Silkroad Online

Silkroad Online
Silkroad Online

Silkroad Online, ilk olarak 2002 yıllarında keşfedilmeye başlanmış ve geliştirme aşamasını tamamlamış online MMORPG’dir. Silkroad oyunu hakkında çok kapsamlı bir yazı sunarak, bilen bilmeyen herkesin karakter isimleri ve server bilgilerini de alt yorumlara bekleriz.

Silkroad online, ilk olarak Güney Koreli video geliştiricisi JOYMAX tarafından ele alınmış devasa çok oyunculu bir oyundur. Çevrim içi rol yapma oyununda, antik dünyanın zorlu topraklarında ipek yolundan geçen ticareti ele almış hikayesi vardır.

Silkroad Online Nedir?

İnternete bağlı olmak şartı ile, dünya üzerindeki diğer oyuncularla savaş yada barış büyüsüne kapılacağınız fantastik oyun türüdür. 2004 yıllarında evlerde yaygın olmayan internet nedeniyle, kafelerde sıra bekleyen insanlara rastlanırdı. Öyle ki internet kafelerde oyun oynayan ve sıra bekleyen insanların gördüğü bir başka ekran yansıdı. Birileri elinde kılıç ve ok ile canavarları kesiyor, ne olup bittiğini anlamaya çalışan meraklı gözler bulunurdu.

Ekranın içinde beliren her vuruş sonrası kan ve seslerin güzelliği sıra bekleyenleri heyecana bürürdü. Bu oyunun adı ne abi! Diye diye meraklı gözler cevap beklerken, Silkroad online diye cevap sesi gelirdi. Cevap sesi gelirdi ancak oyunun atmosferine kapılan ve koltuğa yayılmış oyuncu, bu cevabı hemen vermezdi. Çünkü oyun mekaniği kullanıcıyı içine alır, ekrandan başka bir yeri göstermezdi. Bu serüvenli macera temalı Silkroad, o yıllardan günümüze bir çok hikaye ile bürünmüştür.

Silkroad Online Ne zaman Çıktı?

İlk olarak 2004 yılında çoğu ülkede lansmanın yer aldığı ve dünya geneli 2006 yılında faaliyete konulduğu bilinir. İlk çıkışı ile gündem olan Silk Road, Avrupa ve Doğu Asya civarlarında mutlulukla karşılandı. Her bir şehirde sadece konuşulan Silk Road’ın içeriğiydi.

Çıkış yılından itibaren benzersiz ortamı ve oynanış tarzı ile dikkatleri üzerine çekti. Çekişme, rekabet ve düşmanlığın bol olduğu içerikte, ticaret gerçek paralar da kazandıracaktı. Koreliler yapımda ve kurguda kullandığı hayat prensiplerini de oyun içine aktarmayı başarmıştı. Genel anlamda ilerleme derecesi ve oyuncu toplulukları kurulmaya başlandı. Dünya kitlesi üzerinde yaygınlaşan Joymax’ın oyunu, eşya geliştirme ve evcil hayvanları yükseltip satma gibi bir çok özelliğe sahipti.

Türkiye’de bir sunucu yoğunluğu vardı. Bu ilk zamanlarında ki çıkışı nedeniyle, eğer Premium satın almazsanız girişiniz zor olacaktı. Kafelerde 7 saat giriş bekleyenleri görmek şaşırtmıyordu artık.

Silkroad Tarihi ve Server Status Bilgisi

Ünlü ipek yolu boyundan, Çin’in kurak ve boy salmış topraklarından geçen öyküsü toplumun eğlencesi oldu. Fantezi bir MMORPG kurgusu ile, ipek yolu ticaretini ele almış ve oyuncuların kendi karakterlerini geliştirmesine öncülük eden oyun bir hayli sevilmiştir.

