Fantastik Online Oyunlar Nedir?

Fantastik Online Oyunlar Nedir
Fantastik Online Oyunlar Nedir

Fantastik online oyunlar nedir, hangi türleri kapsar düşüncesiyle konuya giriş yapıyoruz. İngilizce kısa adı, fantasy role playing olarak bilinir. Aslında Türkçe anlamına da FRP oyunu demeniz yeterlidir. MMORPG’lerde en çok tarz stilinde kurgulanmış sanal dünyanın adıdır.

Bir diğer İngilizce çevrimi ve manası ise, fantezi oyunlarıdır. Bu format bir bilim kurgu oyun kategorisi veya macera türleri ile aynı olmamakla birlikte, macera ile eşdeğer bazı özelliklere de sahiptir. Frp ne demek diye bir çok forumda sorulan soruların asıl kısa cevabı, fantastik rol yapma oyunudur.

Fantastik Tabanlı Online Oyunlar Nedir?

İlk Mmorpg nedir ve nasıl oynanacak adı makalemizde, bu evrenin var oluşunu ve tarihini yansıttık. Konuyu okuyarak bilgi sahibi olmanız ve fantastik oyunların çıkış tarihini görebilirsiniz. FRP’ler, MMO oyunlar ile birlikte gelmemiş ve ana sektörün gelmesinden sonra oyun mekaniğine işlenmiştir.

Belki çocuklukta belki de gençliğimizde tanıştığımız MMO’ların tarzı genelde fantezi olarak geçmiş, ama çoğu azı bunu incelemeye almıştır. Video oyunların çıkışı ile birlikte bazı senaryolar da gerekiyordu. Fantezi tabanlı oyunlar, bir çok çeşitli türde işlenebiliyor. Genelde fantastik şekilde kurgulanmış bir dünyalarda yaşanır. Çok oyunculu olması ve kurgu ile hayali evrenin birleşmesi sonucu ortaya sunulur.

Karakter geliştirme, kılıç kullanma gibi bir çok özelliği içerir. Karakterleri oluşturduktan sonra, fantastik dünyalarda maceralara atılabildiğiniz türe FRP denir.

FRP Tür ve Çeşitleri Nedir?

FRP, rol yapma oyun türleri de kendi aralarında çeşitli biçimlere ayrılmıştır. Mitolojik ve kurgusal olarak internetin bağlı olmasını gerektirir. En iyi fantastik oyunlarını buradan görebilir, çeşitliliğine bakabilirsiniz. Bir fantezi oyun demek, oyuncuları büyüleme biçiminde örmeli ve uzun süre size neler olup bittiğini araştırmaya koyma özelliğini ortaya çıkarmalıdır. Bu yüzden sanal veya gerçek bir dünyanın farkını göstermemelidir. Genel FRP oyunlarındaki amaç bu olarak, oyuncuları bağlama ve bağlılık sürelerini artırma eylemini taşır.

Aşağıda size fantastik online oyunlar nedir diye anlattığımız çeşitliliği yansıtılmıştır.

  • Massively Multiplayer Online Role-Playing Game: Bini geçen oyuncuların bir araya geldiği geniş ve açık bir dünya. World of Warcraft gibi ve daha fazlası örnek olarak sunulur.
  • Aksiyon-RPG: Hız ve dövüşün bir arada tutulduğu fantastik rolleri içerebilir.
  • Aksiyon-Macera: Bu karışım neticede hikaye odaklı maceraları fantastik olarak kurgulayabilir.
  • FPS, Fantastik Aksiyonları: Birinci şahıs nişancı mekaniğiyle ortaya çıkmış, fantastik evrenin oyun türleridir.

Bununla birlikle her oyun modelinin kendine göre işleyiş tarzı bulunur. Eğer fantezi temalı oynamak istiyorsanız, görevler, bölgeler ve güncellemeleri de göz önünde bulundurmalısınız. Keşif alanlarını gezme ve sosyal etkileşim gibi özellikleri de içinde barındırdığını bilmenizde yarar var.

Hile ve türevleri çok az olacak derecede az olan fantastik türleri, geniş bir güncellemeler sayesinde korunmaktadır. Çok eski tarihinden bu yana bir çok FRP’ye HACK saldırısı olsa da koruma ve güvenlik yöntemleri engel oluyor. Ayrıca fantezi temaları ile çoğu gerçek hayat hikayelerinden esinlenme ve oyun şirketleri tarafından kurgulama yapılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*