Ubisoft

Ubisoft Şirketi
Ubisoft

Ubisoft, esasen 2003 yılına kadar Ubi Soft Entertainment Software olarak bilinen, Fransa merkezli çok uluslu bir bilgisayar oyun dağıtıcısıdır. 1986 yılında kurulmuş UBİSOFT, aslında A’dan Z’ye geniş hikaye odaklı ve küçükten büyüğe oyun tasarımları ile uğraşmış devasa bir şirkettir. Gelin şimdi bu şirketin tüm yaratıcı oyunlarını ve hikayesini anlayarak, geçmişinden günümüze özetini görelim.

Ubisoft Hikayesi ve Geçmişi

Ubisoft’un hikayesi, 5 Guillemot kardeşin tutkusu ve kararlılığı ile başladı. 1986 yılında, oyun dünyasında büyük bir fırsat gördüler ve bu fırsatı yakalamak için Ubisoft’u kurdular. O zamanlar, sadece ev bilgisayarları için olan basit oyunlarla başladılar, ancak bu ufak adımlar, Ubisoft’un büyük bir oyuncu haline gelmesinin ilk adımlarıydı.

Küçük bir Fransız kasabası olan Caritoir’un Morbihan şubesinde bilgisayar oyunu distribütörü Ubisoft’u kurarak oyun endüstrisine ilk adımına giriyorlar. Kurucu ortağı olan Yves Guillemot, kısa bir süre sonra Electronic Arts, Sierra On-Line ve MicroProse gibi büyük oyun şirketlerinin Fransa’daki yönetimini üstlenmeyi göze aldı. Sadece on yıl içinde Ubisoft, Birleşik Devletler, Birleşik Krallık ve Almanya gibi farklı pazarlara yayılmaya başlamış ve gücüne güç katmayı başarmıştır.

Oyun dağıtımı ve indirimli pazarlara giriş yaparak 1993 yılında Fransa’nın en büyük bilgisayar oyunu toptancısı haline gelmiş, 1990’ların ortalarında, Ubisoft kendi eğlence geliştirme programını başlatarak Montreuil’de bir ufaktan stüdyo açtı. Dünya genelinde genişlemesini sürdürmek amacıyla Rennes’deki merkezi istasyonlarını kurarak idari ve ticari merkez ofislerine dönüştü. 1996’da Ubisoft, açık pazar organizasyonunda işlem görmeye başlamıştır. Dünya genelinde Şanghay’da, Annecy’de, Montreal’de ve Milano gibi farklı bölgelerde stüdyolar açarak büyümeye devam etti. Tüm buradaki yıl aralığı 1996 ile 1998 yıllar arasında gerçekleşti.

UBİSOFT’UN Gelişimi

1990’ların sonları ve 2000’lerin ortalarında Ubisoft, web tabanlı dönüşümlere yönelik çabalarıyla öne çıkmış şirket olma yolunda ilerledi. Ayrıca, kadın eğlence tasarımcıları ve analistlerinden oluşan Frag Dolls grubunu oluşturan bir şirkettir. Ancak şuanda tam anlamıyla Frag Dolls’un şirkete bağlı olup olmadığı bilinmemektedir. Ubisoft, 2001 yılında Gores Technology Group tarafından satın alınan Learning Company’nin eğlence bölümünü devraldı. Böylece popüler oyun serileri Myst ve Prince of Persia’nın fikri mülkiyetini elde ederek avantaj sağladı.

Ubisoft, 2006 yılında Activision’dan Massive Entertainment’i, THQ’dan South Park 2013’te satın aldı. Ayrıca, 2013 yılında THQ’dan South Park ve The Stick of Truth’u satın alarak büyümeye devam etmiştir. Ubisoft, bir dönem Electronic Arts’ın şirkette %20 gibi bir hissesine sahip olmasının ardından zorlu bir dönem geçirdiğini belirtelim.

Oyun portföyü oldukça geniş olması nedeniyle, mükemmel bir istihdam yaratmıştır.