Kervan taşıma modeli ile bir şehirden diğer kasabaya mal taşınır, karşılığında oyun parası alırsınız. Ancak bu ilk zamanlarda sadece para kazandırırken, ilerleyen zamanlarda toplanan İtemlerden elbise takımları oluşturmanıza olanak tanırdı. Tarihinde ki en büyük mal taşıma ve kervan çekme zorlukları 2007 senelerinde olmuştur. Kervan çekerken öyle kolay ilerleme sağlanamaz, bir hırsız ordusuyla baş başa kalırdınız. Hotan’dan Jangan’a taşınan bir kervan örneğinde, bir mesajla bir ordu hırsız kervanı yağmalamaya gelirdi. Ortalık kan gülüne döner, kim nerde belli olmazdı.

Server durumu ise, gün geçtikçe değişir, doluluk oranları artardı. Server isimleri ve sunucu durumlarındaki oyuncu sayısını konu alan Rev6 adında site vardı. Bu sitede hangi serverde kaç oyuncunun olduğunu görebilir, doluluk ve boşluk sayısı belirtilirdi. Buna göre de, boşluk ve 3,500 kişi altına düşermi diye bekleyenler, ansızın giriş yapmak için Enter tuşuna yüklenirdi.

Hatta bir ara Rev6 yüzüne çarların soyulduğunu iddia edenler vardı. Bu iddia doğru olsa, çok süre sonra Rev6 kapandı. Güncel server durumları TRSRO için vardır. İSRO Silkroad online’nin orijinal adıdır. İSRO server durumları müsaittir. TRSRO’ya daha sonra değinerek detayları anlatacağız.

Silkroad Online Özellikleri

Silkroad Online, tarihsel İpek Yolu’nda geçen kurgusal bir versiyon türüne en iyi örneklerden birisi olmuştur. Karakterinizi geliştirerek, rakiplere korku saldığınız bu oyunun bir çok özelliği vardır. Ayrıca karakterleri geliştirdiğinizde, satışa çıkarabilirsiniz. Üzerindeki silah ve eşyalara göre gerçek Türk veya Avrupa parasına sahip olabilirsiniz. 2008 yıllarında en çok alışveriş yapılan bir oyun türü arasına girmiş, karakter karşılığında araba takası yapanların olduğu bilinmelidir.

 • Güçlü eşya özelliği
 • Görevleri tamamlama
 • Canavarlar ile savaş
 • Kale savaşları
 • Guild savaşı
 • Silahları güçlendirme
 • Seviye geliştirme
 • Etkinlikleri takip edebilme
 • Battle Arena
 • İş sistemi ( Ticaret seviye 20’de açılır)
 • Eylem tabanlı savaşlar
 • Sanat ve evcil hayvanlar
 • PvP Modları
 • Unique Kesme

Bu özellikler arasında en belirgini, Silkroad Online’yi hafızada tutacak ticaret sistemidir. Baharat, değerli taşlar, element gibi malların bir şehirden diğerine ulaştırılması oyuncular arasında çok ilgi çekici hale gelmiştir. Deve veya at ile taşınacak mallar, filler ile de götürülebiliyor.

İlk yıllarında sadece 50 seviye test aşaması yapılmış, daha sonraları seviye güncellenmeye başlanmıştır. Çin ırkı ilk gelen karakterlerdir. Daha sonra Avrupa ırkı gelmiş, yakın dövüş ve büyücülük gibi oyun içi özelliği çoğaltılmıştır. Taklamakan, Avrupa, Çin, en bilindik haritalardır. Oyun içi isimleri ve harita detayı aşağıdaki tabloda anlatılmıştır. Seviyenize göre Samarkand veya Donwhang’a geçiş yapabilirsiniz.

