Marvel entertainment

marvel
marvel

Marvel Entertainment, çok büyük bir şirket olup, 1998 yılında Marvel Entertainment grubu ve Toy Biz’in bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Amerika kökenli ve ilk olarak bu kesim için başlamış Global çapta büyümüştür. Merkezi New York City’de yer alarak, The Walt Disney Company’nin yan kuruluşu olarak bilinir.

İlk olarak Marvel Comics’in çizgi romanları gibi eserleri ile adını duyurmuş, bunun yanı sıra film ve şovlara doğru yol almıştır. 2023 yıllarında ise, Marvel Comics ve Marvel Games‘e entegre edilmiştir. 1991 yılında Marvel tam ismini ve kökünü tanıtarak piyasaya girmiştir.

The Walt Disney Company’nin yan kuruluşu olma sebebi 2009 yılına dayanır. Bu yılda, Walt Disney Company 4 milyar doları geçen para ödeyerek satın almıştır.

Marvel Entertainment Geçmişi

Marvel Entertainment grubu, Inc, veya MEG adıyla da tanımlanabilir. 2 Aralık 1986’da ilk adımını atıp girişini gerçekleştirmiştir. O yıllarda Marvel Comics ile Marvel Productions’ı içeren şirket, 1989’da Ronald Perelman’ın MacAndrews ve Forbes Holdings tarafından satın alınmıştır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Marvel, ilk olarak tam açılışını 1991’de yaparak genişlemeler ile büyütmüştür. Bununla kalmayıp şirketin zorlu süreçleri olmuş, 1996 senesinde iflas başvurusuna bile yeltenmiştir. Ancak, çeşitli nedenlerle yaşanan mali sorunlar ve sektörel zorluklar nedeniyle 1996’da iflas başvurusunda bulundu. Makale ilk başında Toy Biz ile birleşme sebebi burada başlamış, Marvel Enterprises adına geçişi sağlanmıştır. Daha sonrada bu iki birleşmeyi Walt Disney Company satın almıştır.

Disney ile Entegrasyonu

Marvel Entertainment, 29 Mart 2023’te Disney’in bulunduğu daha verimli ve iş dallarında zengin birimlerine entegre edilmiştir. Marvel operasyonları, Disney’in geniş iş portföyü içinde yönetilmesi ve daha da büyümesi için amaçlanmıştır.

Disney’in güçlü altyapısını bu şekilde daha da verimli yapması için projeye adım atılmıştır. Sinema, TV, tüketici ürünleri gibi alanların geniş pazarlamasında ilk hedef bu entegre sistemi olmuştur.

Marvel Lisansları

Sony Pictures, Spider-Man filmleri, IMG Worlds of Adventure ve Universal Destinations & Experiences ile olan lisans anlaşmalarını içeriyordu. Ayrıca en önemli lisanlardan birisi olan Marvel karakter haklarınıda kapsardı. Bu lisanslamalar Marvel için oldukça önemli olmuş, süreçlerin çok hızlı bitmesi için elinden gelenin en iyisini yapmıştır. Bununla birlikte Marvel Studios, Entertainment tarafından kurulsa da, şirketin film ve diğer medya organlarını yönettiğini de belirtmek isteriz.

Marvel Kuruluş Tarihi1998-2005
Şirket türüBağlı ortak
Endüstri TipiEğlence
Hizmet bölgesiTüm dünya çevresi

1 geri izleme / bildirim

  1. Marvel Oyun Firması - Mmorgonline.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*