Ubisoft Şirketi Hakkında Özet

Özet geçecek olursak, Ubisoft’un kurucuları, oyun yapma konusundaki tutkularını dünya çapında dağıtmak istemiştir. İlk oyunları, ev veya ofis bilgisayarları için geliştirilen Zombi gibi basit versiyon türlerinden oluştu. Ancak bu sadece başlangıç düzeyinde deneme aşamasıydı. Daha sonra, 90’ların hit platform oyunu Rayman gibi oyunlarla Ubisoft, yaratıcı ruhunu ortaya koymaya başlamıştır. Ubisoft’un ilk yıllarındaki bu yaratıcı ruh, şirketin geleceğinin temellerini attı. Şirket, oyun dünyasında önemli bir geliştirici haline geldi ve birçok unutulmaz oyun serisi yarattı.

Şirketin 2012 gelir verisi 1.250 milyar (EURO), işletme geliri 88 milyar, net geliri ise, 4 milyar Euro’dur. 20 bin 130 kişi çalışanı ve 3.692BEUR piyasa değeri vardır. Devasa oyun şirketinin 2023 itibari ile toplam geliri 836.00M EUR ulaşmıştır.

Bir yıllar Ubisoft batıyor mu soruları ve haberleri çıksa da bu sadece bir nevi geçersiz olmuştur. Bir dönem Ubisoft’un çalışanları maaşlarda yetersizlik adına grev başlattığı duyuruldu. Ancak batmasıyla alakasız olarak güncellenme sağlanmıştır.

Ubisoft’un Oyun Anlayışı

Ubisoft’un oyunlarında firma yapısının en büyük gerekçesi, küresel bir kuruluşa dönüşürken değişmeyen bir arzu ve tutku ile dolu olmasıdır. Yeni fikirleri ve teknolojileri benimseme isteği, şirketin DNA’sının temel bir parçası olarak ilerlemiştir. Ubisoft, oyun yapmanın sadece bir iş stratejisi olmadığını, aynı zamanda yaratıcılığın ve yeniliğin bir ifadesi olduğunu kabul ederek devam ediyor. Ubisoft’un geçmişten günümüze yolculuğu, oyun endüstrisindeki gelişmeleri önceden tahmin etme ve kendi yaratıcı bakış açılarını hayata geçirme kabiliyetini ön plana atmıştır. Oyun dünyasında öncü lider olma konusundaki kararlılığı ile bilinir.

PlayStation 2’deki dinamik aydınlatmadan Just Dance’te hareket kontrollerine, Assassin’s Creed’den Watch Dogs ve The Division’a karmaşık açık dünya sistemlerine kadar birçok yeniliğe yol açtı.

Ubisoft, bağımsızlığını koruma konusundaki kararlılığını sürdürerek, ekiplere yeni deneyimler yaratma ve farklı bakış açılarını uygulama özgürlüğü vermiştir. Bu sayede oyun anlayışı ve kurgu yeteneği bağımsız ilerleme sağlar. Bu bağımsızlık, Ubisoft’un başarısının temel bir unsuru olarak kabul edilir. Ubisoft’un bağımsız ve yaratıcı ruhu, oyuncular, iş ortakları ve küresel topluluğunun bir parçası olan herkesle birleşmektedir.

Ubisoft’ta Oyunların Kategorisi

Kategorilerine geçmeden önce oyunları nasıl yaratıyor adlı makalemizi okuyunuz. Oyun geliştirme süreci, tasarım aşamasından üretim aşamasına kadar teknolojinin sınırlarını zorlayarak fikirleri fantastik dünyalara dönüştürmekle başlıyor. Ubisoft, birçok teknolojik uzmanlık alanını kullanarak oyun deneyimlerini güçlendirmek ve oyunculara unutulmaz deneyimler sunmak için çalışır. Bu yüzden aşağıdaki kategoride bir çok oyun türev üretildi.

 • Macera odaklı oyunları
 • İnşa etme ve bunları yaratma
 • Aile ortamı kategorileri
 • Arkadaşlarınla eğlenecek tarzlar
 • Öğrenme becerisi ve büyüme odaklı
 • Yepyeni bir bakış açışı

Macera olarak ilk çıkardığı oyun Valiant Hearts serisidir. Duygusal bir hikaye içererek, birinci dünya savaşında yaşanır. İnşa etme odaklı The Settlers, 1993 yapımıdır. Gerçek zamanlı stratejiye dayanarak, şehir kurma efsanesidir.