HotanJangan
FortressÇin Doğu Vapuru
KarakoramÇin Batı Vapuru
White Jade RiveGüney Merası
Karakoram EntranceBandit Dağı Sığınağı
Pao VillageJinryeong Dağı
Tarim FerryTiger Dağı
Hotan FerryMezarlık
Flame MountainJangan Kalesi
Black Jade RiverJinryeong Geçidi
Hotan ŞehriJangan
Grassland RoadBandit Kalesi
Dark CaveŞaman’ın Evi
Hotan Outpost 2Qin Shi İmparatoru Mezarlığı
Ancient RemainsBataklık Bölgesi
Helan OutpostBukmang Dağı

Silkroad online’nin Oyununda Güvenlik

Bir zamanların meşhur oyunu, güvenlik sorunlarını ve tedbirlerini çokça almış ancak arka planda açıkları bulunuyordu. Hacker saldırılarına maruz kalmamak için Kore güvenlik ekibi özel olarak bu oyunun perde arkasında virüsleri önlemede yeterli güce sahipmiydi?

İlk çıktığı yıllar, güvenlik açıklarını tam anlamıyla almamış, bazı şifreleri vardı. Maksat oyuncuyu bağımlı yapmaksa, bu botların ve aynı bilgisayarda iki veya daha fazla hesap açmak ne? Aslında bunu Kore yapımcısı kurguya dahil etmemiş, GM’ler baş edememişti. Elle karakter geliştirme zor olduğu için bot olayı devreye girer ve karakterlerin seviye yükseltmesi kolay olacaktı.

Oyun içi sohbette para satılır ve bu para satmalar, eski Messenger veya Skype yoluyla da özel olarak anlaşma sağlanırdı. İkinci bir güvenlik şifresi olmaması, karşıdaki kişinin Msn aracılığıyla resim göndermesinde, karakterinizi çalabilme gibi ayrıntılar vardı. Size gönderilen resimde bulunan vasıtalı virüs sayesinde bilgisayarınıza erişim sağlanır ve klavyenizde ne yazılırsa kopyalanırdı. Şimdi Silkroad online’de güvenlik açıkları her ne kadar kapatılsa da, yıllarca diğer İtem soyma girişimlerine ek bir güvenlik önlemini doğru düzgün alamadığını söyleyebiliriz. Ancak 2023 yeni model geliştirmeler sayesinde eskideki olaylar yaşanmamaktadır.

Çin Çarları Silkroad’da

İlk açılışta kurulan Çin çarlarının bazı özellikleri ve yan becerilerinden bahsedelim.

 • Blade: Karakterlerin yapılandırmaları full STR olarak bilinir. Sağlam ve kalkanı ile kendini savunan en geç ölme özelliğini elinde tutar. STR olduklarından vuruşları çok güzel değildir. Az vururlar ama geç ölür veya öldürürler. Garment veya diğer İTEM’leri de giyebilen char, tank misali hem de ağırdır. Ağır olması yavaş anlamını taşımıyor. Yan ve ana yetenek skilleri ile çok hızlı hale getirilir. Ana skill, Bicheon olup tercihe göre yan skillleri Fire açılabilir. Physical defans ve atak güçleri fazladır.
 • Sword: Hız ve atiklik isteyene işte mükemmel bir karakter. Full İNT olarak yapılandırılmalı ve FF devreye girmelidir. Sword charlar, oyun içi kılavuzları belirtilmediği taktirde tercihe göre değiştirilir. Nuke olarak kısa şekilde isimleri de vardır. Partilerde bir nukeci olsa da hızlı kasılsak diye aranılan karakterlerden biridir. Yarın İNT ve yarı STR olarak gücünü ayarlayabilirsiniz. Ancak bu şekli bilinçli yapmalısınız. Kalkan ve kısa kılıç gibi silahları vardır.
 • Glaive: Karakterlerin yapılandırmaları STR ve yakın dövüşü ile ünlüdür. Uzun atış olarak bir kaç becerisi vardır. Güçlü kuvvetli karakterdir. Str oldukları için Blade ile aynı ama kalkanı kullanamaz. Pvp modları tercih ederken, rakipten vuruş yemeden önce, silahı çıkarıp kalkan takabilirsiniz.
 • Spear Char: İNT takılan ve yukarıdaki Sword karakterler ile aynı modeldir. Heuksal ana skil seçilir.
 • Bow Charlar: Seri ve hızlı kasılmak isteyenlerin ilk seçtiği karakter okçudur. Okları bitmesin diye hem mağaza içi toplu ok kutusu var, hem de moblardan düşen oklar ile savaşa devam edebilirsiniz. STR güçleri ile hem PvP hem de seviye atlamada hızlıdır.

