MMORPG Nedir Nasıl Oynanmalı

MMORPG nedir nasıl oynanmalı
MMORPG nedir nasıl oynanır

MMORPG nedir, nasıl oynanmalı denildiğinde, akla ilk gelen şey kolaydır oynaması diye düşünülüyor. Oysaki bilgisayar ekranına girdiğinizde işlerin aslında oldukça zor olduğunu görürsünüz. Sizinle beraber devasa çapta oynayan binlerce insanın kıyasıya yarışıp savaştığına denk gelirsiniz.

Bu yazıda hem MMORPG nedir, hem de nasıl oynanmalı ile ilgili tüm ayrıntıları paylaşacağız. Ayrıca oyuna nasıl başlanması gerektiğinin de püf noktalarını alacaksınız. Tüm Mmorpg oyunların kısa bilgisini anlattığımız yazıda da bahsedilen fantastik ve diğer oyun türlerine de ayrıca yer vereceğiz.

MMORPG Nedir?

Fantastik bir dünyada karakterinizin modelini işlediğiniz ve oynadığınız oyuna göre milyon veya binlerce oyuncuyla yarışılan türe MMORPG denir. Aslına bakarsanız İngilizce karşılığı ve açılımı, Massively multiplayer online role playing game anlamını taşır.

Gerçekçi bir stili ortaya koymak için uğraşan oyun şirketleri, her güncelleme ile başarılı bir evren yaratır. Bu yaratım bakış açışı ve bağımlı olmayı düşündürmelidir. Peki, MMORPG formatı gelişmeden ve tanınmadan önce hangi tür oyunlar bulunuyordu?

Devasa çevrim içi çok oyunculu demek, MMORPG’nin Türkçe karşılığıdır. Ve bu formatı ilk bulan isim, Richard Garriott’tur. Bu oyun tasarımcısı, yıllardır muazzam olarak farklı fikirlerde düşünerek, metin tabanlı oynanan oyunlardan herkesin yeni türe geçmesi için çaba harcamıştır. Öncesinde, metin tabanlı MUD türler bulunurdu. Bu sade ve yazılarla işlenmiş yapay zeka tarzında ilerleme sağlıyor, hiçbir görsel ve grafik efektleri barındırmıyordu.

Richard Garriott, buna son verecek ilk isimlerden birisi olma yolunda ilerliyor, görevleri ve karakterleri kafasında kurguluyordu. Aslında dediği gibi her şey ilerlemiş, 1996’da ilk MMORPG oyunu Meridian 59 olmuştur.

MMO RPG Ve MUD Farkı Ne?

MUD türlere giriş yaptığınızda veya RPG modellerine baktığınızda, arasında çok fark olduğunu görseniz de, ana bağlantı kesiş noktaları aynıdır. Nedeni ise, Richard Garriott MUD tarz modellerini yıllarca incelemiş ve üzerinde düşünmüştür. Bu sayede MUD’ların özellikleri gibi, karakter rolünü geliştirme, görev yapma ve diğer oyuncularla muhabbet gibi bir çok aynı rolü beraberinde getiriyor.

MMORPG terimi, her ne kadar aynı anlamı MUD ile taşımasa da, fikirlerin aynı olduğuna rastlarız. Keşifler, savaş veya ticaret gibi birçok üretim modeli aynı kapıya çıkar. Farklı olan sadece ikisi arasında ki göze çarpan görüntülerdir. Ultima online gibi bir oyun, MMORPG modelinin gelişmesinde büyük öneme sahiptir.

MMO, RPG Nedir ve Nasıl Oynamalı?

Aslında ana hedef MMO ve RPG anlamları ve bu kelimelerin birbirinden ayrılmış olmasıdır. MMO’ya çok oyunculu derken, RPG’nin kurgusal ortamın karakter geliştirdiği yerlerde geçtiğini anlamlıyız. Ayrıca bu kelimelerin ilk ismi olan MMORPG, bilim kurgudan tutun gerçek yaşama kadar bir çok türün ortaya çıkmasına öncülük etmiştir.

Sanal bir dünyada geliştirdiğiniz karakterler, oyun çağının başlamasıyla kıyasıya yarışır. Bu yarışma kişiden kişiye değişerek, üstünlük kurma ve sosyal etkileşim kurarak loncalarını büyütme hedefi ile ilgilidir. Ancak çoğu az kişi başarılı olurken, diğerleri ezilme veya yenilgiye uğrayabiliyor. Burada devreye giren en önemli faktörlerden biri, MMORPG nedir, nasıl oynanmalı cevabına bakmamasıdır.

Normal dünyada olduğu gibi, internet aleminde de ne yaparsanız yapın bilmek önemlidir. Merak etmeyin, daha alt başlıklarda tüm kavramları ve içerikleri size açıklayacağız.

