Square Enix

Square Enix
Square Enix

Square Enix şirket grubu, dijital eğlencenin önde gelen oyun sağlayıcılarından birisidir. SQUARE ENIX Holdings CO olarak bilinen firmanın Hindistan merkezli olduğunu belirtmek isteriz. Çok çeşitli içerik ve hizmet işlerinde liderlik yaparak, dünya çapında tanınan markalar arasında yerini almıştır.

SQUARE ENIX ve TAITO® altında faaliyet göstererek eğlence içerikleri geliştirmek, yayınlamak, dağıtmak ve lisanslamak gibi faaliyetleri yürütür. Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya’da bulunan önde gelen geliştirme stüdyolarını içeren küresel bir ağı işletirler. Fikri mülkiyeti tamamen kendine ait olan ve 170 milyon üzerinde satışı gerçekleşen FINAL FANTASY serisi ile ön plandadır. Ayrıca DRAGON QUEST, efsanevi SPACE INVADERS gibi oyunlarında yapımcısıdır. Dünya genelinde büyük bir oyuncu kitlesi ve hayran kitlelerine sahiptir.

SQUARE ENİX Firması Kimdir?

Daha önce Square Co ve Enix Corporation farklı firmalardı. 2003 yılında ortak bir kararla bu iki firma birleşerek tek şirket oldu. Square’in her temel hisse senedinden alınan her payın, Enix’in düzenli hisse senetlerinin 0.85 hissesi ile değiştirilmesiyle gerçekleşti. Bu döneme kadar, Enix şirketinin personellerinin çoğu Square temsilcilerinden oluşmaktaydı.

Square genel başkanı Yoichi Wada’nın yeni organizasyonun lideri olarak seçilmesi birleşmek için ön adımdı. Enix Başkanı Keiji Honda ise başkan yardımcısı olarak atanırken, bu karara çok olumlu baktı. Enix’in organizatörü Yasuhiro Fukushima, birleşme sonrası yöneticiliğe geçmiştir. Square Co.Ltd, birleşme sonrası tamamen kapandı. Square Enix böylelikle büyümeye daha yatkın bir hale geldi. Güçlerin ortaklaşması, şirket için önemli bir dönüm noktası oldu.

Square Enix Oyun Yayıncısı Hakkında

Enix için daha kapsamlı bir detay vermek gerekirse, Japon oyun geliştiricisi, dağıtımcısı ve yayıncısı olduğunu vurgulamak gerek. Yani ana kökenleri Japonya merkezdir. Merkezi Tokyo’daki Shinjuku Eastside Square binası’nda bulunur. Uçakla giderseniz 11 saat 5 dakika civarı vaktinizi alacaktır. Ne işimiz var demeyin. PC oyun şirketi ziyaretlerine gidenleri daha önce çok duyuyoruz.

Şimdi konuyu dağıtmadan toparlayalım. Dünya genelinde 3700’den fazla çalışanı bulunan Enix holdingi, en tanınmış oyun serilerinden olan Kingdom Hearts gibi oyunları geliştirerek, büyük bir organizasyona adım attı. Final Fantasy serisi yüz milyondan fazlaca kopya satarak, 2013’ten sonraki mali yılda, 150 milyar doların üzerinde bir gelir elde etmeyi başardı. 2008 tarihlerinde Square Enix, kendisini yeniden yapılandırarak Square Enix Holdings olarak adlandırdı ve oyun operasyonlarını yönetmek üzere bağlı bir organizasyon olan Square Enix Co. Ltd.’yi kurdu. Aynı zamanda Arcade oyun organizasyonu Taito’ya sahiptir.

Bubble Bobble, Arkanoid, Darius ve Lufia gibi oyunları geliştirmiştir. Ayrıca, Eidos Interactive adlı oyun dağıtım şirketini satın alarak çeşitli oyunlarını dağıtmaktadır.

Kurumsal Yapısı ve Profili

Taito Enix şirketinin kurumsal bir alt üyesi diyebiliriz. Taito’yı satın almasından sonra Taito’nun mülkiyeti ve ofisleri Square Enix bünyesine dahil edildi. Square Enix hem Square hem de Taito ekibini yanına alarak iyice güçlenmiştir.

Taito, oyun endüstrisinde köklü bir geçmişe sahipken, atari salonları için oyun üretiyordu. SQUARE Taito hakkında çok şey biliyor, portföyüne ve Arcade oyunlarının tasarım ve dağıtım konusundaki uzmanlığına güveniyordu. Birleşme sayesinde, hem geliri hem de yeni stilleri yaratma ve üretme gücü farklılaştı.

Taito, 2010 yılında NESiCAxLive adlı bir bulut tabanlı oyun platformunu tanıtmıştır. Daha fazla detay için Taito şirketine göz atın.