Bu gibi ilk karakterler sonrası, Silk Road online EU karakterleri devreye koymuş, çoğu oyuncu iyi derecede karşılarken bazıları dengesiz sistem diye adlandırmıştır. EU karakterler arasında Wizard en çok vuruşu gerçekleştiren yapıdır. Ancak çabucak yere serilme özelliği de var. Seviye kasma için birebirken, PvP modelinde Buff almadan asla başarılı olamıyor. Tabi istisnai durumlarda yok değil. Eğer güçlü bir İTEM giyerse karı tarafı alt edebilir.

Avrupa Karakterleri Silkroad

Yukarıda bahsettiğimiz Çin karakterlerinden sonra çıkmış EU listesi aşağıda detaylandırdık.

 • Warrior: Blade gibi full STR olmalıdır. 3 çeşit silahı kullanabilme özelliği vardır. One handed Sword, Two Handed Sword ve Dual Axe gibi ayrıcalıklı silahları takabilir. Giysi olarak Heavy armor veya Light Armor takabiliyor. PvP için idealdir. Two Handed ile vuruşları gerçekleştirir.

Two Handed Sword

 • Roque: Dagger ve Crossbow silahını kullanır.
dagger Silkroad
Dagger Silkroad
 • Warlock: Zehir ile rakipleri amansız bir mücadeleye sokar.
 • Wizard: Hızlı ve güçlendirici özelliği vardır.

Giysi Modelleri Silkroad Online

AvrupaÇİN
Heavy Armor: Fiziksel saldırı da iyi büyüde işe az yarar.Armor: En ağır oyuncunun giydiği zaman
yavaş hareket ettği elbisedir. Mag atak düşüktür.
Light Armor: Hem fiziksel, hem büyüsel özellik içerir.Garment: Hafif ve defansı düşüktür.
Robe: Hafif ve hızlı olmak isteyenlere özeldir. Büyüsel saldırılarda işe yararken, fiziksel saldırıda az yarar.Protector: Garment ve armorun dengeli olduğu kıyafettir.

Silkroad Nasıl Kurulur?

Silkroad online oyunu kurulumu oldukça kolaydır. Silkroad Online’nin orijinal sitesi Joymax’tan indirilen dosyaların bilgisayarınıza kurulumu bittikten sonra çalıştırmanız yeterlidir. Ancak burada çakma sunucu mu, TR sro mu, yoksa orijinal silkroad mi oynadığınız önemli. Bu yüzden makale bitiminde en aşağıda tabloda indir alanında linklere gidebilirsiniz. Ek olarak dosya varsa otomatik güncellemeler yama olarak geliştirici tarafından Client ile yapılır. Oyunda salı günleri lag gidermek amaçlı oyuna bakım yapılır. Bu yüzden endişe etmenize gerek yok. Patch yapılarak gerekli kontoller bittiği anlamını taşır.

Yapmanız gereken ilgili yerden dosyayı indirmek ve ilerlemektir. Oldukça basit olan kurulum aşaması indirten sonra, xtrap dosyaları kurulmaya devam eder. İnen dosyayı sadece başlatın ve hangi diske yükleneceğini belirtin. Kurmadan önce orijinal Silk Road’a ait sistem gereksinimleri aşağıda belirtilmiştir.