Sıra tabanlı savaş ve taktiksel rol yapma oyunu Mario + Rabbits, aile zamanı odaklıdır. Rayman ise, Ubisoft için en kapsamlı ilk yapımlardan biridir. 1995 yılına dayanarak ikonik karakterli yapım olarak tanınır. 2016 yılında ise, Werewolves Within yapımı arkadaşlarınızda kamp kurma hissini yansıtıyor. Masa ve kart oyunları olarak da bilinen bu seride değişik yeni bir bakış açısına girebiliyorsunuz.

Ubisoft Oyunları

Ubisoft oyun listesi o kadar fazla ki, sizlere ancak 30 oyunundan özet geçebiliriz. Bunun sebebi tanıtım ve kılavuzunun çok geniş olmasıdır. Bu kadar büyük bir şirketin sadece oyunu değil, kitapları, müzikleri ve dahası da bulunur.

Oyun AdıTür
HowrseAt Yetiştirme
Assassin’s CreedMS 1191
Prince of PersiaStrateji ve Dövüş
Assassin’s Creed IISuikast
Prince of Persia: The Forgotten SandsAksiyon Macera
Tom Clancy’s H.A.W.X. 2Savaş İçerikli Uçaklar
Assassin’s Creed: BrotherhoodTarih Anlatıcı
Driver: San FranciscoAraba Takibi
Zeit 2Zaman Yolculuğu
Beyond Good and Evil HDAksiyon ve Macera
Trackmania 2 CanyonYarış
From DustHikaye Odaklı
Might and Magic Heroes 6Sıra Tabanlı ve RPG Karışımı
Anno 2070Bilimsel
Assassin’s Creed: RevelationsTarih
Rayman Origins2D
Ghost Recon Future SoldierAskeri Savaş
Mirage Assassin’s CreedSürükleyici
Mirage Prince of Persia: The Lost CrownAksiyon-Macera
XDefiantBirinci Şahıs Nişancı
Avatar: Frontiers of PandoraTehlikeli Dünya
The Crew MotorfestYarış Aksiyon
Star Wars OutlawsGalaksi
Just Dance 2024 EditionMüzik Video
Mario + Rabbids Sparks of HopeKurtarma Görevli Eğlence
Tom Clancy’s The Division HeartlandPvEvP Odaklı Hayatta Kalma
Assassin’s Creed Nexus VRTarihi
Riders RepublicÇok Oyunculu
Anno 1800Hikayeli
The Division ResurgenceSavaş ve PvP Modları
Roller ChampionsŞampiyon ve Tur Odaklı
Rocksmith+Müzik Öğrenme
Ubisoft Connect ile Masaüstü Uygulaması

Ubisoft Connect, Ubisoft oyunlarını oynayan oyuncular için sunulan çok yönlü bir hizmet sistemidir. Bu platform, oyuncuların farklı cihazlarda ve oyun platformlarında oyunlarını oynamalarını, arkadaşlarıyla etkileşimde bulunmalarını ve oyun deneyimlerini zenginleştirmeleri için kolaylık sağlar.

Çoklu platform desteği ile bilgisayarlar, mobil cihazlar ve oyun konsolları gibi birçok farklı seçeneğe hızlı erişim kazanın. Oyun içi mağaza ve içeriklerine kolaylıkla ulaşın. Tüm platformlarda bağlantı kurun. Bilgisayarda mı yoksa konsolda mı oynuyorsunuz, tüm oyunlarınıza erişebilirsiniz ve küresel bir Ubisoft oyuncu ağına katılabilirsiniz. Hemen Connect indirebilir ve kurabilirsiniz. Aşağıda ki bağlantılardan sizin için uygun olanı seçin ve tıklayın.

Bilgisayar içinİndir
App store içinDownload
Android içinİndirin

5 geri izleme / bildirim

 1. Anno online | Mmorgonline-Mmorpg Oyun Listesi,MMORG Oyunlar
 2. The crew Online 2 -MOBA | | Mmorgonline-Mmorpg Oyun Listesi,MMORG Oyunlar
 3. The crew online Yarış ve Aksiyon oyunu | | Mmorgonline-Mmorpg Oyun Listesi,MMORG Oyunlar
 4. Anno online - Mmorgonline.com
 5. Assassin's Creed II - Mmorgonline.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*