aynı olmasa fakat birbirine yakın olsa bile bu formasyonların geçerli olacağını belirtmek önemlidir.

Genellikle ikili dip ya da tepe noktalarına formasyonun geri kalanından daha yüksek bir hacim eşlik etmelidir.

İkili Tepe nedir? 

ikili tepe nedir
ikili tepe nedir

İkili tepe, fiyatın iki kez tepe yaptığı ama ikinci denemede daha yukarıya çıkış yapamadığı bir ayı dönüş formasyonudur.

Aynı zamanda, iki tepe noktası arasındaki geri çekilme orta seviyede olmalıdır.

Fiyatın, tepe noktalar arasındaki geri çekilmeden daha düşük seviyelere inmesiyle formasyon doğrulanır.

İkili dip

İkili dip, fiyatın iki kez dip yaptığı ve en nihayetinde daha yüksek bir tepeyle devam ettiği bir boğa dönüş formasyonudur.

İkili tepeye benzer şekilde, iki dip noktası arasındaki geri çekilme orta seviyede olmalıdır.

Fiyatın, iki dip nokta arasındaki geri çekilmeden daha yüksek seviyelere çıkmasıyla formasyon doğrulanır.

İkili dip nedir
İkili dip nedir

Omuz baş omuz

Omuz baş omuz, bir taban çizgisinden (boyun çizgisi) ve üç tepeden oluşan bir ayı dönüş formasyonudur.

Yanlardaki iki tepe yaklaşık aynı fiyat seviyesinde, ortadaki tepe ise diğer ikisinden yüksek olmalıdır.

Fiyatın boyun çizgisi desteğini kırmasıyla formasyon doğrulanır.

omuz-bas-omuz kriptolar
omuz-bas-omuz kriptolar

Kriptolarda Ters omuz baş omuz 

İsminden de anlaşılacağı gibi omuz baş omuzun tersidir, dolayısıyla da bir boğa geri dönüşünü gösterir.

Ters omuz baş omuz, bir düşüş trendinde fiyatın daha düşük bir dip yapması daha sonra sekmesi ve yaklaşık ilk dip seviyesinde destek bulmasıyla oluşur.

Fiyatın boyun çizgisi direncini kırması ve yükselmeye devam etmesiyle formasyon doğrulanır.

ters omuz baş omuz kripto paralar
ters omuz baş omuz kripto paralar

Bu bilgiler ile kripto paralar almadan önce daha iyi bir yol çizeceğinizden hem fikiriz. Birçok piyasa analizi yönteminde olduğu gibi kendi başlarına değerlendirilmemeleri gerekir.

Bazı konular hakkında Binance’den yararlanılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*