Melek Yatırımcı Nedir, Tüm Özellikleri ?

Melek yatırımcı kimdir
Melek yatırımcı nedir, kimdir

Melek yatırımcı nedir? Kimlere melek yatırımcı denir? Yazımız sonunda tamamen melek yatırımcı özelliklerini kavrayarak türlerini öğrenmiş olacaksınız. Sermaye ve anapara gibi birçok temel prensip melek yatırımcıda bulunur. Hangilerine bu ad verilir belirtmeden önce bi not yazmak istiyoruz.

Türkiye’de ve Dünya’da her ülkenin melek yatırımcı derneği bulunur. Örneğin Türkiye’de Angel investor diye tabir edilen dernekleri ve kişi örneklerini söyleyelim.

  • İstanbul Startup Angels
  • BUMED Business Angels
  • Hasan Aslanoba
  • Nevzat Aydın
  • Özgür Demirtaş

Melek Yatırımcı Ne Demek ?

Bir melek yatırımcı, gelişiminin ilk aşamalarında olan bir şirkete yardımcı olmak için sermaye koyar. 

Tipik olarak profesyonel bir risk sermayesi şirketine bağlı olan bir durumdan hariç kapsamı bulunur. Havuzlanmış bir meblağ yatırımı yapan risk kapitalistlerinin aksine , melek yatırımcılar kendi risklerini alan ve destekledikleri bir vizyonu finanse eden yalnız bireylerdir.

Yeni bir başlangıcı desteklemenin karşılığında, melek yatırımcılar genellikle şirkette öz sermaye ile ödüllendirilir. Girişim başarılı olursa, melek yatırımcılar yatırımlarını ve ardından bazılarını geri alırlar.

Kripto dünyasında, birçok yeni blockchain şirketi, genellikle yatırım ve girişimcilik ağları aracılığıyla izlenen melek yatırımcılar aracılığıyla finanse ediliyor.

Melek Yatırımcıların İşletme Sahibine Avantaj ve Dezavantajları

En büyük avantaj, melek yatırımlardan finansmanın, borç finansmanından çok daha az riskli olmasıdır. Bir kredinin aksine, yatırılan sermayenin iş başarısızlığı durumunda geri ödenmesi gerekmez.

Ve melek yatırımcıların çoğu işi anlar ve uzun vadeli bir görüş alır. Ayrıca, bir melek yatırımcı genellikle bir yatırımın yanı sıra kişisel bir fırsat da arar.

Melek yatırımcıları kullanmanın birincil dezavantajı, bir parça sahibi olarak tam kontrolün kaybedilmesidir. Melek yatırımcınız, işin nasıl yürütüldüğü konusunda söz sahibi olacak ve işletme satıldığında kârın bir kısmını da alacaktır.

Borç finansmanı ile, kredi veren kurum, şirketinizin operasyonları üzerinde hiçbir kontrole sahip değildir ve kardan hiç pay almaz.

Melek Yatırımcı Özellikleri Ve Arama Kriteri

Bir melek yatırımını kabul etmeyi düşünen herhangi bir iş adamı için, örneğin ticari faaliyetlerdeki uzmanlık veya iyi tedarikçilere erişim gibi, yatırımcının anlaşmaya paranın yanı sıra ne getireceği konusunda çok net olması önemlidir.

Ayrıca, melek yatırımcının nasıl çalışacağına dair bir anlayış geliştirmek istersiniz, çünkü bu kişi, işletmenizin nasıl yürütülmesi gerektiğine dair kendi çelişkili fikirlerine sahip olabilir.

Ayrıca kapsamlı bir iş planına sahip olmak da önemlidir. Küçük bir işletme olarak, kredi verenlerden veya yatırımcılardan finansman sağlamak için buna ihtiyacınız olacak.

Melek yatırımcı nedir, özellikleri nelerdir belirttikten sonra tüm yorumlarınızı yazmanızı önemle rica ederiz.

1 geri izleme / bildirim

  1. BNB ve Kullanım Amacı - Mmorgonline.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*