Minimum ÖzelliklerGerekli Özellikler
CPU: 1 gigahertz (GHz) or faster 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor*1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı 32-bit (x86) veya 64-bit (x64) işlemci*
RAM: 1 gigabyte (GB) RAM (32-bit) or 2 GB RAM (64-bit)1 gigabayt (GB) RAM (32-bit) veya 2 GB RAM (64-bit)
VGA: 3D speed over GeForce2 or ATI 9000GeForce2 veya ATI 9000’den daha yüksek 3D hızı
SES: DirectX 9.0c Compatibility cardDirectX 9.0c uyumlu ses kartı
HDD: 4GB or higher (including swap and temporary file)4GB veya daha fazla (takas ve geçici dosyalar dahil)
OS: Above Windows 7 Service Pack 1.Windows 7 Service Pack 1 veya üstü
Silkroad Online Sistem Gereksinimleri
Silk Nedir, Silkroad’da Ne Alınır?

Silk, Joymax’ın bir dijital parasıdır. Bu para ile oyun içinde özel giysi, giysileri güçlendirme, pet uzatmaları ve PRE alabilirsiniz. İstisnai ve güncelleme gelmeksizin Silk ile yalnızca ticaret yapılmayan eşya alınabiliyor. Mesela arkadaşınıza oyuna giriş için aylık ticket bileti veremiyorsunuz.

Aldığınız eşyayı yalnızca siz kullanabilirken, bazı eşyaları takas ve satışa da sunabilirsiniz. Silk, eşya takası kabul etmezken, Premium silk ile eşyalar satılır ve takas edilir.

Silkroad Kuralı ve Server Değişikliğindeki İsimleri

Oyuna katıldınız ancak 9. seviyede bıraktınız veya tekrar giriş yapmadıysanız hesabınız silinir. Bu hesap silme altı ay içinde gerçekleşir. Veya bir yıldır aktif değilseniz, hesabınızda hiç bir silk yoksa yine silineceğini güncel olarak orijinal sitesi duyurmuştur. Fakat bu özel sunucularda, yani Hack olayından sonra private adındanki serverler için geçerli değildir.

Açılan karakterler tek sunucu içindir. Başka bir sunucuya geçirilemez. 2023 ve 2024 itibari ile yeni server isimleri birleştirilmiş, yıllara göre aşağıdaki tabloya yansıtılmıştır.

2012’de birleşen Silkroad online suncuları;

Birleşen SunucularYeni Sunucu Adı
Venus & SaturnAquarius
Odin & HerculesAries
Poseidon & ZeusBootes
Persia & AlexanderCentaurus
Pacific & EldoradoCetus
RedSea & TibetCorvus
Oasis & AthensDelphinus
Sparta & RomeEridanus
Olympus & AlpsFornax
Greece & VeniceGemini
Troy & AegeHydrus
Caspian, Xian & BabelLepus
Tigris, Gaia & MalazgirtLyra
Petra, Pluto & UranusMensa
Mars & MercuryNorma
Eos, Helios & TitanOrion
Hera & NeptunePavo
Iris & PhoenixReticulum
Apollo & AresSerpens
Genesis, Argos, Aral & MenaTaurus
Azteca & MayaVela
YılBirleşen SunucularYeni Sunucu Adı
2012Venus & SaturnAquarius
Azteca & MayaVela
2014Fornax & GeminiSelene
Orion & VelaThemis
2017Artemis & DionysusBellona
2019Hestia & DemeterAether
2021Aeolus & KaliHephaestos
2022Aether, Rhea & HephaestosPhilotes
2023Tyche & NyxErebus
Daha sonra birleşen sunucular
Orijinal Sitesi: Git
Tür:MMORPG
Rol yapmaFantastik
PVPEvet
Sınıflandırma:Bağımsız
Motor:Custom
Stil:
Geliştiricisi:JOYMAX
Durum:Piyasada
Platform:Windows
İş Modeli:İndirilebilir
Hemen oyna: İsro (ORJ) İndir, TRSRO indir, Private İndir

1 yorum

4 geri izleme / bildirim

 1. Aion online - Mmorgonline.com
 2. Knight age - Mmorgonline.com
 3. Silkroad online R - Mmorgonline.com
 4. Legend of Silkroad - Mmorgonline.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*