MMORPG Terimi ve Genel Açıklaması

MMORPG terimi, oyun dünyasında oldukça etkileyici bir yere sahipken, binleri bulan sanal ortamın mücadelesi olarak nitelendirilir. Kore veya Japonya’da oynayan bir oyuncu ile hızlıca arkadaş olabilir veya bir düşmanlık edinebilirsiniz. Bu genellikle kişiden kişiye değişir, ancak oyun kuralları değişmez. Savaşı veya barışı getiren MMORPG teriminin detayı sadece kazan ya da kaybet değildir. Eğlence veya kin beslemeye kadar gider. Eğer hırslı bir oyuncuysanız, sabırlı olmanızda yarar var.

MMORPG’lerin geçmişinden günümüze çok oyuncu kitlesi gelmiş geçmiştir. 1997 civarında net olarak ortaya çıkan ve grafikleri olmayan MUD adı verilen oyunlara dayanır. İlk olarak 1974 yılında Mazewar tarzındaki oyunların piyasaya çıkışından sonra başlıyor. Esinlenme yönteminin ve geliştirme, üretme aşamasına bu tarzlar öncülük etmiştir.

Günümüzde ise MMORPG’ler, gelişmiş grafikleri, geniş oynanabilirlik ve derin hikayelerle oyuncuları etkiliyor ve bağımlı yapabiliyor. Gün geçtikçe oyun içi etkinlikleri değişerek, sizi ekrana alıkoyma heyecanı var. Farklı karakterleri deneyimleyebiliyor, dünyaları keşfedebildiğiniz harika manzaralara gidebiliyorsunuz. Büyüleyici dünyaları keşfederek, görevleri tamamlamadığınızda seviye atlama ve karakterlerini güçlendirme gibi özellikleri beraberinde getiren oyun mekaniğinin kategorisine MMORPG’de diyebiliriz.

MMORPG Oynamadan Önce?

Hangi türü seçtiğiniz kişiden kişiye önemli olsa da, MMORPG oynamak için bazı başlangıç aşamaları vardır. Mmorpg nedir ve nasıl oynanmalı denildiğinde, tanımını öğrendikten sonra ilk yapmanız gereken şeyin iyi bir salon veya odanızın olmasıdır. Oda ışıkları ve ortamın düzeni sizi etkileyebilir. Bu yüzden ilk yapmanız gereken odanın havalı ve düzenli olması gerekiyor.

Daha sonrası ışıklandırma ve bilgisayar masasıdır. Bilgisayar masanızın üzerinde, dağılmış kablo ve ekipmanları toparlayın. Klavye veya Mouse gibi araç gereçleri ayarladıktan sonra, monitörü gözünüzün altında kalacak şekilde hizalama yapın. Bu hem göz sağlığı için, hem de uzun süre oynama için ideal yöntemdir.

Unutmayın, rahat bir ortamınız yoksa ister aksiyon, isterseniz macera odaklı çevrim içi oyunlardan zevk alamazsınız.

Masa ve oda düzeni yapıldıktan sonra, bilgisayar veya herhangi bir cihazınızın üstün performanslı olması gerekiyor. FPS açısından en ideal ekran kartını aldığınızdan emin olun. İşlemci gücü yüksek bilgisayarla her daim sizi 1-0 önde başlatır. Bağımlı eden MMORPG oyunları, her zaman donanım gücü istiyor. Ayrıca bu esnada oturuş tarzınız için iyi bir koltuk seçimi de yapmalısınız. Oyuncu koltuğu alamıyorsanız bile, rahat bir sandalye ve göbek hizasında bir masa elverişlidir. Hafif göbek üstünüzü de geçebilir.

MMORPG Nedir, Nasıl oynanmalı Nereden Başlanmalı?

Bu sanal dünyaya girmeden önce, hangi tür oyunu oynayacağınıza karar vermelisiniz. MMORPG’ler tema veya tarz olarak değişiklik gösterir. İlgilendiğiniz kategorilerde uzun süre zevk alacağınız oyunu seçmek, size eğlence dolu bir keşif yapmanızı sağlatır.

Ancak şunu bilmenizde yarar var ki, bu tür devasa çevrimiçi modellerin çok çaba gerektirdiğini ve bu yüzden doğru başlangıca gittiğinizi anlamınız gerek. Yanlış bir oyun seçiminde, çok vaktiniz kaybolmasın diye oyuncu topluluğu ve hakkındaki tüm bilgileri önceden toplamanız gerek. Bu size avantaj kazandıracaktır.

Tema ve Bölge Seçimi?

Her oyunun teması ve bölgesi farklı olabilir. Türkiye gibi çok ülkeye açılmayan bir çok oyun vardır. Bu yüzden tema seçiminiz tarihsel bir oyunsa, bölgesine de dikkat etmeniz gerekir. Bazı geliştiriciler Japonya’da yer alan oyunu, çoğu ülkeye kısıtlamışken, bazıları bunu yapmaz. Global olarak açılmış MMORPG türünü bulmanızda yarar var.

Bu yüzden tema seçimine önce bakmanız, daha sonra bölgesi uygun mu diye kontrol etmenizde yarar var.

