WarFrame

Warframe
Warframe

Warframe, Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için geliştirilen, eşsiz bir üçüncü şahıs nişancı bilgisayar oyunu olan bir yapımdır. Bu oyun, Digital Extremes tarafından yaratılmış, oyunculara yüzyıllar boyunca derin bir uykudan uyanan antik savaşçılar olan Tenno’yu kontrol ettirme stilidir. Warframe, bu olağanüstü özellikleri ile diğer oyunlardan farklıdır. Benzer oyunlara iki örnek vermek gerekirse, Dead Space ve Crysis diyebiliriz.

WarFrame Oynanış ve Hikayesi

Warframe, güneş sisteminin uzak bir geleceğinde geçen epik bir oyun hikayesine sahiptir. Oyunda, üç farklı ana fraksiyon arasındaki savaşın ortasında bulunan oyuncular, gizemli bir varlık olan Lotus tarafından uyandırılan eski savaşçılar Tenno’yu kontrol ederler. Bu Tenno’lar, Orokin adlı eski bir uygarlığın gizemli düşmanına karşı savaşmak ve savaşın tahrip ettiği kolonileri yeniden bir araya getirmek amacıyla görevlendirilmiştir.

Warframe’in kendine özgü hikayesi ve oynanışı, oyuncuları farklı gruplarla savaşa son verme görevinde Tenno karakterlerine yolculuğa çıkarır. Bu eski moda savaşçıları kontrol ederek muhteşem aksiyon dolu savaşlara katılır. Kendilerini büyüleyici bir bilim kurgu evreninde bularak yaratıcı oynanışı, sürükleyici hikayesi ve görsel çekiciliği ile dikkat çekmeyi başarmıştır.

Warframe Nasıl Oynanır?

Warframe oynanışını ve oynanır mı gibi soruları çok alıyoruz. Öncelikle nasıl oynandığına, aşağıdaki fragmanı izledikten sonra anlatıyoruz.

Orijinal SitesiGör
Hızlı OynaHemen İndir
YayıncısıDigital Extremes
TürMMOTPS
Rol YapmaAksiyon, Nişancı, RYO oyun tarzı
Oynatma süreleri5 ile 30 dakika arasında
Çevrimiçi Çok Oyunculu var mı?Evet
PEGI Değerlendirmesi:+18 ( Oyun çıplaklık içerebilir, bu yüzden bu uyarıya göre oynayınız )
Abonelik var mıYok
Öğe satın almaVar
ACB15+
Sesli sohbet durumuVar
SınıflandırmaAAA
Tam rol türüBilim kurgu
Çıkış tarihi2013
Warframe Oyun Bilgileri

Oyunu kurduktan sonra, karşınıza dil seçenekleri çıkacaktır. Launcher üzerinden güncellemeler kontrol edildikten sonrada yine oyun dosyaları kurulurken, dil seçimini yapabilirsin.

Daha sonra, aşağıdakilerden 3 Warframe’den birini seçmelisin.

Warframe nasil oynanir
Warframe Oynanışı

Bu Warframe’ler özel güçler içeriyor. Yani burada birini seçin ve devam edin. Daha sonra diğer Warframe’ler ile değiştirebilirsiniz.

 • Excalibur: Exalted Blade ile düşman keser, ışıkları düşmanı kör eder, mızrak atma yeteneği ile yüksek hasar vermede etkilidir.
 • Volt: Elektrik elementleri üreterek, şok yaratan mermi atabilme yetenekleri var.
 • Mag: Enerji kullanımında ustalaşmış, yakındaki düşmanları magnetize eder. Düşmanlar bu etkiler ile yere çömelmeye mahkumdur.

Bundan sonra oyun içinde ilk gezerken tüm tuş kombinasyonu ekrana yansıyacaktır.

Yakın, Birinci ve İkincil Silah Seçimi

Yakın dövüş silahlarınız, düşmanlarınızın farkına varmadan sessizce onları etkisiz hale getirmenizi sağlayacak saldırılar gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Skana yüksek atak hız oranına sahipken, Mk-1 Bo birden fazla düşmanı alt edecektir. Tabi Skana silahına göre biraz yavaştır.

Yan silahlarınız, birincil silahlarınız kadar etkili ve güçlü değildir. Ancak sizi düşmanlardan bir an boşluğa geldiğinizde kurtarabilir.

2ncil bir silah olan Lato, iyi bir hedef tuttururken orta bir hasar ve düşük geri tepme özelliği barındırıyor. Sessiz Kunai ise, önünde engel olan düşmanı öldürmeye yarar.