Square Enix Gelişimi ve Oyun Lisanslaması

Kuruluşundan bu yana farklı organizasyonları satın alarak ve bazı yedekleme organizasyonlarını kurarak büyümüş ve oyun endüstrisinde etkisini artırmıştır. UIEvolution organizasyonunu 2004 yılında satın alarak, yeni planlar geliştirmeye çalıştı. Ancak bu pek iyi olmadı. Lisanslama ile ilgili sorunlar yaşayan Enix, UIEvolution organizasyonunu 2007’de satışa sunarak elinden çıkardı.

Bunun ardından çok yönlü ürünlerine odaklanmak amacıyla, 2008 yılında Mobil stüdyosunu kurdu. Bununla kalmayıp, bu tarihten önce planladığı (2005) yılında Çin organizasyonunu başlatmıştı. Enix şirketi o kadar çok büyümek istiyordu ki, bilgisayar oyunu tasarımcısı Tecmo’ya teklifini sundu. Hem de % 30 hisse şartı ile. TECMO şirketi bu teklife pek sıcak bakmadan yoluna devam etti.

Bu tekliften sonra farklı kuruluşların kapısını çalan Enix, gelişimi için bir firma buldu. Birleşik krallığa bağlı distribütör Eidos Interactive’nin holding organizasyonu olan Eidos plc’yi satın almaya karar verdi. Bunu da satın alarak, taşınabilir platformlar için oyun geliştirmeye odaklanmış Square Enix Montreal planını başlattı.

Bununla birlikte diğer yaptığı projeler;

  • Shinra Technologies
  • Tokyo RPG Factory (2016’da Project Setsuna adı altında oyunlar geliştirmek için kurmuştur.) Bununla ilgili video aşağıda yer alır.
  • RPG Projesi: İlk olarak Prelude Rune düşünüldü. Bunun içinde, stüdyo Istolia’yı kurdu. Hideo Baba tarafından yönetilmiştir.

Square Enix’in Video Oyunları

Aşağıdaki liste Enix şirketinin oyunlarıdır. Tabi hepsi değil. Listede olmayan seriler, diğer kategorilerde mevcuttur.

OyunlarTür
DRAGON QUEST MONSTERS: The Dark PrinceFantastik
Infinity Strash: DRAGON QUEST The Adventure of DaiAksiyon RPG
FOAMSTARS 4v4 Çevrimiçi Parti Nişancı Oyunu
Final Fantasy XVI Aksiyon RPG
FINAL FANTASY XIV ONLINEHydaelyn ve Zodiark Hikayesi
CRISIS CORE -FINAL FANTASY VII- REUNIONDövüş
Little Goody Two ShoesPeri Masalı & Hayatta Kalma
SaGa Emerald BeyondBağımsız oyun
DRAGON QUEST TREASURESMacera
FINAL FANTASY VII REMAKE INTERGRADEMacera
Tactics Ogre: Reborn™Taktiksel rol yapma
LIVE A LIVEKung fu ustası
NieR Replicant ver.1.22474487139…Büyüleyici
OCTOPATH TRAVELER IIHD-2D grafikler
PARANORMASIGHT: The Seven Mysteries of HonjoGizem Macera
THEATRHYTHM FINAL BAR LINEÇevrimiçi Çoklu Savaş
ForspokenSihirli Parkur
The DioField ChronicleGerçek Zamanlı Taktik Savaş
VALKYRIE ELYSIUMSezgisel ve üç boyutlu savaşlar
Life is Strange: True ColorsGerçek ilişki ve duygu
STAR OCEAN THE DIVINE FORCEMacera
CHRONO CROSS: THE RADICAL DREAMERS EDITIONZaman ve mekanı aşan bir RPG
Life is Strange 2Fantastik
Romancing SaGa -Minstrel Song- RemasteredEski bir çağ
NieR:AutomataAksiyon RPG
VALKYRIE PROFILE: LENNETHSavaş
Voice of Cards: The Beasts of BurdenRPG
HARVESTELLAFantezi x yaşam simülasyonu
VARIOUS DAYLIFEYenilikçi Savaş Sistemi
STRANGER OF PARADISE FINAL FANTASY ORIGINAksiyon-RPG
OCTOPATH TRAVELER: Champions of the ContinentÇok oyunculu
Voice of Cards: The Forsaken MaidenRPG
Life is Strange: Arcadia Bay CollectionAnime
Life is Strange: Remastered CollectionAnime
The Centennial Case: A Shijima Story Aksiyon gizem-macera.
Actraiser RenaissanceŞehir kurma simülasyonu
DUNGEON ENCOUNTERSKeşif RPG

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*