MMORPG Nasıl Oynanmalı?

İlginizi çeken devasa çevrim içi çok oyunculu bir oyunu bulun. Yukarıdaki gibi, temasını tercih edin ve bölgesi açık mı diye kontrol edin. Dil desteği Türkçe yoksa, zorlanabilir veya güçlük çekebilirsiniz. Oynanış mekaniği size uygunsa bu konuda işlem tamamdır. Hemen ardından her oyunun ana sitesi vardır. Giriş veya yeni kayıt bilgilerini doldurun ve bunu saklayın. Kayıp etmeniz veya e posta unutmanız sonucu emekleriniz heba olmasın.

Bazı çevrim içi oyunlar, ilk giriş esnasında size temel kontrolleri öğretmez. Bu genelde eski MMORPG türlerinde vardı. Ancak 2023’te çıkarılan çoğu Games, ilk girişte öğretici modu ile devreye giriyor. Eğer yoksa kılavuzuna bakıp, videoları seyredebilirsiniz.

Temel mekanikleri öğrenmeden dalış yapmanız veya klavyeye saldırmanız oldukça zaman kaybettirebilir. Görevleri almak için, hangi NPC ne veriyor bilmenizde yararlıdır. Oyun kontrolü ve hareket etme deneyimine çırak olarak başlamak için talimatları ve yönlendirmelere bakın.

İlk başlangıçta seviye atlamak genelde kolay olsa da, cansız oyuncu olan NPC’lerden görevleri almanız gerekir. Göreve alışırsanız seviye ilerlemeniz daha hızlı olacaktır. Rakipleriniz bu sırrı bilmiyor mu?

Belki de hayır, ancak ilk okuyan sensin ve hala onlar geride kaldı. MMORPG nedir, nasıl oynanmalı denildiğinde akla ilk gelen geride kalmamak olmalıdır.

İlk etapta GOLD ve EXP ihtiyacınız oldukça fazladır. Görevleri sizi hem geliştirir, hem seviye atlatarak ekipman ve yeteneklerinizi daha hızlı ilerletir. Bu yüzden aksatmamanız önemlidir. Eğer başlayacağınız oyun içinde çoklu Party sistemi varsa katılmanız avantajlıdır. Klanlara giriş yapmak, yardımlaşma ve büyüme açısından öncelik olmalıdır. Toplulukta iyi sohbet size yardım edilmesini sağlar.

Bu sayede hem ticareti hem de ekipman gereksinimlerini karşılama kolaylaşır. Şimdilik aşağıda ki bazı kısa kelimelere bakın. Ayrıntılı MMO ve RPG kısa terimlerine buradan bakabilirsiniz.

KavramTanım
Quest (Görev)Oyun içi hedefe alınmış ve yapılması gereken görevler.
Experience (Deneyim/EXP)Görevler veya yaratıkları öldürme sonrası elde edilen puandır. Seviyeyi yukarı taşır.
Stat/Stat Point (Stat/Nokta)Karakter özelleştirmek içindir. Gücü veya hızı buna örnektir.
Skill (Yetenek)Canavara veya PvP esnasında düşmana vurulan darbe diyebiliriz. Her yetenek farklıdır.
PVM (Player Vs. Monster)Yaratıklara karşı savaş
Item (Eşya)Giysi, ayakkabı veya özel eşyaların adıdır.
Potion/Support (İksir/Yardımcı)Destek eşyası
PVP (Player Vs. Player)Diğer oyunculara karşı üstünlük kurmak için savaş
Race (Irk)Irkı belli eden bir terim.
Class (Sınıf)Savaşçı, büyücü veya diğerlerini seçmek, bir meslek de denilebilir.
Boss, Lord veya diğerleriFarklı büyüklüğü ve yüksekliği olan bir tür yaratık. Kesmesi diğerlerine
göre daha zordur.
Town (Kasaba)Güvenli bir bölge ve tüccar yada NPC’lerin olduğu alan.
Party/Team/GroupGrupları temsil eder.
Clan/GuildBirlik
Castle SiegeStratejik savaşların yer aldığı alan.
Nation WarIrk veya diğer türlü savaşlar

Her terim oyun kılavuzunda size yardım edecektir. Daha fazla oyun terimleri için buraya gidin. Oyun hakkında bilgileri öğrenmeden oynamanız sizi zorlayacak ve geride kalmanıza sebebiyet verecektir. Mmorpg çeşitli türleri burada bulabilir, bilgisayarda veya tarayıcı üzerinden oynanacak oyunları da görebilirsiniz. Sizin de bugüne kadar tercih ettiğiniz oyunu yoruma yazabilirsiniz.

3 geri izleme / bildirim

  1. Tüm Mmorpg oyunlar - Mmorgonline.com
  2. Fantastik Online Oyunlar Nedir - Mmorgonline.com
  3. Oyun Terimleri ve Kısaltılmış Rehberi - Mmorgonline.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*