1nci silah Mk-1 Braton suikast tüfeği olarak bilinir ve seri atışlar yapar. Paris ise, bir yay türüdür. Tabi bunlar bir

Tabi ki WarFrame’de belli aşamaya geldikten sonra, silahınızın donanımını ve tasarımını değiştirebilirsiniz. Eğer özel bir silah istiyorsanız, Platinum satın almalısınız. İlk katıldığınızda 50 Platinum Warframe para birimini oyuncuya sunarken, artı istekleri oyun içinde marketten almalısınız. Veya resmi Warframe çekilişlerde veya hediyelerden elde edilebilir.

WarFrame Görevlerinde Klavye Kontrolü

Aşağıda fotoğrafa ait numaralarına göre, görevde çıkan veya oluşan gösterge ve bildirimler;

 1. Oyunu oynarken Lotus size otomatik olarak, gerekli yerlerde yardımcı oluyor.
 2. Mini harita, görevinizi ve konumunuzu gösterir. Kırmızı işareti takip ederek görevinizi bulabilirsiniz.
 3. Warframe göstergeleri, hayatta kalmak için kritik bilgileri ekrana getirir. Kalkanlarınız büyük mavi bir numara ile gösterilir. Bu zaman içinde otomatik olarak yenilenir. Kalkanlar tükenirse, sağlığınızdan kaybetmeye başlarsınız. Sağlık, büyük kırmızı bir numara ile ifade edilir. Warframe seviyesi, Warframe isminizin yanında sayı ile gösterilirken, bulunduğunuz seviyedeki ilerleme durumu ise beyaz bir çubuk ile temsil edilir. Beyaz çubuğun sonuna yaklaştıkça, bir sonraki seviyeye az kalmıştır.
 4. Silah göstergeler o an kullanılan silahların durumunu ve bilgisini belirtir.
 5. Yetenekleriniz buradadır. Seçtiğini yetenek hazırda mavi, diğerleri beyaz, enerji azaldıkça gri renk oluşur.
 6. Arkadaşlarınızı görmeye yarar. Sohbet penceresidir.
 7. Nişangah göstergesidir. Fakat bu gösterge düşmana doğrultulmuşsa canının derecesini ve açıklamasını bildirir. Mavi renk ise, sizin karakter gibi kalkan bulunduruyor olmasıdır.
 8. Ekstra ara görevi verir. Nerede derseniz görev yaparken sunabilir.
 9. Görev yaparken Mod, XP, kredi gibi bilgileri gösterir.
 10. Silah ve Warframe’lerinizi upgrade etmek için, farklı mod bulabilirsiniz.

Warframe klavye ayarları
Warframe görev arayüzü ve tuşlar

Klavye Kontrolleri:

 • İlerleme: W (ileri), S (geri), A tuşu sağ, D tuşu soldur.
 • Koşma: Shift tuşuna basın.
 • Zıplama: Space tuşu ile zıplar.
 • Diz Çökme: CTRL tuşu
 • V tuşu ile hem ayakta durma hem de çökme arasında geçiş yapılabilir.
 • Ateş Etme: Farenin sol tuşu
 • Nişan Alma: Fare sağ tuşu ile zoom yapma. Ayrıca nişan alır, yakından görme sağlanır.
 • İşaretleme: Bazı yerleri diğer arkadaşlarınızın için işaretler, G tuşu ile gösterebilirsin.
 • Silah Değiştirme: F tuşuna basarak birincil ve ikincil silahlara geçiş yapma. F tuşu eğer basılı şekilde tutarsan yakın silaha geçer.
 • Yakın Silah: E tuşu ile yakından dövüş yapma, E tuşuna basılı tutarsan daha güçlü atak yapma.
 • Güç Kullanımı: MOUSE3 tuşu ile seçili yetenekleri kullanma. 1, 2, 3 ve 4 tuşları, diğer yeteneklere geçiş yapar.
 • Aksiyon Tuşu: X (Etkileşim) tuşu ile çeşitli aksiyonları gerçekleştirme.
 • Sohbet: T tuşuna basarak sohbet penceresini açma.

Sağlığınız 0 olursa, yara alır ve düşersin. Birincil silahınızı ve yakın silahınızı kullanama gibi şansın asla yoktur. İkincil silahınızla savunma yapabilir, ama düşmanların dikkatini üstüne çekersiniz. Bu yüzden dikkatli olmayı öğrenecek, yada yardım bekleyeceksin. Eğer arkadaşlarınız süre dolana dek gelmezse, bu sefer sonuna katlanacaksın. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*